reklama

Palenie w ciąży drastycznie podwyższa ryzyko śmierci łóżeczkowej u dziecka. To pokazują ostatnie badania.

Wizja śmierci łóżeczkowej dla każdego rodzica jest powodem stresu. Dlatego warto zmniejszać potencjalne ryzyko. Najnowsze badanie ostrzega, że jeśli palisz papierosy w ciąży życie twojego dziecka jest zagrożone. Bardzo, bardzo realnie.   

Naukowcy wyliczyli, że nawet jeden papieros dziennie zwiększa ryzyko SIDS o 0,07 %.  Mówiąc wprost, jeśli kobieta paliła 1 papierosa dziennie ryzyko wzrastało dwukrotnie, a jeśli wypalała paczkę tytoniu dziennie zagrożenie wzrastało trzykrotnie.

Liczy się każdy papieros

Głowna autorka badań opublikowany w marcowym wydaniu Pediatrics, Tatiana Anderson zaleca, żeby lekarze informowali kobiety w ciąży, że już na tym etapie mogą realne zadbać o życie dziecka, a zrezygnowanie z palenia przełoży się wprost proporcjonalnie na zmniejszenie ryzyka śmierci łóżeczkowej.

Badanie, które  było wynikiem współpracy między Seattle Children’s Research Institute a naukowcy zajmujący się analizą danych z firmy Microsoft potwierdziło, że palenie wpływa na poziom serotoniny w organizmie dziecka, co jest związane z aktywnością układu nerwowego i ma to związek ze zdolnością organizmu do regulowania oddychania podczas snu. Obniżenie poziomu serotoniny może spowodować, że dziecko przestanie oddychać.

Amerykańska Akademia Położnictwa i Ginekologii oszacowała, że ​​aż 23 do 34% przypadków SIDS można przypisać paleniu, oraz że nałóg mamy jest odpowiedzialny za 5 do 7% zgonów wcześniaków.

Lekarze przypominają, że wpływ palenia to nie tylko ryzyko śmierci łóżeczkowej, ale również problemy z łożyskiem, przedwczesny poród i wady wrodzone, np. rozszczep wargi lub podniebienia. Z badań także wynika, że dzieci palaczek są także bardziej narażone na zaburzenia koncentracji uwagi i nadpobudliwość.

W Polsce z badań przeprowadzonych w 2017 roku wynika, że największy odsetek kobiet palących podczas ciąży zamieszkuje województwa: lubuskie, kujawsko-pomorskie i dolnośląskie. W województwie lubuskim też najczęściej ciężarne są narażone na bycie biernymi palaczkami (29,10% badanych z tego regionu).

Badania pokazały, że kobiety palące przed i w czasie ciąży częściej bagatelizują negatywny wpływ nałogu na zdrowie dziecka.

Jednak wierzę, że każda z nas działa w dobrej wierze. Dlatego, jeśli palisz – rzuć.

Co możesz zrobić, żeby rzucic palenie w ciąży? Zmień przyzwyczajenia.

  • Palisz codziennie rano przy śniadaniu? Zmień godzinę posiłku i zastanów się, po co sięgnąć zamiast papierosa.
  • Palisz w towarzystwie? Ogłoś znajomym, że jesteś w ciąży i poproś o to, żeby nie palili przy tobie i nie częstowali cię papierosami.
  • Paleniem rozładowujesz stres? Znajdź zamiennik. To może być ugniatanie piłeczki antystresowej, skupienie się na oddechu.
  • Czujesz nieustanny przymus? Ponieważ uporczywe myśli o zapaleniu papierosa pojawiają się w głowie na ok. 2-3 minuty, zajmij się czymś, co odciągnie twoją uwagę. Telefon do przyjaciela? Posprzątanie kuchni? Nastawienie pralki?
  • Jeśli papierosy kupowałaś w jednym sklepie zacznij chodzić do innych miejsc. Unikaj tych przestrzeni, które kojarzą ci się z nałogiem. No i wyrzuć zapalniczkę i zapałki.
  • A jeśli potrzebujesz mieć coś w ręku- przygotuj sobie butelkę z wodą i kiedy pojawi się przemożna chęć palenia po prostu napij się wody. To będzie zdrowsze dla ciebie i dla dziecka.

A jeśli mimo chęci sobie nie radzisz, a bardzo byś chciała zadzwoń z prośbą o pomoc do
Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108 (czynna jest od pon. do pt. w godz. 11-19).

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: