Jak być dobrym rodzicem ucznia

Jak być dobrym rodzicem ucznia

Bycie rodzicem dziecka, które wkroczyło na ścieżkę edukacji, to nie lada wyzwanie. To życiowy eksperyment, lub - jak kto woli - ekscytująca przygoda. To codzienność, ujęta w ramy obowiązków i powinności, obfitująca w ogrom wydarzeń, wyzwań i emocji. To kalejdoskop sukcesów i porażek, ciężka praca i zbiór plonów. To szkoła… życia.

Jak być dobrym rodzicem ucznia

O nowej codzienności śmiało można mówić nie tylko w kontekście dzieci, ale także ich rodziców. Jak być rodzicem mądrym, kochającym, ale również sprawiedliwym i dalekowzrocznym? Jak być wsparciem, ale i jak zachęcać dziecko do samodzielności? Jak dodawać odwagi, ale nie zawieść, gdy młody człowiek potrzebuje pomocy? Jak przeorganizować życie, i jakimi wartościami się kierować, by stworzyć dlań warunku optymalne, a samemu działać efektywnie? I wreszcie - jak nie ugiąć się pod presją i ciężarem odpowiedzialności? Jednym słowem: jak być dobrym rodzicem ucznia?

Ustalcie harmonogram dnia, priorytety, zasady

Wszystkie wydarzenia notujcie w kalendarzu, priorytety codzienności ustalajcie na bieżąco, a zasady? Tych przestrzegajcie na co dzień. Dziecko potrzebuje granic i limitów – to daje mu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, a tobie – zobaczysz - spodoba się zarówno urok przewidywalności, jak i porządek, jaki zapanuje w chaosie codzienności. Dbaj o sumienne wypełnianie obowiązków szkolnych, ale i o dobry sen czy ładowanie akumulatorów.

Spójrz oczami dziecka

Na co? Na wszystko: na problem, pracę domową czy sytuację z życia szkoły.To pomoże ci zrozumieć kwestię, dostrzec niuanse i konteksty, a w konsekwencji wesprze cię w postanowieniu, by być cierpliwym, mądrym i wyrozumiałym rodzicem. Rozmawiaj – o tym, co wydarzyło się w szkole, ale i o zainteresowaniach, lękach i radościach. Być dobrze poinformowanym to klucz do sukcesu. Bądź blisko. Acha - traktuj dziecko poważnie, z szacunkiem.

reklama

Zachęcaj dziecko do uważania na lekcjach

a także do sumiennego odrabiania prac domowych i systematycznego zgłębiania wiedzy - nie tylko dla ocen czy pochwał, ale dla samego siebie. Taka postawa zdecydowanie zaprocentuje w przyszłości - zarówno w działaniu, jak i postrzeganiu siebie, swoich sukcesów i porażek. Przeczytaj jak przygotować dziecko do sukcesów i porażek.

Zaszczepiaj w dziecku dobre wzorce

Chodzi o sumienność, odpowiedzialność, samodzielność – zacznij od rozsądnego wsparcia przy odrabianiu lekcji. To ważne, by zadania dziecko wykonywało samodzielnie, ale mogło jednocześnie liczyć na twoją pomoc. Zachęcaj do utrzymywania porządku w swoim kąciku nauki, do samodzielnego pakowania się (na początku warto sprawdzić zawartość plecaka).

Chwal często, ale mądrze

Ciesz się z wysiłku, oklaskuj postępy, ale zdobądź się na szczerość i konstruktywną krytykę. Dzięki temu unikniecie nieporozumień, niedomówień i frustracji. Dziecko będzie widziało w tobie przyjaciele, nie pochlebcę. Ucz dostrzegać konsekwencje, ale i "szczęścia w nieszczęściu". Każde doswiadczenie może być wartościową lekcją.

reklama

Uważaj na to, co mówisz w domu

Nawet nic nie znaczące – z twojego punktu widzenia - negatywne uwagi na temat nauczycieli, szkoły, programu czy systemu edukacji w ogóle, mogą mieć wpływ na postawę dziecka. Zanim wyrazisz na głos swoje zarzuty, upewnij się, że dziecko jest poza zasięgiem twojego głosu.

Zaakceptuj odpowiedzialność rodziców

Ale nie zrzucaj jej na szkołę i nauczycieli. Ty też masz udział w budowaniu światopoglądu, postaw, ale i postępów edukacyjnych dziecka. Staraj się angażować w sprawy swojego ucznia, ale i klasy, szkoły. Rozmawiaj z nauczycielem o dziecku, nie tylko o jego ocenach. Bądź w kontakcie z wychowawcą, i informuj go zawsze o sytuacjach, które mogą mieć wpływ na zachowanie dziecka. Choć rozwód czy chorobę kogoś bliskiego chętnie woalujemy pojęciem spraw osobistych czy intymnych, warto poinformować o tym wychowawcę dziecka – to może pomóc mu zrozumieć np. niepokojące zachowanie. Przeczytaj jak (nie) rozmawiać z nauczycielem.

Zadbaj o dobre warunki do nauki

Zachęcaj dziecko do utrzymania w nim porządku, pozwalaj na szał twórczy w jego obrębie oraz na swobodne aranżacje miejsca. To wsparcie samodzielności, podkreślenie indywidualności dziecka, ale i dowód zaufania.

reklama

Wspieraj zainteresowania dziecka

Fascynują go konie? Lubi pływanie, a może pociąga go  tempo gry w szachy? Powinieneś to wiedzieć i pokierować dzieckiem tak, by pasja miała szansę go porwać. Spędzajcie też czas razem – może są zajęcia, które sprawiają przyjemność wam wszystkim? Nie muszą to być cykliczne wyprawy – wspólne oglądanie filmów przyrodniczych, familijne gry – nie tylko te planszowe – także sprawdzą się w tej roi doskonale. Celebrujcie bliskość, ciepło, przyjaźń. Zadbaj o to, by rodzina, dom kojarzyły dziecku nie tylko z szarą codziennością, kreowaną przez obowiązki i powinności, ale także z relaksem, ukojeniem i dobrą zabawą. Pamiętaj - nauka to nie tylko szkoła.

I na koniec

staraj się wyważyć i zachować zdrowe proporcje – nie być rodzicem toksycznie zaangażowanym, ale i nie grzesz przesadnym dystansem, to wielka sztuka. Wspieraj mądrze swoje dziecko.

Monika Zalewska-Biełło

Ocena: 4.31 z 5. Ocen: 8

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Aby uczyć się z łatwością

Aby uczyć się z łatwością

Skuteczność uczenia się zależy od współpracy prawej i lewej półkuli mózgowej. Jeśli jakieś części naszego…   Więcej

Ćwiczenia ułatwiające naukę czytania i pisania

Ćwiczenia ułatwiające naukę czytania i pisania

Zabawy dotyczące wyszukiwania, rozpoznawania, porównywania głosek kształcą nie tylko spostrzegawczość…   Więcej

Zdolne dziecko – kto to taki?

Zdolne dziecko – kto to taki?

„Moje dziecko jest zdolne” – mówisz z dumą. Ale zdolne – czyli jakie? Choć w ostatnim czasie wiele mówi…   Więcej

Jak być dobrym rodzicem i nauczycielem dla zdolnego dziecka?

Jak być dobrym rodzicem i nauczycielem dla zdolnego dziecka?

Kiedy już wiemy, kim jest zdolne dziecko i mamy podstawy, by przepuszczać, że jedno z nich z nami mieszka…   Więcej

Jak (nie) rozmawiać z nauczycielem

Jak (nie) rozmawiać z nauczycielem

Relacja nauczyciel-rodzic to jeden z ważniejszych czynników, mających wpływ na funkcjonowanie dziecka w…   Więcej

Jak pomóc dziecku odnieść szkolny sukces

Jak pomóc dziecku odnieść szkolny sukces

Bycie rodzicem ucznia to nie jest prosta sprawa. Czasem ciężko jest wyważyć i zachować zdrowe proporcje.…   Więcej

reklama