Jak zrobić karmel

Jak zrobić karmel

reklama

Kto z nas nie lubi karmelu? Ma piękną barwę, cudowny zapach i smakuje wybornie. Jest prosty w wykonaniu, ma szerokie zastosowanie i w mgnieniu oka potrafi przenieść do krainy dzieciństwa. Karmel – niby nic. Ot, skrystalizowany cukier, a tyle możliwości i … wrażeń! Aby go zrobić, potrzebujesz:

1 – 1,5 szklanki cukru
8 łyżek wody

Wykonanie:

Cukier wsyp na patelnię (najlepiej z grubym dnem) bądź do rondla z długą rączką, wlej wodę, wymieszaj drewnianą łyżką. Ustaw mały płomień i gotuj całość, trzymając naczynie pod kątem 45 stopni (ruszaj nim, by masa się nie przypalała). Od czasu do czasu przemieszaj. Mieszaj częściej, kiedy płyn zacznie wrzeć - najpierw stając się białym, potem złocistym syropem. Kiedy uzyskasz płynną konsystencję i piękny, jasnobrązowy kolor, zdejmij go z palnika. Zrobiłaś karmel!

  • Możesz go wylać na wyłożoną papierem blaszkę - po wystudzeniu będziesz mogła pokruszyć go na mniejsze kawałki lub powycinać, by wykorzystać, choćby do zrobienia kremu do ciasta bądź go ozdobienia.
  • możesz nim zalać owoce lub orzechy, lub uformować domowe lizaki!
  • a jeżeli chcesz zrobić karmelową polewę, do zdjętego z ognia karmelu dodaj ciepłą wodę (jej ilość zależy od tego, jakiej gęstości oczekujesz - na początek wlej około pół szklanki) lub ciepłą śmietankę (podgrzanej w osobnym garnku).

Pamiętaj:

·    gotujący karmel (180 stopni!) przy kontakcie z wodą pryska – zawsze najpierw zdejmij go z ognia! (nie próbuj go też podczas gotowania).

·    uważaj, by go nie przypalić – ciemnobrązowy kolor to gwarancja smaku goryczy! Jeśli zdejmiesz go z ognia, ale zostawisz masę w naczyniu – wciąż się będzie krystalizował!

·    karmel naprawdę szybko zastyga!


mzb

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: