reklama

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla ciężarnych

Od września kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. Szczepionki znalazły się na liście Ciąża+. Dotyczy to preparatów Vaxigrip Tetra i Influvac Tetra.

Zachorowania na grypę wśród kobiet ciężarnych występują wprawdzie z taką samą częstością jak w populacji ogólnej, jednak mają potencjalnie poważniejszy przebieg, z wyższym ryzykiem zgonu włącznie.

Kobiety w ciąży należą do grupy zwiększonego ryzyka hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu grypy. Ponadto zakażenia w ciąży, w tym grypa, mogą stanowić przyczynę przedwczesnego porodu i być wskazaniem do cięć cesarskich wykonywanych w trybie nagłym. Zagrożenie dla matki stanowi możliwość wystąpienia niewydolności oddechowej z koniecznością stosowania wsparcia oddechowego.

- Według WHO każdego roku na świecie na grypę choruje około 350 mln ludzi. Zakażenie wirusem grypy w ciąży stanowi zagrożenie dla kobiety oraz jej dziecka, gdyż wysoka gorączka może spowodować przedwczesne skurcze macicy, co w konsekwencji może doprowadzić do poronienia we wczesnej ciąży lub doprowadzić do przedwczesnego porodu w ciąży zaawansowanej.

Według lekarzy grypa zagraża nie tylko kobiecie, która jest w ciąży, ale i dziecku. Zakażenie wirusem grypy w ciąży do 16 tygodnia może powodować wady wrodzone u dziecka, natomiast zachorowalność w drugim lub trzecim trymestrze ciąży może doprowadzić do zmniejszenia masy urodzeniowej płodu.

Szczepienie jest zatem niezbędne. Co więcej jest to jedno z nielicznych szczepień, które można podać w każdym trymestrze i ono jest całkowicie bezpieczne.

- Od dawna staraliśmy się o to, aby szczepionka przeciwko grypie była bezpłatna dla kobiet w ciąży. Szczepienia powinny być maksymalnie dostępne, ponieważ przebieg grypy u kobiet w ciąży jest szczególnie ciężki. Statystyki są nieubłagane: w 2009 roku, gdy przeżywaliśmy poprzednią pandemię, pandemię świńskiej grypy, zmarło 500 tysięcy osób. Połowa osób, która była hospitalizowana z powodu świńskiej grypy, to były kobiety - powiedział pulmonolog, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

Jak otrzymać darmową szczepionkę?

Aby się zaszczepić darmową szczepionką przeciwko grypie, zgłoś się po receptę do swojego lekarza POZ (z zaświadczeniem potwierdzającym ciążę lub kartą ciąży) lub ginekologa prowadzącego ciążę. Wówczas będziesz mogła odebrać szczepionkę w aptece, a po badaniu kwalifikacyjnym zaszczepić u swojego lekarza POZ.

Szczepienie kobiety ciężarnej powinno być wykonane w poradni POZ, która dysponuje gabinetem szczepień, na zlecenie lekarza rodzinnego, po przeprowadzonym przez niego badaniu kwalifikacyjnym.

W przypadku ciąży fizjologicznej kwalifikacja pozostaje w gestii lekarza POZ. W ciąży zagrożonej/powikłanej lub innej sytuacji budzącej wątpliwości lekarza rodzinnego, może być konieczna konsultacja ginekologa położnika w celu wykluczenia przeciwwskazań.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: