A może czas na humor? Chyba już najwyższy czas!

A może czas na humor? Chyba już najwyższy czas!

No wiem. Czasami niełatwo jest używać logicznego myślenia, kiedy dopada nas lęk. Jednak jeśli uda ci się przerwać galopadę myśli i wyobrażeń – masz dużą szansę dostępu do logiki i wyciszenia się. Jeżeli towarzyszą ci przy tym objawy somatyczne, np. drżenie rąk, przyspieszona akcja serca, tym bardziej warto spróbować się wybić z tego stanu.

Oto kilka sposobów:

  • Jeżeli twój lęk napędza objawy somatyczne i powoduje atak paniki, postaraj się wrócić do oddychania, którego nauczyłaś się w jednej z poprzednich lekcji.
  • Powiedz sobie, że to jest chwilowa sytuacja, że w tej chwili twój organizm jest pobudzony, ale za kilka minut wróci do równowagi.
  • Możesz też zanurzyć twarz w zimnej wodzie, to powinno uspokoić twój oddech.

Jeśli głównie towarzyszy ci poczucie niepokoju, to:

  • Zacznij wyśpiewywać swoje obawy najlepiej w rytmie jakiejś zabawnej piosenki.
  • Wypowiadaj je śmiesznym głosem, np. któregoś z bohaterów kreskówek.
  • Przypomnij sobie coś przyjemnego, np. coś na co czekasz lub myślami wróć do miejsca, w którym zawsze się wspaniale czułaś. Wyobraź sobie, że właśnie tam jesteś.
  • Włącz muzykę relaksacyjną lub posłuchaj audiobooka.
  • Przypomnij sobie ćwiczenie uważności i zacznij kolorować mandalę lub w pełnym skupieniu obierać jabłko, możesz też upiec ciasto, ale skup się totalnie na wykonywanych czynnościach.
  • Niektórym osobom pomagają gry na telefonie – najlepiej zręcznościowe, które zmuszają nas do skupienia.
  • Obejrzenie komedii też może być dobrym rozwiązaniem

Czy już zauważyłaś, że jeśli nie możesz rozwiążać problemu, to masz narzędzia które pozwolą ci wpłynąć na twoje emocje i ZMNIEJSZYĆ NIEPOKÓJ!

Ciekawa jestem, jaki sposób najlepiej zadziała dla ciebie. A na koniec może zechcesz obejrzeć film?

Humor to dar. Stres jest główną przyczyną większości chorób, a humor to niesamowity sposób na jego złagodzenie. Badania wykazały, że kiedy jesteśmy zestresowani, nasz mózg się kurczy. Jednak kiedy się śmiejemy, odprężamy się; a kiedy odpoczywamy, uczymy się.
 

Humor pomaga zwalczyć stres i zachować pozytywne nastawienie - szczególnie w obliczu zmian. Humor pomaga nam wieść zdrowsze, szczęśliwsze i być może nawet dłuższe życie. Obejrzyj wystąpienie Judy Croon podczas TED.

Uwaga. Film jest w języku angielskim, ale możesz włączyć automatyczne tłumaczenie na język polski.

Jeśli wolisz odsłuchać, to tu masz link do biblioteki nagrań. Znajdź dzisiejsze i przesłuchaj. Pamiętaj o wykonaniu zadań. Dobrego dnia!

PAMIĘTAJ: 21 dniowy program samopomocowy nie zastąpi konsultacji z lekarzem lub psychologiem ani psychoterapii. Nie jest on dedykowany osobom z czynną depresją, przeżywającym świeżą żałobę lub ostry kryzys życiowy.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: