reklama

W USA prawie 9 milionów dzieci zaszczepiono przeciw Covid -19. Co wiemy o skutkach ubocznych szczepionki?

Według naukowców z amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom szczepionka Pfizer jest bezpieczna dla dzieci w wieku 5-11 lat. Dowodzi tego nowe badanie oparte na prawie 9 milionach dawek szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19. Jego wyniki opublikowano 31 grudnia 2021 r. w CDC Morbidity and Mortality Weekly Report.

Szczepionka do stosowania w tej grupie wiekowej została dopuszczona w październiku 2021 r. Teraz nowe badanie pokazuje, że wstępne ustalenia dotyczące jej bezpieczeństwa są podobne do opisanych w badaniach klinicznych, które doprowadziły do zatwierdzenia szczepionki.

Raport sporządzono na podstawie danych zebranych przez system zgłaszania działań niepożądanych szczepionek (VAERS). Opiera się on na wiadomościach wysyłanych od rodziców i opiekunów dzieci, aby ostrzegać CDC o wszelkich zdarzeniach zdrowotnych występujących po szczepieniu dziecka.

W ciągu sześciu tygodni po zatwierdzeniu szczepionek (3 listopada do 19 grudnia) firma VAERS otrzymała 4249 zgłoszeń o zdarzeniach niepożądanych po szczepieniu Pfizera u dzieci w wieku 5-11 lat. Zdecydowana większość – 97,6% – „nie była poważna”, powiedział zespół Hause'a i składała się głównie z reakcji często obserwowanych po rutynowych szczepieniach, takich jak ból ramienia w miejscu wstrzyknięcia lub przejściowe zmęczenie lub ból głowy.

- Rodzice powinni być poinformowani, że miejscowe i ogólnoustrojowe reakcje [takie jak te] są oczekiwane po szczepieniach – powiedzieli badacze CDC.

Poważniejsze skutki były niezwykle rzadkie. Spośród około 8,7 mln szczepień dostarczonych w okresie objętym badaniem, VAERS otrzymało 100 takich zgłoszeń. Obejmowały one:

  • 29 doniesień o gorączce,
  •  21 doniesień o wymiotach,
  • 10 poważnych doniesień o napadach, chociaż w niektórych przypadkach napadów padały potencjalnie inne czynniki leżące u ich podstaw.

Było tylko 15 „wstępnych doniesień” o rzadkiej chorobie serca znanej jako zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie serca, które w rzadkich przypadkach odnotowano również wśród nastolatków i młodych ludzi, którzy otrzymali szczepionkę COVID.

Dwie dziewczynki w wieku 5 i 6 lat, które otrzymały szczepionkę Pfizer, zmarły w okresie objętym badaniem. Hause i współpracownicy zauważyli, że obydwie miały skomplikowaną historię medyczną i były w złym stanie zdrowia przed szczepieniem, a żadne z danych nie sugerowały związku przyczynowego między śmiercią a szczepieniem.

Chociaż zgony pediatryczne z powodu COVID-19 pozostają rzadkie, od początku pandemii z powodu tej choroby zmarły setki amerykańskich dzieci. Dla porównania, COVID-19 zabił ponad 800 000 Amerykanów w ciągu dwóch lat, podczas gdy grypa zwykle zabija od 12 000 do 52 000 rocznie.

Zespół Hause'a podkreślił, że szczepienie jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniu COVID-19 u dzieci i rozwiązaniem, które zapewnia dzieciom i ich rodzinom bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie podczas trwającej pandemii.

Dr Henry Bernstein, pediatra w Cohen Children's Medical Center w New Hyde Park, NY powiedział, że nowe badanie wyraźnie wspiera podawanie szczepionki dzieciom w wieku 5-11 lat.

- Tak, mogą wystąpić reakcje miejscowe (na przykład zaczerwienienie, bolesność lub obrzęk w miejscu zastrzyku) i ogólnoustrojowe (gorączka, zmęczenie, ból głowy) po podaniu szczepionki, zwłaszcza po drugiej dawce – powiedział Bernstein. - W rzeczywistości około jedna trzecia do połowy dzieci może doświadczać niektórych z tych skutków ubocznych. Jednak rodzice powinni wiedzieć, że skutki uboczne na ogół nie są poważne i zwykle nie utrzymują się zbyt długo – powiedział Bernstein.

Niektórzy rodzice mogą być zaniepokojeni rzadkim ryzykiem zapalenia mięśnia sercowego. Ale najnowsze dane są uspokajające. Dowodzą, że to stan rzadki. Ponadto  dzieci mają tendencję do szybkiego powrotu do zdrowia – powiedział Bernstein. 

źródło: medicalxpress.com

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: