reklama

Kolejne przypadki tajemniczego zapalenia wątroby u dzieci - WHO informuje

W ostatnim czasie odnotowano ponad 170 przypadków tajemniczego ciężkiego zapalenia wątroby u dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że z powodu niewyjaśnionej infekcji narządu zmarło jedno dziecko, a co najmniej 17 wymagało przeszczepu wątroby.

Według WHO od 21 kwietnia ostre przypadki zapalenia wątroby nieznanego pochodzenia odnotowano w w 12 krajach: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Izraelu, Danii, Irlandii, Holandii, Włoszech, Norwegii, Francji, Rumunii, Belgii, a także w USA (w Alabamie i Północnej Karolinie). Najwięcej przypadków - 114 - odnotowano w Wielkiej Brytanii. Wiadomo, że wiek dotkniętych chorobą dzieci waha się od 1 miesiąca do 16 lat, przy czym większość stanowią dzieci w wieku poniżej 10 lat.

- Liczba epidemii osiągnęła ponad 170 przypadków w 12 krajach i oczekuje się, że będzie nadal rosła.

Ponieważ ciężkie zapalenie wątroby u dzieci jest rzadkie, eksperci ds. zdrowia na całym świecie pracują nad zrozumieniem, co je wywołuje, zwłaszcza że mali pacjenci otrzymali negatywny wynik na obecność wirusów atakujących wątrobę (wirusów zapalenia wątroby typu A, B, C, D i E).

Jak dotąd nie dostrzeżono także związku między chorobą wątroby a podróżą, narażeniem środowiska, skażeniem żywności czy działaniem leków. Zdecydowana większość dzieci nie otrzymała szczepionek przeciw COVID-19. Naukowcy nie znaleźli także dowodów na infekcję bakteryjną.

Urzędnicy służby zdrowia próbują zrozumieć, co się za kryje za tajemniczym zapaleniem wątroby u dzieci. Do tej pory ustalono, że przyczyną zachorowań mogą być infekcje wirusowe wywołane przez adenowirusy i koronawirusy.

Głównym podejrzanym jest powszechnie występujący adenowirus, chociaż nie wiadomo, czy ta rodzina patogenów powoduje zapalenie wątroby u zdrowych dzieci. Spośród około 170 zgłoszonych przypadków co najmniej 74 uzyskało pozytywny wynik na obecność adenowirusa, a 18 dało wynik pozytywny na adenowirus typu 41,

Wiadomo, że ponad 50 różnych adenowirusów infekuje ludzi, ale choroby są zazwyczaj związane z infekcjami układu oddechowego, oczu, rzadko przewodu pokarmowego. Niektóre adenowirusy były czasami wiązane z zapaleniem wątroby, ale generalnie tylko u dzieci z obniżoną odpornością. Istnieje również możliwość, że pojawił się nowy typ adenowirusa, który wyjaśnia przypadki zapalenia wątroby.

Ponadto u 20 badanych dzieci miało potwierdzone zakażenie COVID-19, a u 19 badanych wykryto koinfekcję adenowirusa i COVID-19. Ale naukowcy nie wykluczają również, że uszkodzenia wątroby są rzadkim wynikiem samej infekcji omikronowej lub infekcji jeszcze niezidentyfikowanym wariantem SARS-CoV-2.

- W tej chwili nie można również wykluczyć nowego lub jeszcze niewykrytego wirusa – twierdzą badacze.

Światowa Organizacja Zdrowia monitoruje sytuację i współpracuje z brytyjskimi władzami do spraw zdrowia oraz innymi państwami członkowskimi.

Obecnie eksperci WHO ostrzegają lekarzy, by ci zwracali uwagę na objawy zapalenia wątroby u dzieci. Niepokoić powinno:

  • przebarwienie moczu (ciemne),
  • odbarwienie stolca (blade),
  • żółtaczka,
  • świąd,
  • ból stawów, ból mięśni,
  • gorączka,
  • nudności, wymioty lub ból brzucha,
  • zmęczenie,
  • utrata apetytu.

źródło: arstechnica.com/science

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: