reklama

Zabawy plastyczne na długie jesienne wieczory

Jesień to nie tylko barwna,nastrojowa, ale i wyjątkowo wdzięczna pora roku. Kolorowe dywany ze spadających liści i miękkie promienie słońca potrafią zaczarować świat i wprawić nas w dobry nastrój.

A co z długimi jesiennymi wieczorami? Spędźmy je rodzinnie, kreatywnie, na wesoło! Poniżej znajdziecie kilka inspirujących propozycji:

Zabawa z liśćmi

Na pewno w czasie jesiennych spacerów nazbieraliście dużo liści - żeby je zasuszyć najlepiej włożyć je między kartki grubej książki lub poprzekładać gazetami). A co można potem zrobić z takimi liśćmi?

  • Po prostu nakleić na duży (A3) arkusz papieru - niech to będzie "taniec liści z wiatrem"
  • Liście nakleić na kartkę, a następnie papier wokół nich pomalować, korzystając tylko z 2 kolorów - żółtego i czerwonego. Kolory mieszać tak, żeby uzyskać jak najwięcej odcieni.
  • Liście nakleić na kartkę, z plasteliny (żółtej, pomarańczowej, czerwonej) robić niewielkie kuleczki i naklejać na liściach i wokół nich, niech to będzie "kolorowy deszcz".
  •  Ułożyć kompozycję z liści, nakryć dość cienką kartką (papier do drukarki) i trzymanym  niemal poziomo miękkim ołówkiem zamalujcie całą kartkę. Taka technika "przebitki" pokaże żyłkowanie liści.

Encyklopedia

Przyklejcie na kartkach po jednym liściu różnych gatunków. W encyklopedii (lub innych ksiażkach) poszukajcie z jakich drzew one pochodzą. Obok liścia narysujcie pokrój drzewa, podpiszcie.

Kolorowe papiery

Zgromadźcie dużo różnych odcieni niebieskiego: może to być papier kolorowy, papier do pakowania, odpowiednie fragmenty zdjęć, reklam wyciętych z gazet. Z tego papieru powycinajcie kropelki (łezki) różnej wielkości.

Naklejcie je na arkuszu białego papieru. Mogą być one naklejone chaotycznie, ale warto też pokusić się o ułożenie ich symetrycznie lub rytmicznie. Może zilustrujecie jakąś melodię?

Kropelki naklejcie na szybie (klejem biurowym). Gdy kropelkowa dekoracja okna się znudzi, można ją zmienić:

Akwarium

Narysujcie i wytnijcie dużo kolorowych rybek, ale także rozgwiazdy, koniki morskie, kraby, muszle i poprzyklejajcie je na szybie.

Kasze

Nasypcie do niewielkich pojemników (miseczek) różne rodzaje kasz. Posmarujcie mocnym klejem (np. takim do styropianu - można kupić w sklepach z farbami niewielkie pojemniki) kartkę papieru i posypujcie kaszami. Rysunek trzeba przygotować wcześniej, a klej rozprowadzać stopniowo.

"Abecadło o chlebie"

Jak to z chlebem było - krok po kroku szukajcie informacji na ten temat. Każdy etap powstawania chleba zilustrujcie własnoręcznie wykonanym rysunkiem lub fotografią (wyciętą z gazety, wydrukiem). Może zrobicie książeczkę, a może wystawkę? W pracy na pewno pomoże wam wiersz:

Władysław Bełza

"Abecadło o chlebie"

ABC

Chleba chcę,

Lecz i wiedzieć mi się godzie,

Z czego też to chleb się rodzi?

DEF

Naprzód siew:

Rolnik orze ziemię czarną

I pod skibę rzuca ziarno

HKJ

Ziarno w lot

Zakiełkuje w ziemi łonie,

I kłos buja na zagonie.

Ł i L

Gdy już cel

Osiągnięty gospodarza,

Zboże wiozą do młynarza.

MNO

Każde źdźbło,

za obrotem kół, kamienia,

W białą mąkę się zamienia.

PQS

To już kres!

Z młyna piekarz mąkę bierze

I na zacier rzuca w dzieże.

RTU

I co tchu

W piec ogromny wkłada ciasto,

By chleb miały wieś i miasto.

WXZ

I chleb wnet!

Patrzcie, ile rąk potrzeba,

Aby mieć kawałek chleba.

Propozycje zabaw dla przedszkolaków znajdziesz tutaj

a tu dla dzieci szkolnych.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: