reklama

Wyniki badań pokazują, jak media społecznościowe mogą się przyczyniać do depresji nastolatków

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii ujawnili alarmujące wyniki badania wpływu mediów społecznościowych na nastolatki. Czy jesteś świadomy, jak TikTok, Instagram i YouTube mogą wpływać na zdrowie psychiczne Twojego dziecka? Ta informacja może zmienić sposób, w jaki postrzegasz korzystanie z mediów społecznościowych w Twoim domu.

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Wirginii przeprowadzili badanie, aby zrozumieć, w jaki sposób różne platformy mediów społecznościowych wpływają na objawy depresyjne u nastolatków, biorąc pod uwagę takie czynniki jak cechy osobowości, płeć i poczucie własnej wartości. Badanie, w którym wzięło udział 237 nastolatków w wieku od 14 do 16 lat, głównie z Zachodniej Wirginii, skupiło się na platformach takich jak TikTok, Instagram i YouTube.

Wyniki pokazały, że ekstrawersja jest znaczącym czynnikiem modulującym wpływ mediów społecznościowych na młodzież. Stwierdzono, że ekstrawertyczne nastolatki mogą mniej doświadczać objawów depresyjnych korzystając z Instagrama, w przeciwieństwie do osób z niskim i średnim poziomem ekstrawersji. Z kolei TikTok został związany z wyższymi objawami depresyjnymi, szczególnie u nastolatków skłonnych do negatywnego myślenia. Natomiast YouTube konsekwentnie wykazywał związek z wyższym poziomem objawów depresyjnych, niezależnie od cech osobowości.

Badanie uwypukliło również rolę algorytmów mediów społecznościowych, które dopasowują treści do osobowości i zainteresowań użytkowników, co może wpływać na ich doświadczenia i reakcje emocjonalne. Podkreślono znaczenie świadomości emocjonalnej nastolatków podczas korzystania z mediów społecznościowych. Ważne jest, aby zwracali uwagę na swoje uczucia i reakcje, oceniając, czy czują się lepiej czy gorzej po korzystaniu z danej platformy.

Badanie zwróciło również uwagę na różnice w interakcjach na różnych platformach. Ekstrawertyczne nastolatki, które prawdopodobnie mają więcej przyjaciół interaktywnie angażujących się w ich posty, mogą doświadczać większej satysfakcji na Instagramie. Z kolei bierne korzystanie z mediów społecznościowych, szczególnie na platformach jak TikTok, gdzie dominują treści od nieznajomych, może być szczególnie problematyczne dla zdrowia psychicznego.

Kierowniczka badania, Amy Gentzler z WVU Eberly College of Arts and Sciences, wraz ze swoim zespołem, podkreśliła, że indywidualne różnice w doświadczaniu mediów społecznościowych są kluczowe. Dlatego rodzice i nauczyciele powinni uwzględniać indywidualne cechy osobowości nastolatków podczas oceny ich doświadczeń z mediami społecznościowymi.

Badania pokazują, że niezależnie od platformy, media społecznościowe mogą mieć znaczący wpływ na dobrostan psychiczny nastolatków. Czy Twoje dziecko jest bezpieczne? Dowiedz się, jakie działania możesz podjąć, aby chronić zdrowie psychiczne Twojej rodziny.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: