reklama

To, w jaki sposób niemowlę obserwuje przedmioty, może być objawem zaburzeń ze spektrum autyzmu

Nowe badanie pokazuje, że oglądanie przedmiotów przez niemowlęta w wieku 9 miesięcy i starszych może być wskazówką późniejszych zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Według naukowców mogą niepokoić objawy takie jak:

  • obserwowanie „kątem oka”
  • trzymanie przedmiotu bardzo blisko twarzy,
  • oglądanie czegoś z jednym zamkniętym okiem,
  • wpatrywanie się w przedmiot nieprzerwanie przez ponad 10 sekund.

 „Odkrycia potwierdzają główne teorie autyzmu, które zakładają, że nadmierna koncentracja niemowląt na przedmiotach może odbywać się kosztem ich zainteresowania ludźmi. Ostatecznie badanie to sugeruje, że nietypowe oględziny przedmiotów mogą poprzedzać rozwój objawów społecznych charakterystycznych dla ASD” – mówi Meghan Miller, profesor nadzwyczajny na wydziale psychiatrii i nauk behawioralnych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis MIND Institute.

Przebadano 89 niemowląt, których starsze rodzeństwo miało ASD (spektrum zaburzeń autystycznych), co sprawiało, że znalazły się w grupie wysokiego ryzyka oraz 58 niemowląt z rodzeństwem o typowym rozwoju (grupa niskiego ryzyka). Naukowcy uważają, że te nietypowe sygnały mogą pomóc we wcześniejszym diagnozowaniu ASD i wprowadzeniu odpowiedniej interwencji.

Wydaje się to ważne, ponieważ inne badanie pokazało, że dzieci, u których zdiagnozowano spektrum autyzmu w wieku 2,5 roku i wprowadzono odpowiednie terapie, trzykrotnie częściej wykazywały poprawę podstawowych umiejętności społecznych, niż dzieci zdiagnozowane później.

To nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Ben-Gurion University of the Negev i ich kolegów pokazało, jak ważna jest wczesna diagnoza i leczenie.

Pozostałe objawy, które mogą, ale nie muszą być oznakami autyzmu, to:

  • nieodwzajemnianie uśmiechu,
  • brak kontaktu wzrokowego,
  • brak reakcji na swoje imię,
  • brak reakcji na zabawy typu: A ku -ku w wieku 6-9 miesięcy
  • brak gaworzenia i budowania relacji.

Chociaż pewne opóźnienia rozwojowe mogą cię niepokoić, pamiętaj, że każde dziecko rozwija się i dojrzewa we własnym tempie. Natomiast warto obserwować tzw. kamienie milowe, czyli umiejętności, które powinny się pojawiać podczas kolejnych miesięcy życia dziecka, np. w naszym kalendarzu rozwoju niemowlęcia i dziecka. I pamiętaj, jeśli cokolwiek cię niepokoi – porozmawiaj z pediatrą. Im młodsze dziecko, tym bardziej jest plastyczny jego mózg i tym szybciej można oczekiwać na rezultaty wprowadzanych interwencji.  

źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: