7 sposobów, by zwiększyć poczucie wartości córki

7 sposobów, by zwiększyć poczucie wartości córki

Współczesny świat nie jest łatwy dla dorastających dziewcząt. Otoczone kultem idealnego, szczupłego ciała nie mają lekko. Obrazy z telewizji i mediów społecznościowych sprawiają, że nastolatki porównują się z wykreowanymi wizerunkami kobiet, które często z rzeczywistością mają niewiele wspólnego. Łatwo się w tym pogubić, a i stracić wiarę w siebie. Dobra wiadomość jest taka, że możesz pomóc swojej córce w budowaniu poczucia wartości. Jak to zrobić?

Początkiem może być pokazywanie, że Twoja córka jest wartościową, kochaną i samodzielną osobą. Nie mniej ważne jest wspieranie jej w różnych wyborach. Ale to nie wszystko. Aby wzmocnić swoją córkę, możesz wdrożyć kilka sposobów, które pomogą zobaczyć dorastającej nastolatce, że jest piękną i wartościową kobietą.

Akceptacja ciała

Dzieci patrzą na nas i to my jesteśmy dla nich modelami. Jeśli pytasz, czy w każdej nowej sukience wyglądasz grubo albo stoisz przed lustrem i się krzywisz z niezadowolenia, to nie dziw się, że Twoja córka robi to samo.

Jeśli akceptujesz siebie, dbasz o swoje zdrowie i cieszysz się tym, jak wyglądasz, Twoje dziecko dostaje najlepszy przekaz. Jeśli pokazujesz, że nie trzeba idealnie wpasowywać się w określony kanon urody, aby być pięknym, Twoja córka ma większe szanse na zaakceptowanie swojego wyglądu.

reklama

Wspólne oglądanie i rozmowy

Przeraża Cię pęd współczesnego świata do idealnego wyglądu? Dziwią Cię albo zniesmaczają nagonki na osoby o różnym wyglądzie? Boisz się tego, co widzi w mediach społecznościowych lub na stronach internetowych Twoja córka? Patrzcie na to razem! Rozmawiajcie, o tym co widzicie - dyskutujcie. To najlepsza metoda, aby pokazać dziecku różne punkty widzenia na tę samą sprawę.

Dawaj możliwość wyboru

Decydowanie i współdecydowanie o różnych sprawach to szansa dla dziecka, aby nauczyło się, czym jest samodzielność i odpowiedzialność. Dodatkowo jeśli pozwalasz córce wypowiadać się, szanujesz jej zdanie i pokazujesz tym samym, że to co myśli, czuje i mówi – ma znaczenie. A właśnie to wpływa na jej poczucie własnej wartości.

reklama

Zachęcaj do odkrycia swojej pasji

Zaangażowanie w jakieś hobby, radość z tworzenia, grania czy uprawiania sportu może być ogromna. Dodatkowo czasami zainteresowania można dzielić z innymi - to jeszcze bardziej buduje obraz własnej osoby. To świetne, kiedy mamy szansę podzielić się sukcesami z osobami, które rozumieją nasze pasje.

Mamo, nie pożyczaj ubrań córki

Pozwól budować córce swój indywidualny styl. Uszanuj potrzebę odrębności, prywatności. Pozwól jej zabłysnąć, stać się najlepszą wersją jej samej. Nie kopiuj jej ani nie staraj się odmłodzić kosztem własnego dziecka.

reklama

Mów wartościowe komplementy

Jako rodzic bądź świadomy, że to, co mówisz, ma ogromne znaczenie. Równoważ mówienie córce komplementów związanych z jej wyglądem z tymi dotyczącymi zalet jej charakteru, osobowości czy umiejętności, jakie posiada.

Doceniaj zaangażowanie

Zauważaj wysiłek, a nie jedynie wyniki. Doceniaj cały proces, który wykonuje córka, aby osiągnąć cel. Pokazuj jej zalety, jakie posiada, bez względu na wynik danego zadania. Dzięki temu nauczysz ją zauważać dobre cechy oraz pokażesz, że czasami samo zaangażowanie jest sukcesem, niekoniecznie sam wynik.

Wspieranie córki i pomoc jej w budowaniu pozytywnego obrazu własnej osoby nie jest łatwy, ale im wcześniej wprowadzisz dobre praktyki, tym szybciej zobaczysz progres. Poczucie własnej wartości kształtuje się całe życie, dlatego to, w co ją wyposażysz na początku, będzie fundamentem tego, co dalej zbuduje sama.

Paulina Gaworska, psycholog

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: