Kąpiele maluszka – co zrobić, by były przyjemne i bezpieczne?

Treść powstała we współpracy z Bella Baby Happy 
Kąpiele maluszka – co zrobić, by były przyjemne i bezpieczne?

Kąpiel maluszka to wyjątkowe chwile spędzone razem. Kojąca obecność rodziców, ciepła woda i miła atmosfera sprawiają, że to wielka przyjemność, zabawa, przygoda i możliwość celebrowania bliskości z mamą i tatą. Dlatego warto zadbać o to, aby te momenty były nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim bezpieczne. 

O czym pamiętać, by kąpiele maluszka były przyjemne?

By kąpiele maluszka dbały nie tylko o ciało, ale i nastrój dziecka, trzeba zadbać o kilka kwestii. Ważne są bowiem zarówno kosmetyki pielęgnacyjne oraz różne akcesoria, jak i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nie miej istotne są różne czynności składające się na codzienne rytuały. O czym pamiętać? Jak się przygotować? O co zadbać?

Komfortowe warunki do kąpieli

Aby kąpiel dziecka była komfortowa i przyjemna, zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Najlepiej, żeby wynosiła pomiędzy 22-24 stopnie. Bardzo ważna jest również odpowiednia temperatura wody. Woda w wanience powinna mieć temperaturę około 37 stopni Celsjusza. Możesz to sprawdzić za pomocą specjalnego termometru do wody lub swojego łokcia. Pamiętaj, że woda nie powinna być ani zbyt ciepła, ani zbyt zimna, aby uniknąć niebezpieczeństwa oparzeń lub wychłodzenia.

Nie mniej istotna jest jej ilość – nie może jej być za mało (by maluch mógł się pobawić i popluskać), ale i nie za dużo (co mogłoby być niebezpieczne). Jeśli masz do dyspozycji specjalne podparcie do kąpieli, możesz z niego skorzystać, aby ułatwić sobie utrzymanie malucha w odpowiedniej pozycji.

Na czas kąpieli wyłącz i odłóż telefon, żeby cię nic nie rozpraszało. Zadbaj o dobry nastrój, unikaj nerwowych ruchów i pośpiechu. Śpiewaj piosenki, opowiadaj historie, spraw, aby kąpiel była radosnym czasem. Może to również odwrócić uwagę dziecka, ułatwiając jego mycie. Spraw, żeby kąpiel stała się wspaniałym czasem relaksu, budowania więzi z rodzicami i zabawy.

Jeśli dziecko jest na tyle duże, by się bawić, włóż do wanny ciekawe zabawki do kąpieli. Czasem wystarczy niewiele, na przykład zwykły kubeczek, którym można przelewać wodę. Jeśli dziecko jest jeszcze za małe, by się bawić, głaszcz je, polewaj wodą, mów i masuj. Kąpiel to fantastyczna okazja do stymulacji zmysłów.

Jednocześnie pamiętaj, że dzieci nie potrzebują długich kąpieli. Zwykle wystarczy pięć do dziesięciu minut Zbyt długie kąpiele mogą wysuszać ich skórę, a dodatkowo spójrzmy prawdzie w oczy, większość dzieci ma ograniczoną cierpliwość, nawet jeśli chodzi o pluskanie się w ciepłej wodzie.

Niezbędne akcesoria

Przed rozpoczęciem kąpieli upewnij się, że masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz. Przyda się ciepły, miękki ręcznik, który pozwoli otulić i ogrzać dziecko. Bardzo dobre są ręczniki z kapturkiem, bo większość ciepła ucieka przez główkę. Pomocna jest także pielucha tetrowa lub bambusowa, na której położysz już osuszone ręcznikiem dziecko.

Przygotuj także:

  • kosmetyki do kąpieli (np. żel do mycia ciała i włosów, emulsja do kąpieli),
  • kosmetyki pielęgnacyjne (np. krem do pupy, mleczko do ciała),
  • pieluszkę na zmianę,
  • podkład do przewijania,
  • chusteczki nawilżane dla niemowląt,
  • patyczki do uszu z ogranicznikiem,
  • płatki kosmetyczne bawełniane (np. do przemycia oczu),
  • ubranka.

 

Bezpieczeństwo podczas kapieli

 Ważne jest, aby wszystko było przygotowane, ponieważ gdy dziecko jest w kąpieli, nie można go zostawić samego, nawet na sekundę.  Przed jej rozpoczęciem umyj ręce i zdejmij biżuterię. Jeśli kąpiesz maluszka w wanience, ustaw ją w stabilnym miejscu i na takiej wysokości, aby wygodnie trzymać dziecko.

Aby nie narażać dziecka na stres i niebezpieczeństwo pamiętaj, by nie zostawiać malucha samego w wanience (nawet jeśli używacie specjalnego siedziska do mycia) czy na przewijaku. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do tragedii.

Odpowiednie kosmetyki do kąpieli malucha

Bardzo ważne jest, by do pielęgnacji i mycia delikatnej skóry dziecka stosować odpowiednie kosmetyki. Te powinny być:

  • opracowane z myślą o najmłodszych konsumentach (przeznaczone do stosowania od 1. dnia lub miesiąca życia),
  • stworzone na bazie składników roślinnych, takich jak wyciąg z liści oliwki, olej ze słodkich migdałów czy oliwa z oliwek. Dobrze, by zawierały także inne wartościowe substancje, na przykład alantoinę, D-pantenol czy witaminę E (warty uwagi jest skład 100% wegański),
  • pozbawione barwników, mydła, środków zapachowych. Kosmetyki dla dzieci powinny cechować się minimalną ilością środków syntetycznych, tych absolutnie niezbędnych,
  • delikatne (nie mogą podrażniać i naruszać naturalnej bariery ochronnej), ale i skuteczne, wielozadaniowe i wszechstronne. Powinny nie tylko oczyszczać skórę i włosy, ale i je nawilżać, natłuszczać oraz chronić.

Najlepsze kosmetyki dla dzieci to te, które mają krótki skład, są wolne od substancji zapachowych, barwników, które są silnymi alergenami oraz jakichkolwiek szkodliwych substancji. Bardzo ważne jest, by były bezpieczne, delikatne, a ich receptura posiadała pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Podczas kąpieli fantastycznie sprawdzają się różne dermokosmetyki i emolienty, na przykład żel do mycia ciała i włosów oraz emulsja do kąpieli tworzące na powierzchni skóry delikatną warstwę ochronną, która zabezpiecza przed utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych. To produkty z emolientowej linii kosmetyków bella baby Happy Sensitive. Można je stosować od 1. miesiąca życia dziecka.

Dlaczego to ważne? Skóra noworodka i niemowlaka pełni funkcję bariery ochronnej przed szkodliwymi organizmami chorobotwórczymi i toksynami.

Trzeba pamiętać, że skóra małego dziecka różni się od skóry osoby dorosłej zarówno jeśli chodzi o pH (pH skóry dziecka jest wyższe) czy grubość (naskórek noworodka i niemowlęcia jest 4 razy cieńszy niż u osób dorosłych), jak i budowy (naczynia krwionośne u dziecka są położone bliżej powierzchni, co przekłada się na mniejszą skuteczność bariery ochronnej). To wszystko sprawia, że jest nie tylko bardziej wrażliwa i delikatna, ale i bezbronna. Nie chroni efektywnie przez czynnikami zewnętrznymi i preparatami pielęgnacyjnymi.

Rytuały pielęgnacyjne po kąpieli

Po wyjęciu niemowlaka z wanienki połóż je na przewijaku, owiń ręcznikiem i bardzo uważnie, delikatnie i ostrożnie je wycieraj, przykładając ręcznik do ciałka.

Zadbaj także o okołokąpielowe rytuały, takie jak masowanie maluszka po kąpieli. To przyjemna czynność, która nie tylko pozwala dbać o ciało, ale i samopoczucie, ponieważ wycisza, relaksuje i buduje więź między maluchem a rodzicem. Do masażu warto użyć oliwki lub mleczka do ciała (np. bella baby Happy Sensitive), które intensywnie nawilża i natłuszcza skórę. Ważne, by miało prosty skład, było delikatne i skuteczne, szybko się wchłaniało i nie pozostawiało tłustego filmu.  

Bardzo ważne jest także zastosowanie kremu pod pieluszkę. Dobry produkt nie tylko pielęgnuje wrażliwą okolicę podpieluszkową, ale i tworzy na niej oddychającą warstwę ochronną. Dzięki temu zabezpiecza ją przed drażniącym działaniem czynników zewnętrznych. Natłuszcza, łagodzi otarcia i zaczerwienienia. Dobrze, by krem był bezzapachowy i szybko się wchłaniał (np. bella baby Happy Sensitive).

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: