Kolejne badanie potwierdza rezultaty poprzednich - dzieci chorują na COVID-19 łagodniej niż dorośli.

Kolejne badanie potwierdza rezultaty poprzednich - dzieci chorują na COVID-19 łagodniej niż dorośli.

Naukowcy przeanalizowali przypadki 731 dzieci z Chin o potwierdzonym testami laboratoryjnymi zakażeniu koronawirusem SARS-COV-2 i 1412 dzieci podejrzanych o przejście choroby COVID-19

Większość z tych 2143 przypadków miała charakter łagodny (choć jedno dziecko zmarło). Niecałe 6% przypadków miało ciężki lub krytyczny przebieg, w porównaniu z 18,5% przypadków u dorosłych.

Badanie zostało opublikowane 16 marca 2020r. w czasopiśmie Pediatrics.

Dlaczego dzieci chorują łagodnie na COVID-19

Nie jest jednak jeszcze jasne, dlaczego dzieci z COVID-19 zwykle nie chorują tak jak dorośli.

Przyczyn może być wiele - powiedziała dr Yvonne Bonnie Maldonado, przewodnicząca Komitetu ds. Chorób Zakaźnych AAP. Możliwe, że receptor z którego korzysta wirus by dostać się do komórek (ACE2) działa u dzieci inaczej niż u dorosłych. Podejrzewam też, że odpowiedź układu immunologicznego dzieci jest inna” -  powiedziała. - Ich układ odpornościowy jest młody i ewoluuje”. .

Naukowcy  podkreślili również, że ich badanie dostarcza mocnych dowodów, że zakażenie koronawirusem może nie dawać żadnych objawów, a nosiciele zarażają bezwiednie kolejne osoby.

reklama

Dobra wiadomość? Ponad 90% wszystkich dzieci biorących udział w badaniu przeszło Covid bezobjawowo lub wykazywało łagodne lub zwykłe objawy infekcji.

Około 13% dzieci, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa, nie miało objawów choroby, co „prawie na pewno potwierdza, że wskaźnik wzajemnego zakażania jest zaniżony, ponieważ wiele dzieci bezobjawowych prawdopodobnie nie zostanie w ogóle poddanych testom i nie zostaną włączone do liczby zakażonych”- napisali dr Andrea Cruz i dr Steven Zeichner we wstępie do artykułu.

Według Maldonado należy odpowiedzieć na wiele pytań.

Należy jak najszybciej przeprowadzić badania, aby zrozumieć różnicę między dorosłymi a dziećmi, ponieważ informacje te mogą być pomocne. Tym bardziej, że inne chińskie badanie wykazało, że chociaż dzieci zarażone koronawirusem zwykle mają jedynie łagodne objawy, ale za to mogą zakażać jeszcze długo po ich ustąpieniu.

Bibliografia

  1. medicalxpress.com

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: