Najlepsze filmy świąteczne

Najlepsze filmy świąteczne

W grudniu mało kto może oprzeć się świątecznemu nastrojowi. Choć nie każdy przepada za słuchaniem w kółko "Last Christmas" w centrach handlowych, to jednak większość z nas sięga po filmy świąteczne. Zastanawiasz się, które obejrzeć w czasie świąt Bożego Narodzenia? O wybór najlepszych filmów świątecznych zapytaliśmy babyboomowe mamy.

Świąteczny klasyk

Kevin sam w domu

Świąteczna komedia znana chyba w każdym domu, od 1992 w każde święta można ją obejrzeć w telewizji. "Kevin sam w domu" stał się już pewnego rodzaju tradycją, a i jest zdecydowanie jednym z najlepszych filmów świątecznych.

Akcja dzieje się w czasie świąt Bożego Narodzenia, na które główny bohater - Kevin - miał udać się ze swoją rodziną. Jednak przez pomyłkę rodzina chłopca wyjechała, zostawiając Kevina samego w domu. Na bohatera czekają niespodziewane przygody.

Filmy familijne

Ekspres polarny

"Ekspres polarny" to wprowadzająca w świąteczny nastrój szeroko znana animacja Roberta Zemeckisa. Opowiada o chłopcu, który traci wiarę w magię świąt. Niespodziewanie bohater zostaje pasażerem pociągu zmierzającego na Biegun Północny, prosto do siedziby św. Mikołaja. Koniecznie do obejrzenia rodzinnie. To świąteczny klasyk kina familijnego

Klaus

Na listę świątecznych hitów filmowych koniecznie powinna trafić debiutowa animacja Netflixa - "Klaus". To wspaniała świąteczna produkcja, która wykracza poza utarte przez świat animacji szlaki. Nie jest to kolejny zwykły film dla dzieci, a przeciwnie - komedia pełna zabawnych momentów i odrobiny mrocznej atmosfery. Autorzy wychodzą z nową, zupełnie inną genezą mitu świętego Mikołaja.

Film opowiada o listonoszu Jesperze, który otrzymał ultimatum od swojego zamożnego ojca - musi spędzić rok na niewielkiej wyspie na Kole Podbiegunowym i dostarczyć kilka tysięcy przesyłek. Jednak okazuje się, że nie wszyscy w miasteczku dogadują się tak, jak wyobrażał to sobie Jesper. Nie jest więc zagadką, że bohater nie tylko będzie próbował spełnić wymagania ojca, ale także zmieni oblicze wyspy. Ciekawy i wzruszający wybór na świąteczny seans!

reklama

Opowieść wigilijna

"Opowieść wigilijna" to ponadczasowa opowieść na podstawie Charlesa Dickensa, podobnie jak "Ekspres polarny", w reżyserii Zemeckisa. Głównego bohatera, starego skąpca Scrooge'a nawiedzają trzy duchy świąt Bożego Narodzenia: duch przeszłości, duch teraźniejszości i duch przeszłości. Ich rolą jest przywrócenie skąpcowi radości i wdzięczności.

Film jest mroczny, więc warto go obejrzeć ze starszymi dziećmi. Ale opowieści wigilijnej nie powinno zabraknąć w święta na waszych ekranach!

Zaproszenie na gwiazdkę

Propozycja dla fanów Muppetów to świetny świąteczny crossover The Muppet Show, Fraglesów i Ulicy Sezamkowej. Akcja dzieje się w domku mamy Fozziego, do którego na święta zjeżdżają się wszystkie Muppety. Uroczy, cieszący i w świątecznym klimacie!

Gwizdka Charlie Browna

Tu z kolei propozycja dla fanów Charlie Browna i komiksów Peanuts. Krótki, bo zaledwie 30 minutowy odcinek specjalny opowiada o szukaniu sensu świąt Bożego Narodzenia. Z humorem i niezawodnym Snoopym.

Miasteczko Halloween

Niech was nie zmyli tytuł, "Miasteczko Halloween", czyli świąteczna propozycja od Tima Burtona jest wyjątkowym wyborem na seans.

Główny bohater szkielet Jack jest znudzony corocznym przygotowaniem do Halloween. Podczas nocnej przechadzki przypadkowo trafia do świata, w którym obchodzona jest gwiazdka. Postanawia przygotować święta według własnej wizji i porywa świętego Mikołaja. Film na wigilijny wieczór w niespodziewanym wydaniu. Znowu raczej dla starszych dzieci, ze względu na Burtonową mroczność. Koniecznie warto obejrzeć!

Filmy o Grinchu

Grinch: świąt nie będzie - animacja (1966)

Kolejny świąteczny film o tym samym tytule to "How the Grinch stole Christmas!", czyli pierwsza animacja z 1966 o zielonym stworze. Ten krótkometrażowy film świąteczny trwa zaledwie 26 minut, ale w mgnieniu oka wprowadzi do naszego domu magię świąt.

Grinch to postać, którą stworzył znany na całym świecie autor książek dla dzieci Dr. Seuss. Inni znani bohaterowie, o których pisał Dr. Seuss to m.in. Kot Prot, słoń Horton i Lorax.

Grinch: świąt nie będzie (2000)

W okresie świątecznym często przewija się opowieść o zielonym stworze, który nienawidzi świąt. Grinch stara się z wszelką cenę nie dopuścić do tego, by w miasteczku, nad którym mieszka - Ktosiowie - odbyła się gwiazdka.

W tej fabularnej adaptacji rolę główną ma Jim Carrey, który choć grać może jedynie mimiką, tworzy bardzo przekonywującego bohatera.

Grinch (2018)

Kolejna skradająca serca widzów adaptacja opowieści Dr. Seuss'a, czyli najnowsza animacja o Grinchu. Choć historia jest właściwie taka sama, najmłodszych widzów ucieszy pełna kolorów bajka. To świetny film do wspólnego oglądania w zimowy wieczór.

reklama

Świąteczne komedie romantyczne

Kiedy kojarzący się z Bożym Narodzeniem chaos zakupów, gotowania i sprzątania mija, a dzieci idą spać, możecie usiąść wygodnie na kanapie i rozkoszować się odrobiną spokoju. Święta Bożego Narodzenia bez filmów świątecznych to nie to samo. Świetnym i lekkim gatunkiem będą właśnie komedie romantyczne.

Holiday

"Holiday" to klasyka filmów świątecznych, uwielbiania przez wielu komedia romantyczna. Cameron Diaz i Kate Winslet w rolach głównych - zdecydowanie nie rozczarowują.

Film opowiada historię dwóch nieznających się kobiet, które zmęczone własnymi problemami postanawiają na święta zamienić się domami. Jedna z nich trafia ląduje w słonecznym Los Angeles, a druga trafia na otuloną śniegiem angielską wieś.

Love, actually

"Love actually" to film w reżyserii Richarda Curtisa, znanego z innych uwielbianych klasyków takich jak Notting Hill i Czas na miłość. Przedstawia los kilku pozornie niepowiązanych ze sobą osób. Łącząca ich cechą jest miłość do innych osób. Ich życie w okresie świątecznym nabiera zaskakujących zwrotów akcji.

Zabawny, wzruszający i wciągający film z ciepłą atmosferą, której trudno się oprzeć. Seans na kubek korzennej herbaty i świąteczne skarpetki!

Cztery gwiazdki

Święta Bożego Narodzenia czasami nie są tak idealne jakby się wydawało. Jak odwiedzić czwórkę rozwiedzionych rodziców? Takie wyzwanie podejmuje para młoda - Kate i Brad, którzy przez zamknięte lotniska są zmuszeni zostać w domu i spędzić święta z rodzinami."Cztery gwiazdki" to komedia romantyczna dla dorosłego widza, któremu potrzeba trochę śmiechu i radości.

Komedie na święta Bożego Narodzenia

Świąteczne filmy z dawką humoru, często dowcipnym Świętym Mikołajem, gdzie Boże Narodzenie nie zawsze wychodzi tak, jak to było w planach. Dla tych, którzy nie przepadają za komediami romantycznymi, ale na ich ekranach nie może zabraknąć filmów świątecznych

Elf

Świąteczny film opowiadający o wychowanym wśród elfów Buddym. Przygarnięty jeszcze jako niemowlę, dorasta na Biegunie Północnym. Jednak z biegiem czasu jego rozmiary zaczynają siać spustoszenie wśród elfów. Buddy wyrusza w podróż do miasta, w którym się urodził, aby znaleźć swojego biologicznego ojca. Okazuje się, że życie w Nowym Jorku nie jest tak proste jak wyobrażał to sobie bohater. Na miejscu spotyka go wiele trudności, ale jego misją staje się przywrócenie prawdziwego znaczenia Bożego Narodzenia i wiary w Świętego Mikołaja.

Wesołych świąt

Dekorowanie światełkami domów przed Bożym Narodzeniem stało się tradycją już jakiś czas temu. Jednak w tym wydaniu dekoracje przerodziły się w zaciętą sąsiedzką rywalizację. Film świąteczny z lekkim charakterem jak "Kevin sam w domu", a w jednej z głównych ról Danny DeVito.

Zbliżające się Boże Narodzenie tylko podwyższa sąsiadom ciśnienie i zaostrza walkę o to, który z lepiej udekoruje dom. Święta nie zawsze muszą być spokojne, a wręcz przeciwnie czasem odrobina rywalizacji nie zaszkodzi.

W krzywym zwierciadle: witaj święty mikołaju

"W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju" to film z serii o rodzinie Griswoldów. Clark Griswold marzy o pięknym Bożym Narodzeniu dla swojej rodziny. Bierze sprawy w swoje ręce i sam postanawia zorganizować święta, jednak na każdym kroku prześladuje go pech. Liczne wpadki sprawiają, że pięknie ozdobiony dom nie chce się świecić, choinka okazuje się za duża, a na dodatek na głowie Clarka pojawiają się niespodziewani goście. Rodzina Griswoldów nie zawiedzie was w święta!

Wigilijny show

Współczesna adaptacja klasycznej „Opowieści Wigilijnej” wprowadza nas w życie producenta filmowego Franka Crossa, granego przez znanego aktora Billa Murrey’a. Bohater, tak jak w kultowej powieści, bohater filmu zostaje nawiedzony przez duchy Bożego Narodzenia, które przeprowadzają go przez nieprzyjemne święta z jego przeszłości, przyszłości i teraźniejszości, skłaniając go do zmiany postawy i znalezienia szczęścia w życiu. Film z ogromną dawką humoru i świątecznej atmosfery z pewnością umili zimowe wieczory.

Kronika świąteczna

Idealny na rodzinne wieczory film świąteczny opowiada o emocjonującej próbie uratowania Świąt Bożego Narodzenia. Rodzeństwo Kate i Teddy przez przypadek zostają świadkami prawdziwego Świętego Mikołaja w akcji. Niestety, gdy znajdują się zbyt blisko niego, powodują poważny wypadek sań. Muszą znaleźć sposób na naprawienie swojego błędu, by wszystkie dzieci na świecie dostały prezenty na czas. Święty Mikołaj otrzymuje wsparcie małych pomocników i razem próbują uratować Boże Narodzenie. Przepełniony humorem i ciepłem film, bez wątpienia spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

reklama

Co innego zobaczyć w czasie Świąt Bożego Narodzenia?

Propozycje różniące się od standardowych świątecznych filmów, ale zdecydowanie warte obejrzenia. Filmy dla starszej widowni, która Święta Bożego Narodzenia chce spędzić z nietypowym seansem.

Gremliny rozrabiają

Zimowe miasteczko, oprószone śniegiem domy i świąteczne światełka... A do tego gremliny terroryzujące wszystkich mieszkańców. Bohater filmu otrzymuje w prezencie małe, puchate stworzonko. Musi pamiętać o trzech zasadach, stworzonka nie wolno karmić po północy, nie może mieć kontaktu ze słońcem ani wodą. Nieopatrznie łamie wszystkie zasady, a gremlin zaczyna się rozmnażać. Wkrótce, gremliny opanowują i niszczą całe miasteczko.

Klasyk dla tych, którzy tęsknią za sci-fi z lat 80. O świętach nie w familijnym wydaniu.

Szklana pułapka

Mimo, że „Szklana Pułapka” nie jest uważana za tradycyjny film świąteczny, zawiera wiele drobnych detali, które kojarzone są właśnie z Bożym Narodzeniem. Klasyczny film akcji opowiada o policjancie próbującym spędzić święta z rodziną w Los Angeles, lecz na miejscu spotyka wiele przeszkód. Przygody i problemy które zastaje sprawiają, że zaczyna dostrzegać prawdziwą magię świąt i wraca do rodziny jako nowa, lepsza wersja siebie. Film ten jest idealnych dla fanów kina akcji którzy chcąc poczuć świąteczną atmosferę, nie rezygnują z ulubionego gatunku.

 

A ty? Które świąteczne filmy masz na swojej liście?

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: