reklama

Zakaz używania pieluch jednorazowych? Wprowadza go pierwszy kraj na świecie

Czy zakaz używania pieluch jednorazowych może uratować świat? Władze Vanuatu, pierwszego kraju, który zakazał używania pieluch jednorazowych w ten radykalny sposób chcą przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu, chronić środowisko naturalne oraz swoich mieszkańców.

Przepisy zakazujące używania pieluch jednorazowych mają wejść w życie na początku 2020 roku. Choć owa decyzja wywołała wiele kontrowersji wśród rodziców, ci nie mają wyboru - muszą znaleźć alternatywny sposób na przewijanie swoich dzieci. Do łask muszą wrócić bawełniane pieluchy wielokrotnego użytku.

Wprowadzenie zakazu ogłoszono po opublikowaniu badania, w którym wykazano, że odpady organiczne i jednorazowe pieluszki stanowią trzy czwarte wszystkich odpadów na wyspach Vanuatu.

W Vanuatu, państwie w Oceanii, które zamieszkuje niespełna 300 tysięcy osób już wcześniej zakazało używania plastikowych słomek i reklamówek, plastikowych jednorazowych przedmiotów, między innymi talerzy czy pojemników na jajka. Pieluchy to kolejny krok w walce, którą republika podjęła w związku ze zmianami klimatycznymi. Decyzja ma wymiar zarówno globalny, jak i lokalny. Władze twierdzą, że wraz ze wzrostem poziomu morza i zanieczyszczeń wód nie mają wyboru – muszą chronić przyszłość państwa i jego mieszkańców.

- Vanuatu zabezpiecza się na przyszłość. Ostatecznie plastiki trafiają do wody i łańcucha pokarmowego, a na koniec obywatele Vanuatu je konsumują - tłumaczy minister spraw zagranicznych Mike Masauvakalo. Dodał, że rząd nie zostawi rodziców samym sobie - szuka ekologicznej alternatywy dla pieluszek, która miałaby w składzie więcej bawełny.

Choć rodzice zamieszkujący Vanuatu nie są zadowoleni, pomysł został doceniony przez międzynarodowe organizacje środowiskowe. Te wskazują, że Vanuatu to wzór do naśladowania.
W przeszłości z podobną propozycją zakazu używania pieluch jednorazowych wystąpił brytyjski minister środowiska Michael Gove. Został jednak skrytykowany i wycofał się z pomysłu.

Zdaniem naukowców pieluchy jednorazowe mogą się rozkładać nawet kilkaset lat. Co więcej stanowią trzecie co do wielkości źródło odpadów na wysypiskach (zaraz po żywności i gazetach).

źródło Źródło: The Guardian

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: