reklama

Dlaczego twoje starsze rodzeństwo jest mądrzejsze od ciebie?

Naukowcy są zdania, że kolejność narodzin dzieci w rodzinie ma wpływ na to, kim są. Nie pozostaje to bez wpływu na osobowość czy postawę, ale i inteligencję. To dlatego zwykle starsze rodzeństwo jest mądrzejsze od młodszych braci i sióstr. Dowodzą tego badania.

Badania nad kolejnością urodzenia dzieci i jej wpływem na ich życie pojawiły się już na początku ubiegłego stulecia. Teoria kolejności narodzin stworzona przez Francisa Galtona została spopularyzowana pod koniec lat 20. XX wieku przez Alfreda Adlera. Koncepcja ta mówi, że nasza osobowość i sukcesy w karierze, związkach i życiu w ogóle są kształtowane i determinowane przez kolejność, w jakiej się urodziliśmy. Jak można się domyślać, idea ta ma wielu zwolenników, ale i przeciwników.

- Zgodnie ze stereotypem pierworodni są zazwyczaj poważnymi, zorganizowanymi, zorientowanymi na cel, osiągającymi wysokie wyniki, dobrze zorganizowanymi i logicznymi myślicielami. Negatywne cechy obejmują władczość i zachowanie kontrolujące. Są pionierami i rozwiązującymi problemy, którzy skłaniają się ku polityce, nauce, eksploracji i przemyśle. Ponad połowa prezydentów Stanów Zjednoczonych była pierworodnymi dziećmi lub pierworodnymi synami. Inni pierworodni światowi przywódcy polityczni to Eleanor Roosevelt, Winston Churchill, Benito Mussolini, Jawaharlal Nehru i Angela Merkel. źródło

Badania

Badania z 2017 roku wzięły pod lupę inteligencję rodzeństwa. Okazało się, że pierworodni są bardziej inteligentni niż ich bracia i siostry, a i osiągają lepsze wyniki w nauce w różnych dziedzinach, od polityki po naukę.

Badaniami nad wpływem kolejności urodzenia na poziom inteligencji objęto 5000 dzieci od urodzenia do 14. roku życia. Co dwa lata oceniano je pod kątem czytania i słownictwa obrazkowego. Uwzględniono również ich otoczenie, w tym pochodzenie rodzinne i warunki ekonomiczne.

Naukowcy stwierdzili, że wszystkie badane dzieci, niezależnie od kolejności urodzenia, otrzymywały takie samo wsparcie emocjonalne. Zupełnie inaczej wyglądało wsparcie rodziców w obszarze zadań rozwijających umiejętności myślenia.

Naukowcy zaobserwowali, że pierworodni od urodzenia cieszą się większą uwagą i zaangażowaniem rodziców. Ci zmieniali swoje zachowanie z każdym urodzonym dzieckiem, oferując mniejszą stymulację umysłową i mniej czynności, takich jak czytanie i majsterkowanie każdemu z młodszego rodzeństwa.

- Nasze wyniki sugerują, że duże zmiany w zachowaniu rodziców są prawdopodobnym wyjaśnieniem obserwowanych różnic w kolejności urodzeń w edukacji i wynikach na rynku pracy. - powiedziała ekonomistka dr Ana Nuevo-Chiquero.

Dlaczego twoje starsze rodzeństwo jest mądrzejsze od ciebie?

Dlaczego pierworodni są bardziej inteligentni niż ich bracia i siostry, a i osiągają lepsze wyniki w nauce w różnych dziedzinach? Naukowcy zwracają uwagę na dwa powody.

Po pierwsze dzieci urodzone jako pierwsze otrzymują od swoich rodziców niepodzielną uwagę we wczesnych i krytycznych latach rozwojowych. Według naukowców decydujący wpływ na ich rozwój intelektualny ma właśnie poziom zaangażowania rodziców w wychowywanie dzieci.

Z reguły dzieci, które urodziły się jako pierwsze, otrzymują więcej uwagi i wsparcia niż te, które przychodzą na świat jako kolejne. Cóż, nie jest zaskakujące, że przy jednym dziecku rodzice mogą skupić się tylko i wyłącznie na nim. Gdy pojawia się rodzeństwo, zaczynają dzielić swój czas.

Badania dowodzą, że im więcej dzieci jest w rodzinie, tym mniej uwagi kolejnym dzieciom poświęcają rodzice.

Po drugie uwadze i skupieniu na dziecku niedoświadczonym rodzicom często towarzyszą sztywne zasady i wysokie oczekiwania. Pierworodne dzieci są pionierami wielu kamieni milowych w życiu, ale i rodzicielskich doświadczeń.

Różnice intelektualne mogą wynikać z faktu, że przy drugim dziecku rodzice często są mniej restrykcyjni wobec niektórych zaleceń i zasad. Bazując na doświadczeniach zdobytych przy pierwszym dziecku, często odpuszczają, uznając niektóre czynności i działania za mało istotne w rozwoju kolejnych potomków.

źródła:

  • www.bbc.com/news/health-34700739
  • www.smh.com.au/lifestyle/life-and-relationships/does-birth-order-influence-a-child-s-personality-20190819-p52ihh.html
  • jhr.uwpress.org/content/early/2016/11/01/jhr.53.1.0816-8177.abstract

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: