reklama

Bezpiecznie w samochodzie

Czy wiesz, jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie? 

Twórcy kampanii „Klub Pancernika Klika w Fotelikach”, postawili  nauczyć dzieci zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale również zmienić zachowania dorosłych dotyczących prawidłowego przewożenia dzieci w samochodzie.Zajrzyj http://www.klubpancernika.pl i przeczytaj wyniki badań.

Czy wiesz, że aż 42% rodziców przewozi dzieci w nieprawidłowy sposób?

JAK CZĘSTO DZIECI JEŻDŻĄ SAMOCHODEM?

Ponad 80% badanych rodziców deklaruje, że ich dzieci jeżdżą samochodem przynajmniej raz w tygodniu. W tym: 24% rodziców twierdzi, że ich dzieci samochodem jeżdżą codziennie, 27% twierdzi, że dzieci jeżdżą samochodem 3-5 razy w tygodniu, 30% - 1-2 razy w tygodniu. Jedynie 17% badanych rodziców przewozi dzieci, rzadko, nie częściej niż 3 razy w miesiącu.

Tak duża liczba dzieci, które często jeżdżą samochodem pokazuje jak ważna jest troska o zapewnienie im bezpieczeństwa w trakcie podróży samochodem. Potwierdza także jak istotne jest, aby opiekunowie zdawali sobie sprawę i stosowali się do zasad prawidłowego przewożenia dzieci.

Częstotliwość jazdy samochodem dzieci z regionu centralnego jest wyższa od danych ogólnopolskich. Jedynie 5% badanych rodziców zadeklarowało, że ich dzieci jeżdżą samochodem co najwyżej 3 razy w miesiącu. 94% badanych rodziców podało, że ich dzieci samochodem jeżdżą co najmniej raz w tygodniu, w tym: 25% rodziców podało, że ich dzieci jeżdżą samochodem codziennie, 33% - 3-5 razy w tygodniu, 36% - 1-2 razy w tygodniu.

URZĄDZENIA ZABEZPIECZAJĄCE STOSOWANE DO PRZEWOŻENIA DZIECI

•    DZIECI PONIŻEJ ROKU

Z przeprowadzonego badania wynika, że rodzice dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku najczęściej przewożą je w fotelikach (60% wskazań). 40% rodziców wskazało na leżak, kołyskę lub nosidełko jako sposób przewożenia swoich dzieci. Co dziesiąty badany rodzic zadeklarował, iż dziecko przewozi na kolanach osoby dorosłej.

•    DZIECI W WIEKU 1-3 LATA

Z przeprowadzonego badania wynika, iż 35% rodziców dzieci w wieku 1 – 3 lat przewozi je w foteliku, 30% wykorzystuje w tym, celu leżak, kołyskę lub nosidełko. Jednak aż 25% badanych rodziców nie stosuje żadnych urządzeń zabezpieczających – 20% przewozi dziecko na kolanach osoby dorosłej, a 5% na fotelu bez żadnych urządzeń zabezpieczających

•    DZIECI W WIEKU 4-11 LAT

Z przeprowadzonego badania wynika, iż prawie 60% rodziców dzieci w wieku 4-11 lat przewozi je w foteliku. 19% rodziców nie stosuje żadnych urządzeń zabezpieczających do przewożenia swoich dzieci (2% przewozi dzieci na kolanach osoby dorosłej, 17% na fotelu). 19% badanych rodziców używa jedynie pasów bezpieczeństwa.

POPRAWNOŚĆ STOSOWANIA URZĄDZEŃ ZABEZPIECZAJĄCYCH

Z przeprowadzonych analiz wynika, iż jedynie nieco ponad połowa badanych rodziców (53%) poprawnie zabezpiecza swoje dzieci podczas podróży samochodem. Aż 42% rodziców przewozi dzieci samochodem w nieprawidłowy sposób!

W regionie centralnym aż 65% badanych rodziców poprawnie przewozi swoje dzieci. Są to dane znacznie lepsze od danych ogólnopolskich. Nieodpowiednie zabezpieczenia stosuje 31% rodziców dzieci z regionu centralnego.

BADANIA NA ŚWIECIE European Transport Safety Council:

Skuteczność urządzeń przytrzymujących dziecko w samochodzie jest udowodniona m. in. w badaniach European Transport Safety Council czy amerykańskiej National Highway Transport Safety. W Polsce zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym (art. 39 ust. 3 z dnia 6.09.2001) od 13 maja 2002 roku dzieci w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewożone w samochodach muszą być odpowiednio zabezpieczone poprzez używanie specjalnych fotelików ochronnych lub poduszek podwyższających. Dla zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem bardzo ważne jest, aby stosowane urządzenie było odpowiednie dla dziecka. Przy wyborze fotelika uwzględnia się wiek oraz wagę dziecka (tabela nr 1). Należy pamiętać o tym, iż urządzenie zabezpieczające musi być zmieniane wraz ze wzrostem dziecka. Nie dopuszczalne jest stosowanie urządzeń, które są za małe lub za duże – w przypadku wypadku nie będą one stanowiły odpowiedniej ochrony. badanie:  (TNS/OBOP 2005 na zlecenie Instytutu Transportu Samochodowego)

Tabela nr 1 – Zasady wyboru odpowiedniego dla dziecka urządzenia zabezpieczającego

Rodzaj zabezpieczeniaWiekWaga 
leżak/kołyska/nosidełkodo 9 -12 miesięcydo 13 kg 
fotelik9 miesięcy - 4 lata  9 -18 kg 
fotelik4 - 6 lat15 - 25 kg 
poduszka podwyższająca6 - 11 lat22 - 36 kg 

Patronami medialnymi tegorocznej odsłony są: TVP 2, UPC Polska, Telewizja Mini Mini, Radio Zet, miesięcznik „Dziecko”, Gazeta Wyborcza, Wysokie Obroty, portal internetowy „Gazeta.pl”, portal internetowy Babyboom.pl oraz sieć kin Multikino.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: