Rozwój niemowlęcia w wieku 6 - 9 miesięcy

Co zmienia się w rozwoju dziecka między 6. a 9. miesiącem życia? Jakie kroki milowe będziesz obserwować w tym okresie?

Rozwój niemowlęcia w wieku 6 - 9 miesięcy

Twój maluch skończył 6. miesięcy. Rośnie jak na drożdżach, a także dynamicznie się rozwija i niemal codziennie zaskakuje cię nowymi umiejętnościami. Co zmienia się w rozwoju dziecka między 6. a 9. miesiącem życia? Jakie kroki milowe będziesz obserwować w tym okresie?

Kroki milowe w wieku 6-9 miesięcy

W okresie od 6. do 9. miesiąca u dziecka zauważysz dynamiczne zmiany - tak emocjonalne, jak i fizyczne.  Maluch nabywa umiejętności, które  pozwalają mu się samodzielnie poruszać i tym samym brać aktywny udział w życiu waszej rodziny.  To okres, kiedy powoli zaczyna mieć poczucie, że jest odrębną istotą. To również czas, kiedy zacznie rozpoznawać oraz identyfikować własne uczucia i zauważy, że mogą być różne. 

reklama

Dziecko zaczyna siadać

W czasie tych czterech miesięcy nastąpi również intensywny rozwój ruchowy. Dziecko zacznie siadać - najpierw niestabilnie, a w miarę upływu czasu samodzielnie. Ta pozycja pozwala mu oglądać świat z zupełnie innej perspektywy, co daje mu możliwość postrzegania rzeczywistości na wiele dotychczas nieznanych sposobów.

Maluch nauczy się również przemieszczać

Maluch nauczy się przemieszczać. Początkowo leżąc na brzuchu i czołgając się, a później przechodząc do raczkowania. Jest niezwykle aktywny – turla się, leżąc na brzuszku kręci się wokół własnej osi czy pełza, a i codziennie się w swej mobilności doskonali. Jest bardzo z siebie zadowolony - zdobywa coraz to nowe umiejętności jako odkrywca świata.

Potrafi przekładać grzechotkę z ręki do ręki

W tym okresie z łatwością sięgnie po grzechotkę i będzie nią potrząsać, jak również przekładać zabawkę z jednej rączki do drugiej. Jeśli chodzi o motorykę małą, to na tym etapie zazwyczaj potrafi także trzymać  butelkę z piciem, może nawet zacząć pod opieką dorosłych pić z kubeczka. Potrafi chwycić łyżeczkę, ale jeszcze nie umie jej użyć.

Dziecko zaczyna się komunikować

Dziecko do tej pory gaworzyło lub głużyło. Teraz nie dość, że pojawiają się wzory intonacji, a komunikowanie się z dorosłym przypomina w swej melodii dialog, to maluch zaczyna śpiewnie powtarzać jedną sylabę. Teraz zaczną pojawiać się pierwsze słowa: ma-ma, ba-ba, ta-ta, ale dziecko nie będzie miało jeszcze świadomości, że może ich używać, chcąc przywołać dorosłą osobę. Będzie za to uważnie słuchać, gdy będziesz do niego mówić, a  w odpowiedzi będzie się starał odpowiedzieć w podobnej tonacji.

Zaczyna dostrzegać dźwięki

Zauważysz też, że słysząc znajome głosy i dźwięki dziecko będzie się ku nim zwracać, a ulubioną rozrywką może stać się uderzanie przedmiotami i “wydobywanie z nich dźwięku”. Na tym etapie rozwoju mowy dziecko zaczyna się bawić dźwiękami. Będzie próbowało wydobywać różne dźwięki z siebie - kląskanie, zabawa samogłoskami, gaworzenie. Za pomocą dźwięków będzie również wyrażać emocje. Pojawią się piski zachwytu, chichoty, czy krzyki pełne frustracji.

Maluch przeżywa skok intelektualny

W tym okresie twoje dziecko uwielbia dotykać, eksperymentować - stara się zrozumieć, jak coś działa, stąd uderzanie i zrzucanie przedmiotów, czołganie się w kierunku ulubionych zabawek, gniecenie i darcie papieru, czy radość z zabawy w „a ku-ku”. Pamiętaj, że maluch nie rozumie co oznacza słowo „nie” lub „niebezpieczeństwo”, więc koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo w domu.

Pojawia się lęk separacyjny

Dziecko zaczyna rozumieć, że ono i mama nie są jedną istotą. Co więcej – że mama może zniknąć! – i to napawa je lękiem. W pewnym momencie możesz też zaobserwować, że dziecko zaczyna się wstydzić nieznajomych i chować na ich widok w twoje ramiona. Zaczyna być niespokojnie, kiedy znikasz mu z pola widzenia, ale zawołane po imieniu zaczyna na nie reagować.

Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę w tym okresie?

Wciąż najważniejsze w życiu dziecka jest poczucie bezpieczeństwa, ciepła i bliskiej relacji – to jest niezmienne, powinno towarzyszyć mu zawsze i stale.

Teraz, na tym etapie rozwoju, warto zwrócić uwagę na to, że świat dziecka nagle się poszerza - o przedmioty, ludzi i sytuacje. Dziecko przebywa w różnych miejscach, z coraz to innymi ludźmi – ciociami, znajomymi rodziców, opiekunkami. Warto zadbać, by w owe nowe konteksty nie pojawiały się nagle, a w sposób łagodny, bezpieczny, by dziecko oswajało je stopniowo. Musimy mieć świadomość, że jesteśmy w pewnym sensie pośrednikami między dzieckiem a światem zewnętrznym.

Ponieważ dziecko jest coraz bardziej mobilne, a i coraz więcej umie i rozumie, potrzebuje coraz więcej ofert aktywności, żeby go poznawać i się rozwijać. Pozwalaj maluchowi na samodzielność. Połóż na podłodze kocyk bądź matę, rozłóż zabawki i pozwól, by dziecko samo decydowało, którą i jak długo się zajmie.

Baw się z dzieckiem. Spektrum zabaw w tym wielu jest spore. Maluch, dzięki temu, że już wiele potrafi, w tym poznawać świat w różnych perspektywach, a i opanował różne umiejętności z zakresu małej motoryki, ma możliwość dotykania i manipulowania. Warto podsuwać zabawki edukacyjne, ale i inicjować zabawy wielozmysłowe - np. pozwalać bawić się przedmiotami o różnych fakturach, temperaturach, kształtach.

Dzieci lubią też zabawy w naśladowanie dźwięków, odgłosów zwierząt, ale i działań. Uznaniem niemowlaków na tym etapie cieszy się powtarzanie gestów dorosłych - szalenie bawi je robienie „papa”, przesyłanie buziaków czy klaskanie.

Nie mniej ważne są opowieści o wspólnych działaniach – czy to podczas karmienia, przebierania czy innych codziennych czynności. Dzięki temu dziecko poznaje zasady działania świata i tego, jak jest zorganizowany. To bardzo cenna, elementarna wiedza.

Maluchy potrzebuję wsparcia rodziców zarówno w rozwoju fizycznym, jak i emocjonalnym. Pamiętaj, by wspierać dziecko na wszelkich płaszczyznach, także takich jak zdrowe nawyki żywieniowe, prawidłowa dieta i higieniczny tryb życia.

Pamiętaj dzieci są różne i mogą rozwijać się w różnym tempie.

Jeśli martwisz się, że rozwój twojego dziecka przebiega inaczej niż jego rówieśników, skontaktuj się z profesjonalistą.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: