reklama

Zaangażowanie babć i dziadków sprawia, że dzieci są szczęśliwsze

Badania przeprowadzone na Oxford University potwierdziły, że babcie i dziadkowie w życiu swoich wnuków odgrywają dużą rolę: wpływają na dobre samopoczucie dzieci, a wysoki poziom ich zaangażowania w wychowanie poprawia dobrostan wnuków. Gdy dziadkowie są zaangażowani w wychowanie, dzieci mają większe poczucie bezpieczeństwa oraz są szczęśliwsze.

Wraz ze zmieniającymi się wzorcami rodzinnymi, wydłużającą się średnią długością życia, rosnącą liczbą gospodarstw domowych, gdzie dwie osoby są aktywne zawodowo, a także wyższymi wskaźnikami rozpadu rodzin, dziadkowie w życiu wnuków odgrywają obecnie coraz większą rolę.

- Babcie i dziadkowie zwykle mają więcej czasu niż pracujący rodzice, aby wspierać młodych ludzi w różnych działaniach. Mają też bogate doświadczenie życiowe, dlatego mogą rozmawiać wnukami o różnych problemach, z którymi zwykle muszą radzić sobie młodzi ludzie.

Badanie ponad 1500 dzieci i analizy prof. Ann Buchanan z Wydziału Polityki Społecznej Oxford University wykazały, że wysoki poziom zaangażowania dziadków zwiększa dobrostan dzieci, ale i przekłada się na zmniejszenie trudności adaptacyjnych we wszystkich typach rodzin, szczególnie wśród nastolatków z rodzin rozwiedzionych lub w separacji.

- Odkryliśmy, że bliskie relacje między dziadkami i wnukami łagodzą skutki trudnych zdarzeń życiowych, takich jak separacja rodziców czy rozwód. Sugeruje to, że przyszłe badania powinny zwracać większą uwagę na rolę dziadków w rozwijaniu odporności emocjonalnej u młodych ludzi - dodaje dr Dr Eirini Flouri, współautorka badań.

Wykazano także, że osoby z wysokim poziomem zaangażowania babć i dziadków miały mniej problemów emocjonalnych i behawioralnych, dotyczy to zwłaszcza nastolatków.

- Byliśmy zaskoczeni ogromem nieformalnej opieki, jaką wykonywali dziadkowie oraz tym, jak w niektórych przypadkach wypełniali lukę rodzicielską, ze względu na długą nieobecność pracujących rodziców. Większość nastolatków naprawdę cieszyła się z tych relacji. Szczególnie interesująca był związek między zaangażowanymi dziadkami a dobrostanem nastolatków. Istotne okazało się bycie blisko wnuków i interakcje z nimi - to wszystko miało pozytywny wpływ - mówi prof. Ann Buchanan z Oxford University.

Co ciekawe, zaangażowanie babć i dziadków jest inne - babcie bardziej angażują się w wychowanie, dziadkowie zaś częściej angażują się w działania i mentoring.

 

Źródło:

www.ox.ac.uk/research/research-impact/grandparents-contribute-childrens-wellbeing
www.sciencedaily.com/releases/2008/06/080605091358.htm

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: