reklama

Jak być szczęśliwszym w 2021 roku?

Jeśli zastanawiasz się, jak być szczęśliwszym w 2021 roku, mamy dla ciebie małą podpowiedź. Odrzuć listę postanowień noworocznych, które zwykle opracowujesz z końcem roku i rób rzeczy, które sprawią, że świat stanie się lepszym miejscem.

Badania dowodzą, że ostanowienia noworoczne są równie popularne, co trudne do zrealizowania. Problem z dotarciem do celu ma większość z nas. Być może ma to związek z tym, że zwykle są one owocem presji. Najczęściej ogłaszane postanowienia to utrata wagi, zarabianie większych pieniędzy, podróżowanie czy zmiana stylu życia na bardziej aktywny.

Czy ustanawianie co roku listy noworocznych postanowień ma sens?

- Każdy badacz motywacyjny miałby ambiwalentne uczucia co do postanowień noworocznych. - mówi Richard Ryan, międzynarodowy ekspert ds. badań motywacyjnych i emerytowany profesor psychologii na University of Rochester. - Dowody pokazują, że większości z nas się to nie udaje.

Tworzenie okolicznościowych list postanowień noworocznych nie jest jednak tak do końca pozbawione sensu. Okazuje się bowiem, że każda okazja, która składnia do refleksji nad swoim życiem, jest ostatecznie dobrą rzeczą.

- To nie musi być w Nowy Rok. Ilekroć zastanawiamy się nad swoim życiem, jeśli idzie za tym naprawdę refleksyjna zmiana, może to być dobre.

Co robić, by zmienić siebie i swoje życie na lepsze, a i być szczęśliwszym w 2021 roku?

- Jeśli chcesz podjąć noworoczne postanowienie, które naprawdę cię uszczęśliwi, zastanów się, w jaki sposób możesz wnieść swój wkład w czynienie świata lepszym miejscem. Badania dowodzą, że jest to nie tylko dobre dla świata, ale także naprawdę dla ciebie. - mówi Richard Ryan.

Ryan ma jeszcze jedną wskazówkę: to, co okazuje się najbardziej satysfakcjonujące, a może być też najbardziej potrzebne w obliczu pandemii COVID-19, to cele, których istotą jest pomaganie i dawanie siebie innym.

- Pomyśl, jak możesz pomóc. – mówi Ryan. - Jest wiele zmartwień: jeśli możemy wyznaczyć cele, które mają na celu pomoc innym, to przekłada się na nasze samopoczucie.

Według Ryana, który jest również profesorem w Institute for Positive Psychology and Education na Australian Catholic University, akty dobrowolnej pomocy innym mają udział w zaspokojeniu wszystkich trzech podstawowych potrzeb psychologicznych zidentyfikowanych w badaniach SDT: potrzeby autonomii, kompetencji i pokrewieństwa.

Autonomia w tym kontekście oznacza, że możesz angażować się w działania, w których czujesz prawdziwą wolę i odnajdujesz wartość osobistą. Kompetencja to poczucie skuteczności i poczucia spełnienia. Pokrewieństwo oznacza pracę z innymi i poczucie więzi z innymi.

Rady eksperta są oparte na dziesięcioleciach badań. Wraz z Edwardem Deci (również emerytowanym profesorem psychologii na University of Rochester) Ryan jest współzałożycielem teorii samostanowienia (SDT), szerokiej ramy badań nad ludzką motywacją i osobowością. Teoria stała się jedną z najpowszechniej akceptowanych ram motywacji człowieka we współczesnych naukach o zachowaniu. Punktem wyjścia jest przekonanie, że wszyscy ludzie mają naturalną - lub wewnętrzną - skłonność do zachowywania się w skuteczny i zdrowy sposób.

Materiały dostarczone przez University of Rochester. źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: