reklama

Jesteś w ciąży? Sprawdź, czy wypijasz odpowiednią ilość wody. Badania

Nawodnienie może mieć wpływ na przebieg ciąży i poród, a ostatnie badanie pokazało, że potrzebne są nowe wytyczne, dotyczące tego, jak dużo wody potrzebuje organizm kobiety na różnych etapach ciąży.

Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w czasie ciąży, a jej niewystarczające spożycie powoduje odwodnienie, co może niekorzystnie wpływać zarówno na zdrowie matki, jak i poród.

Naukowcy wykorzystali dane z badania Healthy Mom Zone Study, którego celem jest monitorowanie i regulowanie przyrostu masy ciała u ciężarnych z nadwagą lub otyłością. Praca ukazała się w European Journal of Nutrition.

Kobietom w ciąży zaleca się spożywanie 300 mililitrów więcej wody dziennie niż kobietom, które nie są w ciąży oraz nie karmią piersią – mówi Asher Rosinger, profesor zdrowia publicznego w Penn State. - Jednak zalecenia te nie różnicują zapotrzebowania na wodę ani nie precyzują zaleceń dotyczących stanu nawodnienia w zależności od miesiąca lub trymestru ciąży. Nie uwzględniają również składu ciała (zakładając, że nadwaga i otyłość zwiększają prawdopodobieństwo nieodpowiedniego nawodnienia).
Naukowcy zaobserwowali, że większość kobiet w drugim trymestrze i na początku trzeciego trymestru wypijało zbyt mało wody.

- Odkryliśmy, że większość kobiet pozostawała aktywna w drugim trymestrze ciąży, co zwiększało utratę wody z organizmu. Jeśli nie zostanie ona uzupełnione przez przyjmowanie płynów to zwiększa się ryzyko odwodnienia” – mówi Rosinger.

Co z tego wynika?

- Zwykle traktujemy ciążę jako jeden etap, kiedy mówimy o zapotrzebowaniu na wodę, ale każdy trymestr ciąży jest inny i obejmuje różne doświadczenia i zmiany fizjologiczne. Należy opracować zalecenia dla każdego trymestru, z naciskiem na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Jest to tak samo istotne, jak zmiana zasad żywieniowych w czasie ciąży.

W takim razie ile płynów powinnaś wypijać podczas ciąży?

Ponieważ nie ma jeszcze dokładnych wytycznych, należy oprzeć się na dotychczasowych, ale i samodzielnie monitorować swój stan. Co musisz widzieć?

W czasie ciąży zmiany fizjologiczne powodują wzrost dziennego zapotrzebowania na wodę. Objętość krwi ciężarnych stopniowo wzrasta od 6 do 8 tygodnia ciąży i osiąga szczyt w 32-34 tygodniu ciąży. W układzie moczowym zachodzi wiele zmian: nerki stają się nieco większe, a objętość moczu wzrasta w pozycji leżącej i w nocy. Oddawanie moczu jest głównym sposobem wydalania wody. W normalnych warunkach około 500 ml wody dziennie jest tracone w wyniku pocenia się.

W ciąży zwiększa się utrata wody poprzez pocenie się z powodu nadczynności nadnerczy i tarczycy oraz przyspieszonego metabolizmu i zwiększonego krążenia skórnego.

Nasze zapotrzebowanie na płyny zależy od ilości przyjmowanych kalorii. Jeśli spożyjesz 2000 kcal, powinnaś wypić 2000‒3000 ml wody. Kobieta w ciąży, od II trymestru, powinna spożywać dodatkowo 300 kcal na dobę, więc o tyle powinna również zwiększyć ilość wypijanych płynów.

Podsumowując: codziennie powinnaś wypijać 8‒10 szklanek wody. Dzięki temu nie tylko nie będziesz odczuwać pragnienia, ale również zadbasz o równowagę krążenia płodowego czy wyprodukowanie płynu owodniowego.

Twoje spożycie płynów jest prawdopodobnie wystarczające, jeśli: rzadko czujesz pragnienie, a twój mocz jest bezbarwny lub jasnożółty. Kiedy jesteś odwodniona, kolor moczu staje się ciemniejszy. I dlatego, aby zapobiec odwodnieniu wypijaj wody podczas każdego posiłku i między posiłkami, kiedy czujesz pragnienie oraz jeśli ćwiczysz.

źródło

"Płynoterapia w położnictwie", Ewa Wender-Ożegowska

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: