Baw się, pluskaj, eksperymentuj!

W gorący dzień wszystkich nas ciągnie do wody. Fajnie, jeśli mamy urlop i spędzamy go na plaży czy nad jeziorem...  A przecież wodą można się świetnie bawić także koło domu. A jaka to ulga w taki upał! Dla dziecka woda jest czymś magicznym - ucieka, gdy ją łapać, zmienia kształt,ale nie da się z niej nic ulepić, cukier w niej znika, a piasek nie...Zapraszam do wspólnego odkrywania niezwykłych własności wody.

Przydadzą się: duża miednica lub dmuchany basenik, miski różnej wielkości, pojemniczki po jogurtach i serkach, lejek, sitko o dużych i małych oczkach, plastikowa butelka, duża strzykawka, spryskiwacz oraz: barwniki spożywcze, niewielkie ilości soli, cukru i co wam jeszcze w ręce wpadnie.

Malarz asfaltowy
Znajdźcie kawałek gładkiej powierzchni betonowej lub asfaltowej. Niech dziecko spróbuje go zamalować szerokim pędzlem moczonym w wodzie, a może spryskiwaczem? Jeśli plastikową butelkę napełnicie wodą i zakręcicie korkiem z dziurką, wtedy strumieniem wody można narysować znikający obrazek. A gdyby na asfalcie był rysunek kredą? Co się stanie gdy ją polać wodą? Jak silny musi być strumień wody, żeby kreda spłynęła?

Po stawie pływa - kaczka się nazywa
Do miedniczki z wodą lub baseniku wrzucajcie różne rzeczy i obserwujcie co pływa, a co tonie. Co dzieje się z solą i cukrem? Czy woda jakoś się zmieniła? Z pudełka po serku zróbcie stateczek - wystarczy umocować maszt (patyczek i kulka plasteliny) oraz żagiel (ze zwykłego kawałka papieru). Pora na wyścigi - trzeba mocno dmuchać w żagle, żeby statki popłynęły tam, gdzie chcemy.

Żółty z niebieskim
Do kilku pojemników wlejcie wodę i zabarwcie ją - wystarczą 3 kolory podstawowe: czerwony, niebieski i żółty - mogą to być barwniki spożywcze, można też użyć farbek typu tempera. Teraz niech dziecko nabiera wodę pipetką lub strzykawką i wlewa do innej miseczki. Zamiast wyjaśniać co się stanie, pozwólcie dziecku eksperymentować i mieszać kolory. Nalejcie kolorową wodę do spryskiwaczy i rozpylajcie na kartonie lub białym ręczniku papierowym. Gdy woda wyschnie powstanie barwny ręcznik. Jeśli przygotujecie z tektruki szablon i przez niego dziecko będzie natryskiwać wodę, to ręcznik może być we wzorki. Można to zrobić jeszcze inaczej - na ręczniku ułóżcie np. liście i spryskujecie - gdy woda wyschnie, liście można zdjąć - pod nimi będzie biały papier.

reklama

(Przed tą zabawą warto wcześniej ustalić reguły, np. nie wolno pryskać
kolorową wodą po ubraniach.)

Mały wędkarz
A może zrobicie rybki i będziecie je łowić? Trzeba przygotować ryby - mogą być plastikowe (do kupienia w wielu sklepach) lub wykonane samodzielnie: ze styropianu, korka, kory, drewna. Do każdej mocujemy kawałek metalu: gwóźdź lub duży spinacz. Wędkę robimy z patyka, sznurka i dobrze umocowanego magnesu. Kto szybciej wyłowi swoją rybę z miednicy?

Poszukiwacze złota
Opowiedz dziecku o tym, jak dawniej poszukiwano złota, a następnie pobawcie się w poszukiwaczy. Wystarczy wrzucić dużo piasku do miednicy z wodą. Teraz można go łyżką wybierać z wody, wrzucać na durszlak i płukać - co zostanie? Warto to wysuszyć i obejrzeć pod lupą. Zabawa nabierze rumieńców, jeśli wcześniej podrzucicie do miski np. kulki zwiniętej folii aluminiowej.

Z góry do doliny
Znajdźcie kawałek nachylonej ścieżki i przygotujcie trasę dla wody.
Zastanówcie się wspólnie, którędy popłynie - może trzeba zrobić tamy, żeby nie
uciekła na boki? Jakie przeszkody woda usunie, a jakie zostaną i zmienią jej
bieg? Teraz lejcie wodę i obserwujcie jak płynie (najlepiej gdy to jest stałe
źródło wody, np. wolno puszczona woda z węża ogrodowego).

Zaczarowana butelka

Pustą butelkę odwróconą szyjką na dół zanurzcie w wodzie. Jeśli butelkę
będziecie trzymali prosto - woda się nie naleje, dopiero, gdy ją pochylicie
pod pewnym kątem, powietrze zostanie z niej wyparte i woda naleje się do
butelki.

W dużej plastikowej butelce robimy otwory (można zrobić dwa większe, albo
wiele małych). Teraz umieszczamy lejek i próbujemy napełnić butelkę wodą. Ile
zabawy, gdy woda wypływa przez dziurki! Jeśli dodacie trochę płynu do
kąpieli, po chwili będzie leciała piana.

reklama

Joanna Górnisiewicz

Propozycje zabaw dla przedszkolaków znajdziesz tutaj

a tu dla dzieci szkolnych.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: