reklama

Paracetamol przyjmowany w ciąży zwiększa ryzyko zaburzeń rozwojowych u dzieci

Dzieci, których mamy pod koniec ciąży używały paracetamolu mają większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania zaburzeń rozwojowych ze spektrum autyzmu lub zespołu nadpobudliwości (ADHD). Tak wynika z najnowszej publikacji w JAMA Psychiatry

Już wcześniejsze badania sugerowały, że istnieje związek pomiędzy stosowaniem w ciąży acetaminofenu (paracetamolu), a zaburzeniami rozwoju. Pokazywano, że jego działanie może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie hormonów i wpływać negatywnie na rozwijający się mózg płodu. Jednak wcześniejsze badania były w głównej mierze oparte na informacjach zebranych od mam. Tym razem, od dzieci, po narodzinach pobierano próbki krwi pępowinowej, co pozwoliło ocenić ilość leku, który spożywały mamy. Wiadomo też, że jest to lek, który przenika do łożyska.

Przebadano 996 dzieci. Wśród nich 257 (25,8 procent) miało objawy ADHD, a u 66 (6,6 procent) zdiagnozowano spektrum autyzmu. Kolejne 42 dzieci (4,4 procent) miało zarówno autyzm, jak i ADHD.  304 dzieci (30,5 procent) miało inne zaburzenia rozwojowe. Pozostałe 327 (32,8 procent) było neurotypowych, co oznacza, że ​​nie miały widocznych niepełnosprawności rozwojowych.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health.

Dr. Xiaobin Wang, starszy autor badania, powiedział, że chociaż związek między acetaminofenem a zaburzeniami u dzieci wydaje się spójny, jednak należy przeprowadzić więcej badań.

Przypominam, że kilka lat temu naukowcy z Universytetu w Californii (USA) i Uniwersytetu w Aarhus (Dania) zbadali 64 tys. duńskich dzieci urodzonych w latach 1996-2002. W badaniach posłużyli się deklaracjami matek oraz skorzystali z danych dotyczących tego, ile wypisano recept na leki na nadpobudliwość psychoruchową, a u ilu dzieci zdiagnozowano ciężką postać ADHD.

Badanie pokazało, że kobiety zażywające leki z paracetamolem mają o 37 proc. wyższe ryzyko urodzenia dziecka z ADHD.

Dlatego jeśli jesteś w ciąży, zanim weźmiesz jakiś lek skonsultuj się z lekarzem. Szkoda ryzykować, a specjalista będzie mógł oszacować, czy podanie jakiegoś preparatu, w twoim przypadku jest zasadne.

Ważne: Lekarze nadal uważają, że paracetamol powinien być pierwszym wyborem przeciwbólowy dla kobiet w ciąży, ponieważ stosowanie  innych leków, takich jak ibuprofen, czy aspiryna jest związane ze zwiększonym ryzykiem poronienia w czasie wczesnej ciąży, a także może doprowadzić do uszkodzenia nerek i serca płodu.


 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: