Recepta na udany weekendowy wyjazd z dzieciakami? Wybierz Wisłę!

Materiał sponsorowany 
Recepta na udany weekendowy wyjazd z dzieciakami? Wybierz Wisłę!

Zimowe weekendy to świetny czas na rodzinne wycieczki – już dla samego widoku oszronionych drzew warto wyjechać na chwilę z miasta. Jeśli chcesz pokazać swoim dzieciom uroki wędrówek w zimę oraz piękno polskich gór, to Wisła ma im do zaoferowania wiele atrakcji. Gdzie zabrać swoje pociechy przy okazji pobytu w Wiśle? Jak zaplanować wycieczkę po mieście oraz jego okolicach? Oto kilka pomysłów na spędzenie udanego weekendu w „perle Beskidu Śląskiego”.

Na początku warto pomyśleć o tym, by nocleg w Wiśle przypadł do gustu także dzieciom. Liczy się przede wszystkim to, czy oprócz komfortowych warunków Twoje pociechy będą miały do dyspozycji również atrakcje. Dobrym rozwiązaniem może się okazać Hotel Mercure Wisła Patria należący do grupy AccorHotels – znajdują się w nim pokoje zabaw oraz kluby dla dzieci w różnym wieku. Poza tym dystans z hotelu do centrum Wisły to tylko 2 km, a tam na całą rodzinę czeka wiele wrażeń.

Wisła śladami Adama Małysza

Zdecydowana większość turystów odwiedzających Wisłę interesuje się miejscami związanymi z postacią Adama Małysza, rodowitego wiślanina. Twoim dzieciom może spodobać się przede wszystkim figura skoczka wykonana z białej czekolady, która znajduje się w Centrum Informacji Turystycznej. Powstała ona w 2001 r., a jej rzeźbieniem zajmowało się 8 cukierników i to przez 264 godziny! Co prawda nie da się jej skosztować (chociaż niektórzy próbowali), ale sam widok figury może rozbawić całą rodzinę.

Zimą duże wrażenie robi również skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince, gruntownie przebudowana w latach 2004–2008 na cześć słynnego sportowca. Przy odrobinie szczęścia uda się Wam trafić na treningi zawodników z okolicznych klubów narciarskich i pokibicować chwilę następcom Małysza. Ze skoczni można udać się na spacer Pętlą Cieńkowską, czyli malowniczą trasą łączącą dolinę Malinki, gdzie znajduje się obiekt, ze wzgórzem Cieńków Niżni.

Jeśli Twojej rodzinie nie dość będzie narciarskich atrakcji, to warto wybrać się do galerii sportowych trofeów Adama Małysza. Tam podziwiać można wszystkie nagrody, które skoczek z Wisły zdobył w czasie swojej kariery.

Atrakcje dla dzieci w Wiśle

Po zwiedzaniu Wisły śladami Małysza warto zapewnić dzieciom taką rozrywkę, dzięki której poznają całe bogactwo „perły Beskidu Śląskiego”. Dobrym rozwiązaniem jest przejażdżka Ciuchcią Martusią. W czasie wycieczki dzieci poznają informacje o mijanych miejscach, m.in. o Zamku Prezydenta Ignacego Mościckiego, wzniesionym w latach 1929–1931. Ciuchcia kursuje na dwóch trasach:

  • Krótszej – z centrum Wisły do Wisły Czarnej, gdzie znajduje się Jezioro Czerniańskie,
  • Dłuższej – z centrum Wisły przez Starą Skocznię, kościół w Głębce i Muzeum Aptekarstwa aż do kościoła w Istebnej-Kubalonce.

Przejażdżka nie zastąpi jednak spaceru po Wiśle – także wówczas Twoje pociechy będą miały sporo frajdy. Warto m.in. obejrzeć pomnik misia znajdujący się na obszarze Parku Zdrojowego. Ta wyjątkowa rzeźba niedźwiadka balansującego na piłce owiana jest tajemnicą. Nie wiadomo bowiem, kto i kiedy ją zbudował. Zagadkowy wiślański miś to jednak na tyle spokojne zwierzę, że dzieci na pewno z chęcią zrobią sobie przy nim zdjęcie.

Godny uwagi jest też Zabytkowy Park Przygód leżący w pobliżu Bulwaru Księżycowego. Zobaczyć w nim można wykonane ze szklanej mozaiki miniatury 10 zamków oraz pałaców znajdujących się nad brzegiem rzeki Wisły, która wypływa przecież właśnie z miasta o tej samej nazwie.

Z parku miniatur warto przejść się Aleją Podań i Legend, powstałą – co ciekawe – w wyniku internetowej zbiórki pieniędzy. Tworzy ją 8 drewnianych rzeźb przedstawiających postaci, które pojawiają się w baśniach oraz legendach pogranicza Czech i Polski. Figury wyrzeźbili okoliczni artyści i są one na tyle intrygujące, że Twoje dzieci na pewno zainteresują się historiami o Babie Jadze, Południcy czy Czarcie.

Przyroda w Wiśle i okolicach

Warto jednak pamiętać, że Wisła to także wspaniałe, wprawiające w zachwyt atrakcje przyrodnicze. Jedną z nich są tzw. Kaskady Rodła, czyli leżący w dolinie rzeki Biała Wisełka zespół 25 wodospadów i progów rzecznych. Dodatkową atrakcję stanowią zbocza doliny porośnięte imponującymi świerkami i jodłami, które liczą sobie przynajmniej 170 lat.

Z Kaskady przejść można niebieskim szlakiem turystycznym na Baranią Górę (1220 m. n.p.m.). Ze stojącej na szczycie wieży widokowej rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama z Wisłą oraz całym Beskidem Śląskim.

Jeśli po wszystkich atrakcjach, jakie ma do zaoferowania Wisła, Twoje pociechy zechcą jeszcze więcej zabaw, pomyśl o wyprawie do Ustronia – miejscowości leżącej kilka kilometrów od Wisły, gdzie znajduje się Leśny Park Niespodzianek. To nietypowy ogród zoologiczny, w którym dzieci mogą bezpiecznie spacerować wśród dzikiej przyrody i poznawać ją samodzielnie, karmiąc zwierzęta lub podziwiając drapieżne ptaki w sokolarni.

Tobie oraz Twojej rodzinie spodobała się wyprawa do Wisły? Odwiedź także hotel Bielsko Biała lub Zakopane, gdzie dzięki AccorHotels znajdziesz miejsce, w którym po dniu pełnym atrakcji będziecie mogli odpocząć w komfortowych warunkach.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: