reklama

Kobiety w trzecim trymestrze ciąży prawdopodobnie nie przenoszą zakażenia SARS-CoV-2 na noworodki

Nowe badania sugerują, że kobiety w ciąży, zarażone w trzecim trymestrze ciąży SARS-CoV-2, wirusem wywołującym COVID-19, prawdopodobnie nie zarażą noworodków.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie JAMA Network Open wzięło udział 127 kobiet w ciąży, które wiosną 2020 r. przyjęto do szpitali w Bostonie. Wśród 64 ciężarnych, które uzyskały pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2, żaden noworodek nie otrzymał pozytywnego wyniku na obecność wirusa.

Wśród osób, które uzyskały pozytywny wynik w badaniu SARS-CoV-2:

  • 36% (23/64) było bezobjawowych,
  • 34% (22/64) miało łagodną chorobę,
  • 11% (7/64) miało umiarkowaną chorobę,
  • 16% ( 10/64) miało ciężką chorobę,
  • 3% (2/64) miało krytyczną chorobę.

Naukowcy zbadali występowanie zakażenia SARS-CoV-2 w trzecim trymestrze ciąży, oceniając poziom wirusa w próbkach układu oddechowego, krwi i tkanki łożyska, a także rozwój przeciwciał matczynych oraz to, jak przeciwciała przechodzą przez łożysko do płodu (to wskaźnik potencjalnej ochrony immunologicznej matki) i tkanki łożyska.

Odkryto, że kobiety w ciąży, u których wykryto SARS-COV-2, miały wykrywalny poziom wirusa w płynach oddechowych, takich jak ślina, wydzielina z nosa i gardła, ale nie wykryto wirusa we krwi ani w łożysku. Naukowcy nie stwierdzili znaczących różnic między poziomami przeciwciał SARS-CoV-2 wytwarzanych przez kobiety w ciąży i kobiety niebędące w ciąży.

- Badanie to wskazuje, że zakażenia SARS-CoV-2 w trzecim trymestrze prawdopodobnie nie przejdą przez łożysko do płodu, ale potrzeba więcej badań, aby potwierdzić to odkrycie. - powiedziała dr Diana W. Bianchi z NICHD.

Zespół badawczy zaobserwował niższe niż oczekiwano poziom ochronnych przeciwciał we krwi pępowinowej. Wykryto jednak wysoki poziom przeciwciał swoistych dla grypy, prawdopodobnie pochodzących ze szczepienia matki, w próbkach krwi pępowinowej kobiet zarówno pozytywnych, jak i negatywnych pod względem SARS-CoV-2.

Naukowcy sugerują, że te odkrycia mogą wskazywać, że przeciwciała SARS-CoV-2 nie przechodzą przez łożysko tak łatwo jak inne przeciwciała matczyne.

Naukowcy uważają, że jest to jeden z pierwszych doniesień o mniejszym niż oczekiwano transferze przeciwciał SARS-CoV-2 do płodu. Niski poziom transferu tych przeciwciał obserwowano niezależnie od ciężkości COVID-19 u kobiety lub stanu zdrowia. Brano pod uwagę otyłość, wysokie ciśnienie krwi i cukrzycę.

Badanie wykazało również, że łożyska zakażonych kobiet nie różniły się od łożysk niezainfekowanych kobiet, chociaż ryzyko jego niedokrwienia (zmniejszonego przepływu krwi) wydawało się wyższe u kobiet z cięższym COVID-19.

Naukowcy sugerują, że ich odkrycia mogą pomóc poprawić opiekę nad kobietami w ciąży z COVID-19 i ich dziećmi, a także dostarczyć informacji, które pomogą w opracowaniu nowych strategii szczepienia kobiet w ciąży.

Przedstawione wyniki są ograniczone do kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Dane dotyczące kobiet zakażonych w pierwszym i drugim trymestrze są nadal gromadzone i oceniane.

Badanie zostało przeprowadzone przez Andreę G. Edlow, MD, M.Sc., z Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School. Sfinansował je National Institutes of Health.

źródło

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: