reklama

Chcesz wiedzieć czy urodzisz chłopca, czy dziewczynkę? Przyjrzyj się rodzinie męża.

Naukowcy przyjrzeli się 927 drzewom genealogicznym zawierającym informacje na temat 556 387 osób z Ameryki Północnej i Europy, sięgających 1600 roku. Odkryli, że odpowiedź – chłopiec czy dziewczynka możesz znaleźć przyglądając się rodzinie męża,  

Chłopiec czy dziewczynka? To chyba najczęstsze pytanie, które zadajemy podczas ciąży u ginekologa. Większość z nas jak najszybciej chce poznać płeć dziecka.  Czasami nie czekając na badanie USG próbują skorzystać z różnych metod, żeby poznać „prawdę” I tak popularnością cieszy się Chiński Kalendarz Płci, wróżenie z kształtu brzucha czy zachcianek ciężarnej.  

I chociaż większość lekarzy powie, że szansa wynosi 50/50, to nie do końca będzie prawdą. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stosunek urodzeń kobiet do mężczyzn, wynosi około 105 do 100. Oznacza to, że 51% narodzin dotyczy chłopców. Nadal jest to niewielka wskazówka.

Dlatego być może najnowsze badanie pozwoli ci szybciej zgadnąć, czy oczekujesz na synka, czy na córeczkę. Wystarczy, że przyjrzysz się rodzinie męża.

Badanie sugeruje, że mężczyźni dziedziczą tendencję do posiadania większej liczby synów lub córek po rodzicach. Oznacza to, że mężczyzna z wieloma braćmi częściej ma synów, podczas gdy mężczyzna z wieloma siostrami częściej ma córki.

Badanie drzewa genealogicznego wykazało, że prawdopodobieństwo urodzenia chłopca czy dziewczynki jest dziedziczne. Teraz wiemy, że mężczyźni częściej mają synów, jeśli mają więcej braci, a córki, jeśli mają więcej sióstr - wyjaśnia Corry Gellatly, naukowiec z Newcastle University.

Badanie sugeruje, że dotychczas nieznany gen kontroluje, czy plemnik mężczyzny zawiera więcej chromosomów X czy Y, co wpływa na płeć jego dzieci. 

Chłopiec czy dziewczynka? Co na to geny przyszłego taty?

Gen składa się z dwóch części, zwanych allelami, po jednej odziedziczonej od każdego rodzica. W swoim artykule Gellatly pokazuje, że prawdopodobnie mężczyźni mają dwa różne typy alleli, co daje trzy możliwe kombinacje w genie, który kontroluje stosunek plemników X i Y;

  • Mężczyźni z pierwszą kombinacją, znaną jako mm, produkują więcej plemników Y i mają więcej synów.
  • Drugi, znany jako mf, wytwarza mniej więcej taką samą liczbę plemników X i Y i ma w przybliżeniu taką samą liczbę synów i córek.
  • Trzeci, znany jako ff, produkuje więcej plemników X i ma więcej córek.

„Gen, który powoduje, że niektórzy mężczyźni mają więcej synów, a niektórzy mają więcej córek, może wyjaśniać, dlaczego w populacji mamy przybliżoną liczbę mężczyzn i kobiet. 

Na przykład, jeśli w populacji jest zbyt wielu mężczyzn, kobiecie jest łatwiej znaleźć partnera. I mężczyźni, którzy mają więcej córek, przekażą więcej swoich genów, co spowoduje, że więcej kobiet urodzi się w późniejszych pokoleniach - mówi badacz z Newcastle University Gellatly.

Tak więc dziewczyny prześledźcie historię drzewa geneologicznego ojca swoich dzieci i przodóków w linii męskiej, a wtedy macie szansę znaleźć odpowiedź - chłopiec czy dziewczynka.
źródło University Newcastle

 

 

 

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: