reklama

Jak wprowadzenie orzeszków ziemnych do diety maluchów może zapobiec alergiom

Czy wiesz, że podawanie orzeszków ziemnych maluchom może zmniejszyć ryzyko alergii? Ta ciekawa informacja jest oczywiście poparta badaniami naukowymi. Okazuje się, że regularne podawanie maluchom orzeszków ziemnych od niemowlęctwa aż do piątego roku życia może znacznie zmniejszyć ryzyko alergii na te smakołyki w późniejszych latach.

Nowe badania: orzeszki ziemne a alergia

Najnowsze badania z King's College w Londynie pokazują, że regularne podawanie dzieciom orzeszków ziemnych od niemowlęctwa do piątego roku życia zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii na orzeszki ziemne o 71%. Badanie LEAP-Trio, przeprowadzone przez profesora Gideona Lacka, dostarcza mocnych dowodów na to, że wczesne wprowadzenie orzeszków ziemnych do diety niemowląt może mieć długoterminowe korzyści zdrowotne.

Wczesne wprowadzenie orzeszków ziemnych

Przez lata rodzicom doradzano unikanie orzeszków ziemnych w diecie niemowląt, co zwiększało ich obawy. Jednak wyniki badania LEAP pokazują, że dzieci, które regularnie jadły orzeszki ziemne od najmłodszych lat, miały znacznie mniejsze ryzyko alergii na te produkty w późniejszych latach. Nawet po okresie unikania orzeszków ziemnych, ochronny efekt się utrzymywał.

Jak bezpiecznie wprowadzać orzeszki ziemne?

Według profesora George'a Du Toit, wprowadzenie orzeszków ziemnych do diety można rozpocząć już od 4. miesiąca życia, pod warunkiem, że dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety. Najlepiej podawać orzeszki ziemne w formie miękkiej pasty lub chrupków, aby uniknąć ryzyka zadławienia.

Nawiazując jeszcze do wcześniejszych badań - w 2017 roku pojawiły się wytyczne od American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI), które pomagają rodzicom rozpoznać dzieci z wysokim ryzykiem alergii na orzeszki ziemne. Dotyczy to maluchów z ciężkim wypryskiem lub alergią na jaja.

Zaleca się, aby tym niemowlętom wprowadzać orzeszki ziemne już w wieku 4-6 miesięcy, jeśli już jedzą pokarmy stałe po wcześniejszym teście skórnym i pod nadzorem specjalisty. Jeśli test wykaże dużą reakcję, lepiej unikać orzeszków. Dzieciom z umiarkowanym lub niskim ryzykiem rodzice mogą bezpiecznie wprowadzać do diety orzeszki ziemne, bez dodatkowych badań.

W Polsce eksperci z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia rekomendują wprowadzenie orzeszków ziemnych w diecie dzieci z grupy ryzyka (np. z ciężkim wypryskiem) między 4. a 11. miesiącem życia, zawsze po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Korzyści dla zdrowia dziecka

Wczesne wprowadzenie orzeszków ziemnych może znacznie zmniejszyć ryzyko alergii, co potwierdzają wyniki badań. Dzieci, które od niemowlęctwa regularnie spożywały orzeszki ziemne, miały o wiele mniejsze szanse na rozwinięcie alergii w wieku dojrzewania. To oznacza, że wprowadzenie orzeszków ziemnych do diety może być kluczowe dla zdrowia naszych pociech.

Jednoczesnie Eksperci ostrzegają, że całe lub posiekane orzechy i orzeszki ziemne stwarzają ryzyko zadławienia i nie należy ich podawać dzieciom poniżej piątego roku życia.

Te nowe odkrycia mogą zrewolucjonizować nasze podejście do wprowadzania orzeszków ziemnych do diety dzieci. Może się okazać, ze również zmieni się podejście do wczesnego wprowadzania innych produktów, które do tej pory były uważane za żywność wysokiego ryzyka. Kto wie? Badania trwają.

Tak więc jeśli macie w domu małego smakosza, warto rozważyć wprowadzenie orzeszków ziemnych do jego diety. Oczywiście - zawsze warto skonsultować się z pediatrą.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: