9 pomysłów na jesienne aktywności dla dzieci

9 pomysłów na jesienne aktywności dla dzieci

Jesień to magiczna pora roku. Warto to dostrzec i docenić, a i wykorzystać jej piękne okoliczności oraz walory. Co robić? Mamy wiele sposobów na zabawne i interesujące aktywności dla całej rodziny. A ponieważ wiele dobrych rzeczy w życiu jest za darmo, nie wymagają nakładów pracy i pieniędzy.

1. Idźcie na jesienny spacer

Ubierzcie się ciepło, stosownie do pogody i wyjdźcie na jesienny spacer po okolicy, najlepiej do parku. Zbierajcie kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębinę oraz liście. Dary jesieni możecie wykorzystać podczas domowych warsztatów artystycznych.

2. Jedźcie do lasu

Las, zwłaszcza jesienią, kiedy liście zmieniają kolory, jest wyjątkowo piękny. Zapakujcie do plecaka przekąski i napoje, a także aparat oraz – jeśli posiadacie – lornetkę. Spacerujcie, podziwiajcie okoliczności przyrody, cieszcie się swoim towarzystwem. Koniecznie róbcie zdjęcia. Cieszcie się jesienną aurą i nigdzie się nie spieszcie.

Jeśli znacie się na grzybach, możecie je zbierać. Jeśli nie, nie ryzykujcie.

reklama

3. Odwiedźcie sad jabłkowy lub farmę dyń

Czasem całkiem niedaleko od domu można znaleźć wyjątkowe miejsce, jakim jest sad jabłkowy czy farma dyń. Zdecydowanie warto je odwiedzić.

Co można tam robić? Okazuje się, że całkiem sporo. Oglądać smakowite okazy, a i je kupić je, by w domu przygotować wspaniałe jesienne potrawy oraz ciasta. Można też robić fajne zdjęcia, spacerować oraz często korzystać z różnych atrakcji. Okazuje się, że uda się usiąść na prawdziwy traktor, zobaczyć różne zwierzaki, takie jak króliki, gęsi, kury, kozy czy kaczki, a i próbować pokonać labirynt ze słomy.

4. Zagrajcie w rodzinne podchody

Pamiętacie zabawę w podchody? To prosta gra terenowa, która polega na tym, że jedna grupa ucieka, zostawiając po drodze strzałki, ślady i zadania do rozwiązania (listy), a druga grupa podąża jej śladem? Wystarczy, że podzielicie się na drużyny lub zaprosicie do zabawy przyjaciół.

reklama

5. Udekorujcie dynie

Jak jesień, to oczywiście dynie, z których można zrobić zarówno smaczną zupę, jak i oryginalną ozdobę ogrodu czy balkonu. Wystarczy ją wydrążyć i uruchomić wyobraźnię. Możecie ją pomalować, nanieść brokat, a także wyciąć oczy oraz usta (wówczas dynia stanie się lampionem). Dobra zabawa murowana.

6. Zorganizujcie domowe warsztaty artystyczne

Jesienne domowe warsztaty artystyczne to nie tylko praca z dyniami. Robienie:

  • ludzików z kasztanów oraz żołędzi,
  • korali z jarzębiny,
  • stempli z ziemniaków,
  • obrazków z kolorowych liści

to klasyka.

Wystarczy zebrać materiały podczas spaceru oraz zorganizować kilka tanich drobiazgów, takich jak sznurek, wykałaczki, klej czy kartki z bloku technicznego.

reklama

7. Upieczcie jesienne ciasto

Co mają ze sobą wspólnego takie wypieki jak: szarlotka z jabłkami, ciasto śliwkowe i tarta dyniowa? Otóż wiele. Wszystkie wykorzystują jesienne zbiory warzywno-owocowe, wszystkie też są pyszne i banalnie proste do wykonania. Ich pieczenie to fantastyczna zabawa, zwłaszcza dla dzieci.

8. Jedźcie na wykopki

Jeśli tylko macie możliwość, zabierzcie dzieci na wieś, na wykopki. Samodzielne wykopywanie ziemniaków, a następnie pieczenie ich w ognisku to niesamowita atrakcja. Taki wypad można zorganizować zarówno indywidualnie, we własnym zakresie, jak i skorzystać z ofert imprezy zorganizowanej.  

9. Grajcie w planszówki

Jesień jest doskonałą porą do gry w gry planszowe. Planszówki, oprócz tego, że pozwalają spędzić czas miło i interesująco, mają wiele zalet. Budują i wzmacniają rodzinne więzi, uczą współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji, a także planowania. To świetny trening koncentracji, zręczności czy główkowania. Nie sposób je przecenić. Najważniejsze, by gra była atrakcyjna dla wszystkich.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: