reklama

Nowe obostrzenia w związku z zagrożeniem Covid-19

Omikron, czyli nowy wariant koronawirusa, który wykryto między innymi w Niemczech sprawił, że polski rząd zdecydował się na zaostrzenie obostrzeń. Szef resortu zdrowia poinformował o tym, że rząd wprowadza stosowny "pakiet alertowy".

Omikron został po raz pierwszy wykryty w Republice Południowej Afryki. Naukowcy wskazują, że ze względu na budowę ten wariant koronawirusa może być bardziej zakaźny niż wariant delta, ale dodają, że potrzeba więcej czasu na ocenę sytuacji. Z RPA płyną jednocześnie uspokajające informacje. Tamtejsi lekarze twierdzą, że przebieg COVID-19 u osób zakażonych omikronem był łagodny.

Pakiet alertowy obostrzeń

Minister zdrowia powiedział, że czwarta fala epidemii hamuje. Przyznał, że zakłada, iż liczba zakażeń będzie spadać lub utrzyma się na stałym poziomie. Jednocześnie powiedział, że:

- Niestety w ostatnich dniach pojawił się zupełnie nowy element, który może być tzw. gamechangerem, czyli elementem, który zupełnie zmienia to, co spodziewaliśmy się, że będzie w najbliższej przyszłości - mówił Niedzielski.

Tym samym rząd wprowadza "pakiet alertowy obostrzeń".

Uszczelnianie granic

Pierwsza część pakietu dotyczy uszczelnienia granic. Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich, które są uznane za kraje szczególnego ryzyka. To: Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia, Eswatini i RPA. Osoby, które będą wracały z tych krajów, będą musiały przejść 14-dniową kwarantannę, a tekst na obecność koronawirusa nie będzie z niej zwalniać.

Co więcej, osoby podróżujące do Polski spoza strefy Schengen będą musiały przejść dwutygodniową kwarantannę, a zwalniać z niej będzie jedynie negatywny wynik tekstu PCR wykonany po ósmym dniu od przekroczenia granicy.

Limity w kraju

Zmniejszone zostaną także limity z 75 do 50 % zapełnienia w gastronomii, kulturze, kościołach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach.

- Chodzi o to, żeby kolejna fala, która może być związana z wariantem omikron, nie startowała z poziomu 20-kilku tysięcy zakażeń, a jednak z niższego poziomu, co jest ważne z punktu widzenia infrastruktury szpitalnej. - powiedział Niedzielski.

Limity zostaną wprowadzone także w przypadku uroczystości takich jak wesela, komunie czy dyskoteki. Może w nich brać maksymalnie 100 osób, z kolei w wydarzeniach sportowych realizowanych poza obiektami sportowymi będzie mogło brać udział maksymalnie 200 osób.

- Do tej pory w takich obiektach jak siłownie, kluby i centra fitness, muzea, hazard - tam, gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe i obowiązywał limit jedna osoba na 10 m2, obecnie podnosimy ten limit. Jedna osoba na 15 m2 - powiedział Adam Niedzielski.

Wymienione restrykcje mają obowiązywać planowo od 1 do 17 grudnia włącznie. Minister zdrowia zaznaczył jednak, że jeśli sytuacja ulegnie nagłemu pogorszeniu, decyzje mogą zapadać z dnia na dzień.

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka zapowiedział wydanie dwóch komunikatów dotyczących restrykcji. Powiedział także, że przestrzeganie limitów będzie należało do organizatorów imprez czy też właścicieli restauracji i kin, a Sanepid będzie to nadzorował.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: