Ozdoby na Wielkanoc

Ozdoby na Wielkanoc

Dawniej ludzie w okresie poprzedzającym Wielkanoc ozdabiali swe obejścia. Dziś w sklepach jest zatrzęsienie śliczności, które temu służą. Możemy wybierać spośród puszystych kurczaków, zabawnych zajączków, barwnych stroików. Pamiętajmy jednak o tym, że święta to nade wszystko czas bycia razem z dziećmi. Zacznijmy celebrować te wyjątkowe momenty wcześniej - poświęćmy kilka chwil na wspólną zabawę i ozdobienie domu na Wielkanoc.

Ozdoby Wielkanocne - wycinanki

2 - 3 letnie dziecko z radością naklei wycięte przez rodzica proste elementy (kółka, listki), 4-5 latek może próbować sam je wycinać. Jeśli weźmiecie cienki, kwadratowy arkusz papieru, złożycie kilka razy i powycinacie różne wzory, powstanie wycinanka - koronka. Najładniej wygląda naklejona na kolorowy arkusz papieru.

Ze starszym (sprawnym manualnie) dzieckiem warto poszukać (w Internecie, w książkach, a może odwiedzicie muzeum etnograficzne?) jak wyglądały tradycyjne "kurpiowskie kogutki"

reklama

Żyto, rzeżucha na Wielkanoc - jak wyhodować?

Bez względu na wiek, dzieci zaintrygowane przyglądają się kiełkowaniu nasion, dlatego koniecznie posiejmy "zielone". Może to być żyto w doniczce, rzeżucha na wacie czy inne nasiona Wybierzmy te jadalne, a najlepiej takie przeznaczone do kiełkowania: rzodkiewkę, soczewicę, lucernę, brokuły. Obserwując jak rosną, dzieci uczą się, czego roślina potrzebuje do życia. A może zrobicie eksperyment? Posiejcie nasiona rzeżuchy na 5 spodeczków, a następnie stwórzcie im różne warunki (zbyt dużo wody, brak wody, niska temperatura (lodówka), brak światła i warunki optymalne). Obserwujcie je i rozmawiajcie o efektach.

Jak zrobić wielkanocne pisanki?

Można je ozdobić najprościej - gotując w łupinach cebuli lub używając barwników sztucznych. Starsze dziecko może na tak przygotowanych jajkach wyskrobać wzorek lub "wytrawić" je octem (kropelki octu nakłada się przy pomocy zaostrzonego patyczka, a po chwili delikatnie ściera np. ręcznikiem papierowym).

Jeśli chcemy, aby pisanki były trwalsze, możemy je zrobić z wydmuszek.

Bibułę karbowaną tniemy na paski grubości 3-4cm. Taki pasek bibułki skręcamy w palcach, żeby powstał nam ciasno zwinięty wałeczek. Przyklejamy go od spodu wydmuszki i okręcamy ciasno dookoła posmarowanej klejem wydmuszki. W ten sposób oklejamy całe jajko - ubieramy ludzika- używamy do tego bibuły różnych kolorów, na przykład: na dole brązowe buciki, potem zielone spodnie, niebieska bluza, czarne włosy. Na koniec naklejamy oczy, nosek, usta, sterczące włosy (spróbujcie upleść warkoczyki), muszkę, krawat i co tylko przyjdzie Wam do głowy. Stwórzcie całą rodzinkę. W ten sposób można zrobić nawet psa!

reklama

Co można zrobić z wydmuszek?

  • korpus kogucika (z krążka rolki po papierze toaletowym oklejonego kolorowym papierem robimy podstawkę, doklejamy fantazyjny ogon z kilku paseczków papieru kolorowego, doklejamy grzebień, korale i dziób lub całą głowę),
  • głowa Indianina (na pomalowaną na czerwono-brązowo wydmuszkę naklejamy pióropusz i „malunki” na twarzy) i Chińczyka (żółtą wydmuszkę ozdabiamy skośnymi oczami, cienkimi wąsikami i kapeluszem, z tyłu głowy naklejamy warkoczyk),
  • głowa zająca, do której doklejamy oczy, nos i uszy. Głowę mocujemy na korpusie ze stożkowato zwiniętego kartonu z doklejonymi łapkami i ogonkiem,
  • brzuch dzbanuszka, do którego doklejamy odpowiednio paski papieru,
  • brzuszek ptaszka.

Stroiki Wielkanocne

Kurczak: z zielonego kartonu (lub białego - oklejonego zielonym papierem) wycinamy kółko o średnicy około 10 cm. Na to kółko naklejamy mech i dwie połówki skorupki od jajka. W jednej z tych połówek umieszczamy kłębek żółtej waty (waciki kosmetyczne). Z czerwonego papieru wycinamy dziobek, składamy go na pół. Wycinamy też czarne oczka. Przyklejamy je do kurczątka.

Baranek: można go zrobić z dwóch kamyków (większego i mniejszego), które trzeba połączyć ze sobą (można to zrobić przy pomocy plasteliny, ale o wiele trwalsze połączenie uzyskamy mieszając kroplę kleju wikol z suchym przesianym piaskiem; takie spoiwo schnie dłużej, ale jest trwałe). Kamyki pomalować farbą akrylową, namalować oczka, nosek i buzię, z plasteliny lub modeliny zrobić uszy i ogonek. Można też okleić baranka wełną lub watą.

Zając: rolkę po papierze toaletowym oklejamy brązową bibułą (jej górną krawędź zaginamy do środka rurki i tam przyklejamy). Z kartonu wycinamy podstawę, smarujemy ją klejem i przyklejamy tak, żeby pojemnik miał dno. Z brązowego kartonu wycinamy nóżki (przyklejamy je od spodu) i uszy. Z białego papieru wycinamy wnętrze uszu i kółko - mordkę.

Na buzi naklejamy czarne oczy (dwa kółeczka) i czerwone wargi, ponad nimi naklejamy wąsy - pasek czarnego kartonu (o szerokości 1cm) nacięty wielokrotnie wzdłuż. Z tyłu korpusu przyklejamy kłębuszek waty - ogonek. Całość możemy przykleić do krążka z zielonego kartonu. Taki zając aż się prosi o napełnienie słodyczami!

Przeczytaj więcej na temat Wielkanocy

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: