Pamiątki z okresu ciąży

Pamiątki z okresu ciąży

Okres ciąży to niezwykły czas. Bez względu na to, czy kobieta zdecyduje się na jedno dziecko, czy ma ich więcej, za każdym razem przeżywać to będzie inaczej. A choć dolegliwości bywają uciążliwe i większość przyszłych mam ma dużo obaw, to przecież towarzyszy im również mnóstwo momentów radości, uniesienia, wzruszenia: pierwsze usg, bijące serduszko, nieśmiałe kopnięcia i wreszcie solidne rozpychanie.

Wiele z nas chciałoby jakoś ten unikalny czas upamiętnić, aby wszystkie dobre chwile mogły do nas jeszcze powrócić.

Pamiętnik – rzecz oczywista. Można go prowadzić na różne sposoby:

-      Wykorzystując gotowe terminarze (np. W oczekiwaniu na dziecko- DZIENNIK H. Murkoff, S. Mazel). Zaletą jest to, że taki dziennik nie tylko pomaga zapisać odczucia, ale jest też w nim miejsce na szczegółowy zapis takich informacji jak: pierwsze objawy ciąży, daty wykonywania testów, reakcje bliskich na wieść o ciąży, wywiad chorobowy (pomaga to uzmysłowić sobie pewne rzeczy i poinformować o nich lekarza), zapisy z wizyt lekarskich. Niezwykle przydatne są rady dotyczące diety, a dziennik żywienia pomaga w takim jej zaplanowaniu, aby była jak najzdrowsza dla matki i dziecka. W dziale „przygotowanie do narodzin dziecka” można znaleźć wskazówki dotyczące tego, co kupić, o co pytać pediatrę, położną, a część „narodziny dziecka” to okazja do zapisania wszystkiego, co wydarzyło się tego wielkiego dnia. Tego typu terminarz jest świetnym przewodnikiem i organizatorem, ale stosunkowo mało w nim miejsca na spontaniczny zapis uczuć, jest dość suchy i bezosobowy.

reklama

-      Samodzielnie wykonując album.  Może to być po prostu ozdobny segregator, do którego będziemy wpinać kartki z zapiskami, wydruki z USG, zdjęcia czy inne notatki. Jednak taki album może być prawdziwym wyzwaniem dla kogoś, kto ma ochotę pobawić się w scrapbooking. Jest to metoda ozdabiania stron albumów fotograficznych, a podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, nożyczki i dziurkacze wycinające ozdobne brzegi i kształty, klej. Można też korzystać z pieczątek dekoracyjnych, farbek i pisaków, naklejek, szablonów, czy bardziej zaawansowanych technik. Album powstały w ten sposób będzie bardzo osobisty i niepowtarzalny. Jeśli dobrze umiesz posługiwać się programami graficznymi, możesz przygotować digital scrapbooking: zdjęcia, notatki, zapiski obrobić cyfrowo, a następnie wydrukować.

-      Prowadząc blog czyli pamiętnik internetowy. Jest to metoda uwieczniania tych ważnych chwil szczególnie warta rozważenia, gdy chcemy się dzielić swoją radością z innymi – na przykład bliskimi mieszkającymi w innym mieście czy kraju. Nie każdemu jednak może odpowiadać taki publiczny charakter tej formy.

-      Pisząc listy do nienarodzonego dziecka. Jest to bardzo intymna forma zapisu wydarzeń. Pisanie takich listów możne później kontynuować, a całość wręczyć swojemu dziecku, gdy samo będzie oczekiwało dziecka.   

Pamiętnik fotograficzny. Wymaga dużej konsekwencji w zbieraniu materiałów, ale efekt jest wspaniały: należy raz w tygodniu przez całą ciążę wykonywać zdjęcie rosnącego brzuszka (najlepiej w tym samym miejscu i w tej samej pozycji). Potem przy użyciu programu układa się te zdjęcie kolejno i mamy 9 miesięcy w 20 sekund.

reklama

Sesja fotograficzna. Ślub, chrzciny, pierwsza komunia – rzadko te uroczystości odbywają się bez udziału zawodowego fotografa. Chcemy, aby te ważne momenty w naszym życiu zostały uwiecznione przez kogoś, kto zrobi fotografie dobrej jakości, dobrze zakomponowane, oświetlone i najlepiej z pomysłem. Coraz więcej fotografów w swojej ofercie ma do zaproponowania sesje fotograficzne dla kobiet w ciąży. Może warto z nich skorzystać? Dobrze zrobione zdjęcie będzie wspaniała pamiątką, ale i miłym prezentem dla bliskich.

Gipsowy brzuszek. To niezwykła pamiątka z okresu ciąży – odlew, który można zamówić w pracowni plastycznej. Taki brzuchaty odlew można pozostawić biały lub pomalować w fantazyjne wzory. Odwzorowanie kształtów przyszłej mamy jest niezwykła ozdoba każdego wnętrza, ale i interesująca pamiątka z tego ważnego w życiu każdej kobiety okresu.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: 4.33 z 5. Ocen: 9

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: