reklama

Dzieci karmione piersią mają lepiej rozwinięte funkcje poznawcze. Badania

Dzieci karmione piersią osiągają wyższe wyniki w testach neuropoznawczych. Oznacza to, mają lepiej rozwinięte funkcje poznawcze. Dowodzą tego badania.

Naukowcy z Del Monte Institute for Neuroscience w University of Rochester Medical Center (URMC) przeanalizowali ponad 9 000 testów poznawczych wykonanych przez dziewięciolatki i dziesięciolatki biorące udział w badaniu Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD). Ich matki zgłaszały, że dzieci były karmione piersią. Następnie naukowcy porównali ich wyniki z wynikami dzieci, które były żywione w inny sposób. Odnotowano w nich różnice, uzyskując dowody na to, że im dłużej dziecko było karmione piersią, tym wyższa była jego ocena w teście.

- Nasze odkrycia sugerują, że karmienie piersią ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze nawet w późniejszym czasie – powiedział dr Daniel Adan Lope, autor badania opublikowanego w czasopiśmie Frontiers in Public Health. - To właśnie jest ekscytujące. Mam nadzieję, że może to wspierać motywację i zachęcać do karmienia piersią.

Dr Hayley Martin, studentka czwartego roku medycyny i współautorka badania, która koncentruje się na karmieniu piersią, dodała:

- Istnieją badania pokazujące liczne korzyści, jakie karmienie piersią przynosi zarówno matce, jak i dziecku. Wyniki tego badania są ważne dla rodzin, szczególnie przed i wkrótce po urodzeniu dziecka, kiedy podejmowane są decyzje dotyczące sposobu jego żywienia. Może to zachęcać do kontynuowania karmienia piersią przez rok lub dłużej.

Warto dodać, że najsilniejszy związek pomiędzy karmieniem piersią a rozwojem funkcji poznawczych widoczny był u dzieci karmionych piersią dłużej niż 12 miesięcy. Wyniki dzieci karmionych piersią do 7 miesiąca życia były nieco nizsze, tak samo jak i dzieci karmionych krócej. Niemniej wszystkie były wyższe w porównaniu z osiągnieciami dzieci, które były karmione mlekiem modyfikowanym (nie były nigdy karmione piersią).

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: