reklama

Prezenterka BBC na antenie przekazuje ważną informację ofiarom przemocy domowej

W czasach kiedy izolacja i ograniczenie kontaktów społecznych jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19, wiele myślimy o dyskomforcie i trudnościach związanych z ograniczeniem naszej wolności. Tymczasem dla wielu rodzin zostanie w domu jest nie tylko niekomfortowe, ale i niebezpieczne. Mowa o osobach, które dotyka problem przemocy domowej.

Fakty są nieubłagane: dla wielu dzieci i kobiet dom nie jest bezpiecznym miejscem. Obecnie, wraz z narzuconą przez rządy izolacją, wzrasta liczba aktów przemocy domowej.

„W ciągu ostatniego tygodnia infolinia dla ofiar przemocy domowej zanotowała 25% przyrost telefonów i wiadomości z prośbami o pomoc. W trakcie obowiązkowej izolacji związanej z epidemią COVID-19 strona dla ofiar przemocy domowej również zanotowała 50% wzrost odwiedzających”.

Taką informację na swoim Twitterze zamieściła dziennikarka Victoria Derbyshire, która wykorzystała swój czas na wizji, by przekazać subtelną informację, ważną dla ofiar przemocy domowej.

Chcąc udzielić wsparcia osobom zmagającym się z tym problemem, Victoria zapisała na swojej ręce numer do brytyjskiej infolinii dla ofiar przemocy domowej. Był on widoczny podczas trwania programu. W rozmowie z CNN dziennikarka wyjaśniła, że początkowo napisała go tylko po to, by zrobić zdjęcie i dodać na swoje kanały social media.

„Zdecydowałam się jednak zostawić numer na dłoni na wypadek, gdyby ktoś z milionów oglądających nas rano osób go potrzebował”.

Victoria dodała, że szokujące dla niej było to, że jeszcze przed wybuchem epidemii aż dwie Brytyjki tygodniowo były zabijane przez swoich partnerów lub byłych partnerów.

Dla wielu ofiar praca czy szkoła to bezpieczne miejsca, do których można uciec z domu. Teraz często nie ma takiej możliwości. Nie można nie dostrzec, że problem narasta – w ostatnich tygodniach liczba osób szukających pomocy związanej z przemocą domową dramatycznie wzrosła.

„Teraz, gdy wiele ofiar jest w izolacji i częściowym odcięciu od świata zewnętrznego, publikowanie numeru infolinii jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej”.

Jak wygląda przemoc domowa?

Z definicji przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną.

Według Domestic Violence Resource Centre epidemia COVID-19 może przełożyć się na zwiększenie przypadków przemocy domowej pod postacią przemocy fizycznej, emocjonalnej, finansowej, seksualnej, a nawet technologicznej.

Przemoc fizyczna to nie tylko bicie, kopanie i robienie fizycznej krzywdy, ale i uniemożliwienie ofiarom dostępu do pomocy lekarzy, ograniczenie miejsc w domu, w których mogą się poruszać, ograniczenie korzystania z niezbędnych rzeczy, takich jak leki czy jedzenie, niszczenie własności lub jakiekolwiek działania mające na celu wyrządzenie krzywdy fizycznej.

Przemoc emocjonalna to na przykład wykorzystywanie pandemii jako wytłumaczenia agresywnych zachowań, manipulacja emocjonalna, obwinianie ofiar za przemoc, brak szacunku w komunikacji, wyznaczanie osób, z którymi partner może lub nie może się kontaktować, kontrolowanie partnera poprzez przekazywanie mu nieprawidłowych informacji związane z pandemią.

Przemoc finansowa to na przykład wykorzystanie pandemii do zdobycia kontroli nad rodzinnymi finansami, kontrolowanie tego, jak partner wydaje swoje pieniądze lub zabranianie partnerowi pracować.

Przemoc seksualna to na przykład gwałt lub molestowanie. Z kolei przemoc technologiczna to między innymi monitorowanie urządzeń elektronicznych drugiej osoby, czytanie wiadomości i emaili oraz używanie technologii do kontrolowania partnera.

Co robić gdy jesteś ofiarą przemocy domowej

Co robić, gdy jesteś ofiarą przemocy domowej? Działaj!

Wezwij policję

Jeśli czujesz, że bezpieczeństwo twoje albo twoich bliskich jest zagrożone, natychmiast wezwij policję. Zadzwoń pod numer:

112 – to ogólny numer alarmowy. Pracownik numeru przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych – policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego,

997 – to numer alarmowy policji. Dodzwonisz się do najbliższej jednostki.

Numery alarmowe 112 i 997 są czynne całą dobę.

Zadzwoń na "Niebieską linię"

Możesz również skontaktować się z „Niebieską Linią” pod numerem 800 120 002. Konsultanci pomogą ci i powiedzą, co najlepiej zrobić w twojej sytuacji. Niebieska linia jest bezpłatna i czynna całą dobę.

Zainstaluj aplikację "Twój parasol"

Możesz także zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację "Twój parasol". Dzięki niej osoby narażone na sytuacje przemocowe mogą szybko otrzymać niezbędną pomoc, wsparcie i informacje. Aplikacja "Twój parasol" działa nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, na Litwie i Łotwie. Można ją pobrać na Google Play i Apple Store lub za pomocą kodów QR. Dostępna jest też na stronie internetowej www.twojparasol.com.

Aplikacja po uruchomieniu do złudzenia przypomina program do sprawdzania pogody, co zapewnia użytkownikom dyskrecję. Po dwukrotnym kliknięciu w obrazek można przejść do ukrytej części aplikacji. Aplikacja umożliwia dokumentowanie incydentów i przesyłanie informacji o zdarzeniach przemocowych.

Dzięki funkcji "Notatnik" można szybko zrobić zdjęcie, nagrać film lub głos. Daje również możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach, a także kontaktu z wcześniej skonfigurowanym adresem email.

Program umożliwia także dostęp do materiałów edukacyjnych (regulacje prawne, procedury, wskazówki), a także bazy placówek, które oferują pomoc i wsparcie osobom dotkniętym przemocą (załączona jest mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie można otrzymać pomoc).

Jeśli potrzebujesz z kimś porozmawiać, zadzwoń na infolinię dla Ofiar przemocy domowej pod numerem 801 120 002. Pamiętaj, Niebieska Linia to nie numer alarmowy. Jeżeli czyjeś zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone, dzwoń pod numer 112 lub 997.

Pomoc osobom doświadczającym przemocy jest w tej chwili bardzo trudna, ale na szczęście nie niemożliwa. Działa policja, działa "Niebieska linia".

"Pomimo trwającego stanu zagrożenia epidemicznego, nadal - jak do tej pory, choć w zmienionych warunkach - niesiemy pomoc tym wszystkim, którzy doświadczają szeroko pojętej przemocy". Przekonuja pracownicy "Niebieskiej linii".

Jeśli bliska ci osoba jest ofiarą przemocy w związku, możesz czuć się przestraszona, rozłoszczona, ale też bezradna. Podobnie, jeśli słyszysz, że za ścianą dzieje się coś niepokojącego. Jednak w sytuacji, w której się znaleźliśmy postaraj się reagować.

Sytuacja izolacji jest trudna dla wszystkich, ale w domach, gdzie istnieje przemoc najczęściej jest to czas, kiedy przemoc eskaluje. Ktoś musi to powstrzymać. I tym kimś możesz być ty. Nie czekaj, że ktoś inny podejmie działanie. Pomyśl o dzieciach, które są uwięzione ze swoimi oprawcami. Możesz dołączyć z do akcji Nie w naszym domuDo kampanii, która nie ma piętnować sprawców, ale pokazać, że nie pozostajemy obojętni na to, co robią. Jeśli Ci, których krzywdzą nie są w stanie zadzwonić po pomoc, MY TO ZROBIMY. Na stronach znajdziesz pomocne informacje i adresy.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: