Zalety kolorowanek dla przedszkolaków

Zalety kolorowanek dla przedszkolaków

Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak ważne jest kolorowanie. Chociaż wielu rodziców zachęca dzieci do samodzielnego rysowania i malowania, to namawiamy gorąco, żeby korzystać również z kolorowanek. 

Przygotowanie do pisania

To właśnie kolorowanie pozwala dzieciom odkryć, że przybory do pisania można wykorzystać w sposób twórczy. Wybieranie i odkładanie kredek do pudełka uczy dzieci koordynacji oraz zręczności. Temperowanie ćwiczy motorykę małą. Kolorując dzieci muszą korzystać z obu rąk. Jednej używać do przytrzymywania papieru, a ręki dominującej do wykonania działania. Na późniejszym etapie ten trening pozwoli im umiejętnie posługiwać się długopisem, ołówkiem czy piórem.

reklama

Ćwiczenie wytrzymałości mięśni

Kolorując dzieci będą raz delikatniej, raz mocniej przyciskać kredkę do podłoża. Wiele razy mogą narzekać na zmęczenie dłoni podczas tego zajęcia, jednak właśnie dzięki takim ćwiczeniom trenują motorykę małą i mięśnie ręki. Przyda się to, kiedy maluch zacznie kreślić pierwsze literki.

Ćwiczenie zmysłu kinestetycznego

W przeciwieństwie do flamastra, dzieci mogą kredkami kolorować lekko lub przez większy nacisk tworzyć bardzo ciemne, intensywne kolory. Bodźce związane z naciskiem odbiera układ propriocepcji (zwany zmysłem kinestetycznym). Prawidłowa integracja w obrębie tego układu jest niezbędna do rozwoju odruchów planowania i regulacji napięcia mięśniowego. Propriocepcja i dotyk pomagają również wyczuwać, jaki nacisk mięśni potrzebny jest do chwytania, czy trzymania, przedmiotów oraz  jaka siła jest niezbędna, żeby móc prawidłowo wykonać te czynności.

Rysowanie flamastrami nie pozwala stosować zróżnicowanego nacisku, tymczasem zachęcanie dzieci do kolorowania, cieniowania, wybierania i łączenia różnych barw sprawia, że zauważają relacje i powiązania oraz ich wpływ na końcowy efekt.

reklama

Świadomość przestrzenna

Percepcja wzrokowa jest bardzo ważna w przypadku pisania.  Dzięki niej dziecko nauczy się pisać w linijkach, kratkach, zauważa proporcje, stosunki przestrzenne, czy marginesy. Kolorowanie uczy dzieci, jak poruszać się w wyznaczonej przez linie przestrzeni. I chociaż początkowo czasem maluchy wychodzą poza linię to ćwicząc doskonalą swoje umiejętności.

Koordynacja ręka-oko

Oczywiście zarówno podczas  pisania, jak i kolorowania, dzieci koordynują ruchy ręki  z informacjami przekazanymi  przez ich układ wzrokowy.  Kolorowanie pomaga ćwiczyć tę umiejętność, ponieważ podczas kolorowania dzieci muszą umieć poradzić sobie z precyzyjnym zmalowywaniem zarówno malutkich, jak i sporych obszarów ograniczonych liniami.   

Sami widzicie, że kolorowanie niesie ze sobą wiele korzyści. Zachęcamy, żeby dzieci miały szansę sprawdzić różne rodzaje kredek i zobaczyły różnicę w malowaniu pastelami, kredkami ołówkowymi, czy świecowymi. W ten sposób, poprzez twórczą zabawę przygotujecie je do kolejnego etapu i nauki nowej umięjętności - czyli pisania.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: