Mindfulness na spacerze

Mindfulness na spacerze

Czy wiesz, że ćwiczenia mindefulness możesz wykonywać właściwie wszędzie, gdzie masz ochotę? Nawet w biegu, o ile skupisz się na przykład na oddechu lub liczeniu kroków. Pamiętaj, że cwiczenie uważności to bycie obecnym "tu i teraz".

Dzisiaj proponuję:  idź na spacer i wybierz sobie fragment rzeczywistości, który chcesz kontemplować. Dla przykładu – niech to będzie drzewo.

  • Uruchom zmysł wzroku: Obejrzyj to drzewo bardzo dokładnie. Czy jest wysokie/ niskie? Smukłe/ krępe? Jakie ma liście: kolor/ kształt/ grubość? Czy liście są zniszczone? Czy jest ich dużo czy mało? Czy to drzewo ma długie gałęzie czy krótkie? Giętkie czy kruche? Czy ma kwiaty/ owoce szyszki/ orzechy/ igły? Jakie są te kwiaty? Jaki mają kolor/ kształt/ fakturę? Jakie są owoce, jaki mają kolor/ kształt/ fakturę / wielkość? Jakie są szyszki/orzechy/igły? Jaka jest kora tego drzewa? Jaki ma kolor/ fakturę? Czy na drzewie są jakieś gniazda/ dziuple? Jakie zwierzęta tam mieszkają?
  • Uruchom zmysł dotyku: Podejdź do drzewa, dotknij go: jaka jest w dotyku kora, gałęzie, liście, kwiaty, owoce?
  • Uruchom zmysł węchu: Powąchaj drzewo: jak pachną kora, gałęzie, liście, kwiaty, owoce, szyszki?
  • Uruchom zmysł smaku: Posmakuj owoców lub spróbuj sobie wyobrazić ich smak.
  • Uruchom zmysł słuchu: Zamknij oczy i posłuchaj drzewa. Słyszysz jak szeleszczą liście? Jak wyginają się konary? Jak gałęzie stukają o siebie? Jak śpiewają ptaki? Jak liście/kwiaty/owoce/ szyszki spadają na ziemię?
  • Zakończ medytację, kiedy uznasz, że już nic więcej w danym temacie Cię nie interesuje.

Daj sobie chwilę na powrót do rzeczywistości. Naciesz się stanem relaksu i oderwania.

Jak ci się podobało ćwiczenie? Jeśli nie masz jak wybrać się na spacer - możesz tę procedurę zastosować, np. obierając jabłko. Zobacz, jak zmieni się twoje postrzeganie. Co nowego sobie uświadomisz?

Jeśli wolisz odsłuchać, to tu masz link do biblioteki nagrań. Znajdź dzisiejsze i przesłuchaj. Pamiętaj o wykonaniu zadań. Dobrego dnia!

PAMIĘTAJ: 21 dniowy program samopomocowy nie zastąpi konsultacji z lekarzem lub psychologiem ani psychoterapii. Nie jest on dedykowany osobom z czynną depresją, przeżywającym świeżą żałobę lub ostry kryzys życiowy.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: