Obowiązek noszenia maseczek, zmiany dat egzaminów

Zobacz nowe obostrzenia i zasady w związku z epidemią koronawirusa

Obowiązek noszenia maseczek, zmiany dat egzaminów

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili nowe zasady obowiązujące w czasie świąt wielkanocnych w związku z epidemią koronawirusa. Co się zmieni? Które obostrzenia zostaną utrzymane?

Niezmiennie obowiązują:

  • ograniczenia w przemieszczaniu się,
  • obowiązek zachowania co najmniej dwumetrowego odstępu od innych pieszych,
  • wciąż zamknięte będą kina i teatry, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i inne punkty usług,
  • limit osób w sklepach i kościołach,
  • obowiązek kwarantanny domowej dla osób wracających do Polski.

reklama

Obostrzenia zostają przedłużone do niedzieli 19 kwietnia.

Ponadto działalność szkół, przedszkoli i uczelni oraz transport międzynarodowy zostają wstrzymane do 26 kwietnia, a granice będą zamknięte do 3 maja.

Od przyszłego czwartku, czyli od 16 kwietnia obowiązkiem będzie zakrywanie ust i nosa, czyli noszenie maseczek w przestrzeni publicznej. Ma to zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zwłaszcza że niektóre osoby przechodzą COVID-19 bezobjawowo.

Na pytanie, skąd mamy wziąć maseczki, minister zdrowia wyjaśnił, że "nie musi to być maseczka, może to być chustka, szalik". Na szczęście, choć maseczki ochronne są w sklepach towarem deficytowym, możne je uszyć samodzielnie.

Rząd podjął także decyzję dotyczącą egzaminu ósmoklasisty. Zdecydowano, że zostaną one rzesunięte w czasie, jednak konkretne daty nie zostały ustalone. Terminy egzaminów zostaną podane z co najmniej z trzytygodniowym wyprzedzeniem.

Na kolejne dwa tygodnie - do 26 kwietnia - przedłużony zostaje zasiłek opiekuńczy dla osób, które muszą zostać w domu z najmłodszymi dziećmi.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: