Jak uniknąć zadławienia jedzeniem u dziecka?

Jak uniknąć zadławienia jedzeniem u dziecka?

Zadławienie. Jeden z najgorszych koszmarów rodzica. Czy wiesz, że  landrynki są wymieniane, jako top-przestępcy, bo przez nie następuje ponad 60% zadławień u dzieci do  czterech lat.  Poza tym według badań na niechlubnej liście znajdują się: parówki, orzechy,  guma do żucia, czy kawałki owoców i warzyw.

Jak uniknąć zagrożenia zadławieniem u niemowląt i dzieci?

Nie podawaj twardych cukierków i cukierków do żucia. Dzieci jeszcze nie potrafią sobie poradzić z dokładnym żuciem, czy rozgryzaniem landrynek. Wystarczy chwila nieuwagi i niestety cukierek może utknąć w tchawicy.

Nie podawaj zbyt dużych kawałków owoców lub warzyw. Dziecku poniżej 9 miesięcy podawaj je w postaci puree. Dzieciom powyżej tego wieku warzywa i owoce rozgniataj lub ścieraj na tarce, mięso drobniutko siekaj.  Powoli możesz podawać malutkie kawałeczki gotowanego brokułu, kalafiora, marchewki, czy ziemniaków. Około 11-12 miesiąca niemowlę powinno już samodzielnie samo sięgać i wkładać do buzi kawałeczki jedzenia.

Krój mięso na małe kawałki. Niemowlętom poniżej dziewiątego miesiąca miksuj wszystko na puree. Starszemu dziecku możesz podawać niewielkie kawałeczki mięciutkiego mięsa, np.: pulpety. Starszemu dziecku krój na małe kawałeczki łatwe do pogryzienia. Jeżeli stosujesz metodę BLW nie zostawiaj dziecka samego (nawet na chwilę), tylko towarzysz mu podczas posiłku.

Nie dawaj dziecku gumę do żucia jeśli nie ukończyło 5 lat. Nawet w tym starszym wieku, dzieci nie powinny żuć gumy podczas ćwiczeń, biegania, czy zajęć sportowych.

Uważaj na orzechy. Jeśli chcesz wprowadzić do diety dziecka orzechy może na początku zacznij od świeżego masła orzechowego, czy migdałowego. Jeśli podajesz w całości nie zostawiaj malucha samego. Orzechy można podawać dzieciom od 13.  miesiąca życia. najpierw sięgnij po orzechy włoskie i laskowe.

Ucz dziecko żeby do buzi wkładało małe porcje jedzenia. Zwłaszcza około drugiego roku życia maluchy odkrywają, jak niesamowicie pojemna jest ich jama ustna. Większość z nich będzie starała się włożyć maksymalnie dużo jedzenia do buzi. W dodatku czasami będą zapominały, że jedzą i pełną buzię otworzą po kolejną porcję. Dlatego ucz maluszka, że je się kęs za kęsem. Nadmierna ilość jedzenia w ustach może powodować reakcje wymiotne lub zadławienie.

Co zrobić jeśli dojdzie do zadławienia jedzeniem?

reklama

Niemowlęta

Jeśli niemowlę kaszle i widzisz, że wykrztusza ciało obce nic nie musisz robić poza obserwacją . jeśli jednak widzisz, że pojawiają się problemy z oddychaniem to :

Jeśli dziecko jest przytomne wykonaj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową:

 • Ułóż dziecko na swoim przedramieniu głową w dół
 • Chwyć kciukiem i palcem  żuchwę, absolutnie nie chwytaj za szyję!
 • Wykonaj do 5 intensywnych uderzeń nadgarstkiem drugiej ręki w okolicę międzyłopatkową
 • Po każdym uderzeniu sprawdź, czy ciało obce zostało usunięte.

Jeśli uderzenia są nieskuteczne, wykonaj 5 uciśnięć klatki piersiowej:

 • Na przedramieniu obróć niemowlę na wznak,  głową skierowaną w dół .
 • Obejmij ręką jego potylicę
 • Połóż twoje dwa palce na jego mostku, około 1 cm poniżej sutków ( tak, aby leżały powyżej dolnego końca mostka)
 • 4 razy uciśnij mostek na głębokość 1–2 cm.


Kontynuuj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową na przemian z 5 uciśnięciami klatki piersiowej do czasu usunięcia ciała obcego.

Pamiętaj!
Jeżeli niemowlę straciło przytomność, rozpocznij reanimację i wezwij karetkę.

Dzieci powyżej 1. roku życia

Jeżeli dziecko zakrztusiło się, zachęć je do silnego kasłania, bo w wielu przypadkach to pomaga. Jeżeli jednak utrudniony, działaj!

Jeśli dziecko jest przytomne zastosuj do 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową:

 • Stojąc z tyłu dziecka  podłóż jedną dłoń pod mostek dziecka, pochyl je do przodu
 • Wykonaj do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem w okolicę międzyłopatkową
 • Sprawdź, czy ciało obce zostało usunięte.

Jeżeli to nie zadziała  zastosuj 5 uciśnięć nadbrzusza zgodnie z zasadami:

 • Stań za dzieckiem i obejmij je ramionami na wysokości nadbrzusza
 • Dziecko powinno być pochylone do przodu
 • Zaciśnij dłoń w pięść. Połóż ją pomiędzy pępkiem i wyrostkiem mieczykowatym
 • Drugą ręką obejmij tą zaciśniętą pięść i silnie uciśnie do wewnątrz ruchem ku górze
 • Powtórz  czynność do 5 razy.

Kontynuuj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową na przemian z 5 uciśnięciami klatki piersiowej do czasu usunięcia ciała obcego.

Jeżeli pokarm, którym zakrztusiło się dziecko, jest widoczny w jamie ustnej, i masz pewność, że możesz go chwycić, wtedy go wyciągnij. W innym przypadku działaj z powyższą procedurą, bo możesz spowodować, że kawałek wepchniesz jeszcze głębiej.
 

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: