Dziecko zakaziło się koronawirusem w łonie matki.

Jesteś w ciąży? Przeczytaj najnowsze wyniki badań o wpływie covid- 19 na ciążę i noworodka

Dziecko zakaziło się koronawirusem w łonie matki.

Niestety pojawiają się doniesienia o zakażeniach Covid- 19 dzieci za pośrednictwem łożyska. We Francji, urodzony w marcu chłopiec cierpiał na obrzęk mózgu i objawy neurologiczne związane z COVID-19. Również  urodzona przedwcześnie dziewczynka, w drugiej dobie życia dostała gorączki i pojawiły się u niej  stosunkowo łagodne problemy z oddychaniem.

Wcześniejsze rozważania o transmisji COVID -19 przez łożysko

Wcześniejsze badania wskazywały na prawdopodobne przeniesienie wirusa z matki na płód, ale to właśnie ostatnie badania we Francji o w USA pokazały, że w ostatnich tygodniach ciąży może nastąpić transmisja wirusa na płód.

Wcześniej, włoscy naukowcy przebadali 31 kobiet w ciąży hospitalizowanych z powodu COVID-19 i doszli do podobnych wniosków. Podobne sugestie pojawiły się już w marcowym badaniu opublikowanych przez JAMA, ale wtedy były oparte na poszlakach.

reklama

Najnowsze ustalenia dotyczące zakażeń dziecka w łonie matki

Chłopiec urodzony we Francji w ciągu 24 godziny po przyjściu na świat zaczął mieć ciężkie objawy neurologiczne, które jednak zaczęły ustępować. Po 3 tygodniach, maluch praktycznie powrócił do zdrowia. Po 3 miesiącach również jego mama przestała mieć objawy choroby.

W przypadku dziewczynki – uzyskała ona dodatni wynik testu na zakażenie SARS-CoV-2 w czasie 24 i 48 godzin po urodzeniu. Przez kilka dni podawano jej dodatkowo tlen, a wirus był obecny we krwi przez kolejne 14 dni. Po 21 matka z niemowlęciem zostały wypisane do domu w dobrym stanie.

Naukowcy zbadali łożysko, które wykazało oznaki zapalenia tkanki. Ponadto specjalistyczne testy udokumentowały obecność cząstek koronawirusa, a także białka (białka nukleokapsydowego SARS-CoV-2) swoistego dla wirusa COVID-19 w komórkach łożyska.

Profesor nadzwyczajny neonatologii,  Daniel De Luca  powiedział „Zła wiadomość jest taka, że tak się stało i może się zdarzyć. Dobra wiadomość jest taka, że teraz możemy monitorować, zarządzać i zmniejszać ryzyko transmisji neonatalnej”

W czerwcu, w  artykule „Opieka nad kobietami planującymi ciążę, ciążę lub poród podczas pandemii COVID-19” opublikowanym w czasopiśmie  JAMA, zrobiono podsumowanie dostępnych wiadomości. Oto skrót

  1. Wpływ COVID-19 podczas ciąży na noworodka nie jest dobrze poznany.
  2. Prawie wszystkie infekcje zgłoszone z Chin miały miejsce w trzecim lub późnym drugim trymestrze ciąży, więc nie wiadomo, czy infekcja SARS-CoV-2 w pierwszym trymestrze może powodować wady wrodzone czy utratę ciąży.
  3. Niektóre noworodki urodzone przez matki z COVID-19 podczas ciąży urodziły się przedwcześnie lub miały niską masę urodzeniową, ale nie wiadomo, czy te wyniki były związane z COVID-19.
  4. Przenoszenie SARS-CoV-2 z matki na noworodka może wystąpić prenatalnie, okołoporodowo lub poporodowo
  5. Nie wiadomo, czy przeniesienie może nastąpić podczas karmienia piersią. RNA SARS-CoV-2 wykryto w próbkach mleka kobiecego u jednej z chorych mam, a jej dziecko uzyskało dodatni wynik testu na SARS-CoV-2. Jednak nie wiadomo, czy niemowlę zostało zainfekowane przez karmienie piersią.
  6. Biorąc pod uwagę zalety mleka matki, o ile jest to możliwe dziecko powinno być karmione pokarmem kobiecym, nawet pomimo choroby matki.
  7. Na podstawie ograniczonych danych wydaje się, że nie ma istotnego powodu, aby zalecać odkładania starań o dziecko. Podstawowym zaleceniem jest unikanie możliwości zarażenia SARS CoV-2.

Warto pamiętać, że spośród tysięcy dzieci urodzonych przez matki z COVID-19 nie więcej niż 2% wykazało zakażenie koronawirusem. Najważniejsze, żeby (zwłaszcza w ostatnich tygodniach) zachowywać dystans społeczny, pamiętać o maseczce oraz myciu lub/ i dezynfekowaniu rąk i powierzchni.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: