reklama

Placuszki z odciskami roślin

Jest to propozycja twórczej zabawy połączonej z lekcją botaniki. Do zrobienia placuszków z odciskami roślin potrzebne będą: ciasto solne i różnorodne rośliny zebrane podczas spaceru.

 

Ciasto solne jest świetnym i tanim materiałem plastycznym. Składa się z mąki, wody i soli. Składniki te każdy znajdzie w swojej kuchni. Przepisów na ciasto solne jest wiele. Najprostszy to szklanka mąki, szklanka soli i woda. Wodę należy dodawać stopniowo, aż ciasto uzyska dość twardą i elastyczną konsystencję.

Z ciasta formujemy placuszki i odciskamy w nich rośliny.

Jeśli chcemy wykonać naszyjnik, to należy w placuszku zapałką lub wykałaczką zrobić dziurkę, aby można go było zawiesić na sznureczku. Gotowe placuszki powinny suszyć się w piekarniku w temperaturze około 80 °C przez 5-6 godzin.

Po wysuszeniu, placuszki warto pomalować farbami (plakatowe lub akwarelowe świetnie nadają się do tego celu). Zagłębienia, które powstały w cieście po odciśnięciu roślin można pomalować ciemniejszą farbą, aby je ciekawie wyeksponować. Na większych placuszkach można odcisnąć kilka roślin, uzyskując zróżnicowaną kompozycję, na przykład łąkę.  

Rośliny można także odciskać w plastelinie, lub modelinie.

Monika Klejman BLOG

Propozycje zabaw dla przedszkolaków znajdziesz tutaj

a tu dla dzieci szkolnych.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: