reklama

17 września w szpitalu uniwersyteckim bezpłatne badania dla kobiet. Ruszają zapisy

 

W niedzielę 17 września w Podkarpackim Centrum Onkologii Uniwersytckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie od godz. 8.00 do 12.00 odbędą się bezpłatne badania ginekologiczne, cytologiczne i USG piersi oraz konsultacje z ekspertami. W ten sposób placówka włącza się do ogólnopolskiej akcji "Dbam o siebie - dbam o swoje zdrowie". Dzisiaj ruszają zapisy.

Ustalono limity przyjęć (20) na cytologię i badanie USG piersi – 20 miejsc (dla kobiet w wieku 18-50 lat) oraz badania cytologiczne w cytobusie (dla kobiet w wieku 25-59 lat w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy).

Badanie cytologiczne polega na pobraniu z szyjki macicy materiału do badania mikroskopowego. Lekarze zalecają cytologię raz na 3 lata. Jest bardzo ważne.

- Cytologia jest najważniejszym badaniem dla kobiety. Umożliwia szybkie wykrycie zmian przedrakowych i raka w bardzo wczesnym stadium. Odpowiednie leczenie choroby zdecydowanie zwiększa szanse na pełny powrót do zdrowia - podkreśla prof. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w USK w Rzeszowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Aby wziąć udział w akcji, należy się zarejestrować pod numerem telefonu: 17 8666 418, we wtorek 12 września, od godz. 9.00 do 13.00.

Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów ginekologicznych. Czy wiesz, że:

  • ponad 13 500 kobiet umiera co roku, z czego połowa na nowotwory ginekologiczne,
  • rocznie odnotowuje się w Polsce 73 530 zachorowań na nowotwory u kobiet, z czego ponad 37 procent stanowią nowotwory kobiece, a same nowotwory ginekologiczne (jajnika, endometrium, szyjki macicy, sromu) - to około 14 procent?

Organizatorem badań jest Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, USK w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski. Patronat nad wydarzeniem objął krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: