reklama

Czy egzaminy ósmoklasistów i matury powinny się odbyć? Co sądzisz o petycji?

W związku z epidemią wywołaną przez koronawirusa COVID-19 egzaminy ósmoklasisty i matury 2020 będą wyglądały zdecydowanie inaczej, niż dotychczas. Nie wszyscy są z tego zadowoleni. Pojawiła się uczniowska petycja o Odwołaniu Matur i Egzaminów Ósmoklasistów 2020. Co na ten temat sądzą rodzice i uczniowie?

Co o egzaminie ósmoklasisty i maturze 2020 sądzą uczniowie?

Trudno się spodziewać, by byli zachwyceni. Wielu z nich nie wyobraża sobie egzaminu przeprowadzonego w tych warunkach. Obecnie zbierane są podpisy pod petycją o Odwołanie Matur i Egzaminów Ósmoklasistów 2020, skierowaną do Ministra Edukacji Dariusza Piontkowskiego w brzmieniu:

Drodzy Maturzyści i Ósmoklasiści!

Uważam, że powinniśmy wnioskować o całkowite odwołanie matur pisemnych oraz egzaminów ósmoklasistów, a na pewno nie możemy dopuścić, by odbyły się one na standardowych warunkach w tym niestandardowym okresie. Straciliśmy bowiem miesiąc nauki z racji strajku nauczycieli. W momencie odrabiania zaległości - zaskoczyła nas pandemia COVID - 19, co w efekcie daje nam ponad 3 miesiące bez rzetelnej nauki i tym samym prawie pół roku wyjętego z kalendarza maturzysty i klas ósmych.

To powoduje brak możliwości nauki w trybie do którego przywykliśmy, a co za tym idzie - w większości brak możliwości typowego douczania do matury, w postaci korepetycji i kursów.

Uczniowie uważają, że w porównaniu do poprzednich roczników doświadczają dużo więcej stresu i niepewności,co może się przełożyć na wyniki i w efekcie przekreślic marzenia o dostaniu się do wybranej szkoły czy na studia. 

Przypominają również o problemach wynikających z e-learningu i z dostępności zajęć prowadzonych online. Wiadomo, że część uczniów nie ma możliwości korzystania z nauki online.

Kolejną sprawą są ... maseczki , które utrudniają dopływ powietrza, co również ma wpływ na koncentrację i obniża wydolność.
W związku z tym, maturzyści apelują, żeby powróciły wstępne egzaminy na uczelnie.

A co na temat egzaminów ósmoklasisty i matury sądzą rodzice?

Przeprowadzenie matury i egzaminów w standardowych warunkach w tym niestandardowym okresie wywołuje wiele emocji także wśród rodziców. Co sądzą o petycji  Opinie są różne, często skrajne. Wielu przychyla się do pomysłu maturzystów, wielu jednak nie wykazuje zrozumienia. Argument są różne.

Dzisiaj dostałam dokumenty z szkoły mojej córki dotyczących konsultacji i egzaminów ośmioklasistów. I co? Napisane jest, że wysyłam dziecko na własną odpowiedzialność. Mieszkamy z moimi rodzicami – jak jej nie puszczę, to rujnuję jej życie, a jak w razie czego zarazi dziadków, to do końca życia sobie nie wybaczę. I co mam zrobić? 

Tomasz: Przygotowanie do egzaminów online? Śmiech na sali.  Córka 8 klasa i jak dotąd nie miała, ani jednej e- lekcji. Za to dostawała setki zadań do zrobienia samemu i odesłania nauczycielom do oceny. Wszystko na zasadzie naucz się sama, a my wstawimy ocenę. I ma pisać egzamin?

Joanna: Podobno dzieci na egzamin mają być wpuszczane   o różnych wyznaczonych godzinach w 15-20 - minutowych odstępach lub należy 
rozpocząć egzamin w różnych salach o różnych godzinach. I teraz zagadka, kiedy rozpocząć, żeby zdążyć? I jak opóźnienie ma wynieść maksymalnie 45 min, to moje dziecko, jeśli wejdzie w pierwszej grupie ma dodatkowo prawię godzinę stresu więcej. paranoja jakaś.

Ja uważam, że nie ma co przedłużać, a czas na naukę był. Powtórzenie materiału też jest całą 8 klasę. Więc jeśli dziecko nie uczyło się wcześniej, to mówienie, że od marca nie ma lekcji jest słabe.

Anna: Do egzaminów uczniowie przygotowują się przez lata, przez całą szkołę, a nie przez dwa miesiące. Jak wy sobie w ogóle wyobraża rekrutację na studia bez egzaminów? Konkurs świadectw jest bardzo niesprawiedliwy, przecież nauczyciele różnie oceniają. Konkurs świadectw sprawi, że miejsca na najlepszych uczelniach zajmą uczniowie ze szkół najsłabszych, gdzie o dobre oceny łatwo.

Marta: Sądzę, że powinien być powtarzany rok szkolny. W zeszłym roku był strajk, teraz kilka miesięcy nauki. Koniec końców młodzież ma rok w plecy! 

Karolina: Jestem przeciwna tej petycji. Kto chciał, to wykorzystał ten czas na maxa. Skupił się na realizacji celu, nie tracił czasu i pieniędzy na dojazdy i pobyt w szkole. Izolacja społeczna to doskonały czas na przygotowanie się do matury czy egzaminu ósmoklasisty.

Maria: Ja jestem za. Podpisałabym petycję. Sytuacja jest, jaka jest. Stres, izolacja w domu. Ponadto sorry, ale jest zakaz zgromadzeń. A oni mają pisać egzamin. Ale jak?! W upale w maseczkach? Czy to jest sprawiedliwe? Jak to się w ogóle skupić. Powinno się odwołać matury i egzaminy.

Weronika: W tych warunkach i okolicznościach matura 2020 to jakaś porażka. Poza tym lekcje nie są kontynuowane od marca. Materiał nie jest przerobiony. Nie wyobrażam sobie tego. Egzamin ósmoklasisty podobnie.

Egzamin ósmoklasisty - co musisz wiedzieć

W związku z pandemią COVID-19 w tym roku zarówno egzaminy ósmoklasisty, jak i matury rozpoczną się później niż zwykle. Ósmoklasiści egzaminy pisać będą od 16 - 18.06.2020:

 • język polski – 16 czerwca 2020 r. (wtorek) – godz. 9:00
 • matematyka – 17 czerwca 2020 r. (środa) – godz. 9:00
 • język obcy nowożytny – 18 czerwca 2020 r. (czwartek) – godz. 9:00.

Zmienił się harmonogram rekrutacji do szkół średnich. Od 15 czerwca ósmoklasiści mogą składać wnioski do szkół średnich. Ten etap będzie trwał do 10 lipca. Po 19 sierpnia zostaną podane ostateczne wyniki. Później będzie czas na odwołania i ich rozpatrywanie.

Co uczniowie mogą wnieść do szkoły?

 • dowód osobisty/legitymację szkolną
 • kalkulator prosty
 • czarne długopisy
 • linijkę
 • cyrkiel
 • ołówek (należy pamiętać, że wszystkie rysunki wykonuje się czarnym długopisem lub piórem)
 • lupę
 • wybrane wzory, które zapewnia szkoła
 • chusteczki higieniczne
 • wodę do picia w butelce

Matura 2020

Matury rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca. Egzaminy będą tylko pisemne. Część ustna nie będzie przeprowadzona. Planowany jest także dodatkowy egzamin dla tych uczniów, którzy nie mogli podejść do testu ze względów zdrowotnych.  

Wyniki tegorocznych matur mają być dostarczone do 11 sierpnia. Poprawki do egzaminu maturalnego będą odbywały się we wrześniu. Minister edukacji poinformował również, że jest możliwość, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie.

Zmieniony harmonogram egzaminów, o którym mówił na konferencji prasowej szef MEN Dariusz Piontkowski, ukazał się na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Minister edukacji Dariusz Piontkowski mówił również o wytycznych, według których przygotowane zostaną egzaminy.

- Na pewno wszyscy muszą mieć zasłonę ust i nosa. W środku mogą znajdować się w odległości 1,5 metra od siebie. Rozumiemy, że z racji tej odległości zespół nadzorujący może wynosić dwie osoby - tłumaczył minister.

Czy egzaminy ósmoklasistów i matury powinny się odbyć? Co sądzisz o petycji?

Petycję o Odwołanie Matur i Egzaminów Ósmoklasistów 2020 można znaleźć na secure.avaaz.org/pl.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: