Klasy energetyczne sprzętu AGD

Klasy energetyczne sprzętu AGD

Czym się kierujesz kupując nowy sprzęt AGD? Z pewnością przede wszystkim ceną, ale nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie.

Owszem, cena zakupu jest istotna, ale warto też spojrzeć na koszty eksploatacji. Co z tego, że kupisz tanio, jeżeli potem okaże się, że masz w domu ciągle psujący się bubel, a w dodatku bardzo energochłonny, generujący wysokie koszty utrzymania? W dłuższej perspektywie czasu może okazać się to bardzo nieopłacalne. Kupując nowy sprzęt pomyśl więc także o tym, ile prądu i/lub wody będzie zużywać – to całkiem realne koszty i będą stanowić stałe obciążenie twojego domowego budżetu.

Na co zwracać uwagę? Na pewno wielokrotnie widziałaś w sklepie naklejone na sprzęt AGD etykiety z oznaczeniem klasy energetycznej. Znajdują się tam podstawowe parametry informujące o energochłonności danego urządzenia. Każdy typ ma swoje znaczące właściwości, podstawowe właściwości są jednak uniwersalne. Najwyższa – najmniej energochłonna klasa jest oznaczona symbolem A+++, najniższa, czyli najgorsza pod tym względem to klasa oznaczana symbolem G.    

Poza tym na etykiecie danego urządzenia muszą się znaleźć podstawowe parametry danego sprzętu, uzależnione od jego typu. W przypadku np. pralki czy zmywarki bardzo znaczące jest także zużycie wody.

reklama

Aktualnie obowiązujące, zgodne z unijną dyrektywą etykiety zawierają także sporo informacji bardzo praktycznych z punktu widzenia użytkownika. Może to być m.in. ilość kompletów naczyń mieszczących się w zmywarce czy efektywność wirowania dla pralki. Poza tym zużycie energii elektrycznej oraz wody podawane jest w cyklu rocznym – jako wartości przeciętne przy standardowej eksploatacji. To z pewnością bardziej przemawia do wyobraźni (i przeliczenia kosztów) niż suche parametry techniczne.

Typowe oznaczenia etykiet i objaśnienia symboli są tu:

Jak czytać etykiety energetyczne

Przyjrzyj się im, zanim wybierzesz się na zakupy. Są proste i łatwe do zapamiętania, a zawarta w nich informacja może mieć wymierne, możliwe do przeliczenia na złotówki, skutki. Skorzystaj też z porad fachowców. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał specjalny poradnik przydatny przy zakupach sprzętu AGD i RTV. W prostej, przystępnej formie zawiera informacje, które na pewno przydadzą ci się na zakupach. Znajdziesz go tu:

reklama

Kto czyta – oszczędza: etykiety energetyczne, poradnik dla konsumentów

Marzanna Szulta

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: