Postanowienia noworoczne

Co zrobić, by się udało?

Postanowienia noworoczne

Koniec starego roku dla wielu z nas jest pokusą, by grubą kreską oddzielić się od tego, co było (zwłaszcza, gdy minione miesiące nie należały do szczególnie pomyślnych). Bo co było, minęło. I tak to 1 stycznia, w duchu noworocznej tradycji, rozentuzjazmowani podejmujemy silne postanowienie nadania nowej jakości swemu życiu. Czy to może się udać?

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne:

 • Schudnąć
 • Zapisać się do klubu fitness i regularnie ćwiczyć
 • Zadbać o siebie – odbyć kilka zaległych wizyt lekarskich
 • Dobrze i mądrze się odżywiać
 • Być lepiej zorganizowanym, nie spóźniać się
 • Oddać długi, spłacić kredyty, żyć bardziej oszczędnie
 • Zmienić prace na lepszą
 • Podjąć edukację, zacząć się uczyć języków
 • Mniej pić
 • Rzucić palenie
 • Wyluzować, poskromić stres, nie kłócić się i nie denerwować
 • Pojechać na super wakacje
 • Zacząć pomagać potrzebującym
 • Podnieść jakość swoich relacji rodzinnych i towarzyskich
 • Więcej czasu poświęcać dzieciom
 • Więcej czytać
 • Żyć ekologicznie

Choć wszyscy mamy dobre intencje i potężny zapał, tylko nielicznym udaje się wytrwać w noworocznych postanowieniach i faktycznie zmienić coś w swoim życiu. Co zrobić, aby zwiększyć szansę na noworoczny sukces?

reklama

Co zrobić, by się udało?

Wyznacz cele, nie przesadzając z ich ilością - zbyt dużo punktów to większe ryzyko porażki. Silna motywacja, zorientowanie na cel, ale i skupienie się na priorytetach, ułatwia sprawę. Nie rozmieniaj się na drobne, bo się - najzwyczajniej w świecie - pogubisz, zmęczysz i zniechęcisz. Co więcej, jeśli nie uda ci się osiągnąć jednego, choćby najmniejszego celu, zrazisz się do następnych.

Zmiany zacznij od razu - swoje życie zacznij zmieniać w terminie, jaki zaplanowałaś - najlepiej jak najszybciej, nim opadnie noworoczna gorączka. Jeśli moment startu będziesz przekładać, twój entuzjazm będzie słabł, a co za tym idzie – szanse na realizację zamierzeń będą się zmniejszać.

Opracuj plan - nie ograniczaj się do ambitnych haseł. Cel musi opierać się na konkretnych założeniach, przekładających się na działanie. Wyznacz etapy, ramy czasowe. To ułatwi ci funkcjonowanie w „nowych realiach”. Postaraj się wytrwać w postanowieniach na tyle długo, by ich realizacja miała szansę stać się nawykiem, a nie obowiązkiem czy przymusem.

Bądź realistką - postanowienia powinny być możliwe do zrealizowania, bez nieludzkich nakładów siły, zbyt wielu kosztów i rewolucjonizowania swojego życia. Nie zakładaj, że w ciągu półrocza zaoszczędzisz pieniądze na szalone wakacje, skoro wiesz, że są na to minimalne szanse (nawet, jeśli liczysz na wygraną w totka).

Stawiaj na konkrety - opracuj swe postanowienia tak, by efekty były zauważalne i - co najważniejsze - wymierne. Zamiast „będę się zdrowo odżywiać”, wpisz „będę jeść jeden owoc dziennie”. Zamiast „spłacę debet” wpisz „co miesiąc na spłatę debetu przeznaczę 100 zł”.

Podziel przyjęty cel na mniejsze i łatwiej osiągalne - zamiast „raz a dobrze”, swój mega ambitny cel podziel na etapy, zdobądź go krokami. Jeśli chcesz schudnąć 20 kg, załóż że w pierwszym etapie – to jest w ciągu np. 2 miesięcy - zadowoli cię 5 kilogramów mniej. Gdzie tylko się da, zakładaj krótkie terminy realizacji, np. „w styczniu pójdę na siłownię 8 razy” - kiedy to zrobisz, uwierzyć w siebie i swoją moc.

Swe silne postanowienie poprawy jakości życia… ogłoś to światu - swoją listę postanowień umieść w widocznym miejscu, zapisz w kalendarzu, opublikuj na blogu. Patrz na nią codziennie, napędzaj się, ale i daj się zmotywować i zagrzać do boju… publiczności. Tak, zainteresowanie bliskich zdecydowanie pomoże ci wytrwać - nawet, jeśli będziesz chciała się poddać, powstrzymają cię i oni, i sama świadomość, że twoja porażka się wyda.

Myśl pozytywnie - skoncentruj się na profitach i zyskach, jakie przyniesie ci osiągnięcie celu. Nie roznamiętniaj się nad ciemną stroną przedsięwzięcia, nie trać czasu na narzekanie, że ci ciężko, masz dość, a tak w ogóle to na pewno nie dasz rady. Takie myślenie do niczego dobrego nie prowadzi.

Silnej motywacji, cierpliwości i zdrowego zacięcia na Nowy Rok!

Ocena: 5 z 5. Ocen: 3

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: