reklama

TikTok pomoże nastolatkom kontrolować czas spędzany w aplikacji. Nowe funkcje ucieszą też rodziców

TikTok, najpopularniejsza w Polsce platforma rozrywkowa, z której korzystają miliony użytkowników, wprowadza zmiany dotyczące swoich funkcjonalności monitorujących ilość czasu przed ekranem i domyślnych ustawień kont nastolatków.

Rozszerzenie funkcji wpływających na cyfrowy balans wpisuje się w kampanię edukacyjną, którą TikTok przeprowadził w Polsce z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem #ZłapDystans i promowała równowagę pomiędzy życiem realnym a cyfrowym, czyli tzw. digital well-being. Jakich zmian można się spodziewać?

Automatycznie ustawiony 60-minutowy dzienny limit w aplikacji

Osobom poniżej 18. roku życia zostanie automatycznie ustawiony 60-minutowy dzienny limit w aplikacji. Gdy zostanie osiągnięty, by móc kontynuować przeglądanie aplikacji, użytkownik zostanie poproszony o podanie hasła.

To ma pomóc utrzymać równowagę między życiem realnym a cyfrowym. Z badań wynika, że większa świadomość tego, jak spędzamy czas wolny, może pomóc podejmować trafniejsze decyzje dotyczące długości aktywności online.

TikTok zachęca nastolatków do ustawienia dziennego limitu czasu przed ekranem wedle ich preferencji, jeśli wyłączą domyślne 60 minut i będą spędzać w aplikacji ponad 100 minut w ciągu dnia.

Inne ustawienia przeznaczone dla kont nastolatków

Inne ustawienia przeznaczone dla kont nastolatków to domyślnie ustawione prywatne konta dla użytkowników w wieku 13-15 lat, co umożliwia im dokonywanie świadomych wyborów dotyczących tego, co, kiedy i komu chcą udostępniać (13 lat to minimalny dopuszczalny wiek użytkownika TikToka).
 

Bezpośrednie wiadomości są dostępne tylko dla osób od 16. roku życia, a jeśli ktoś chce prowadzić streaming na żywo, musi mieć ukończone 18 lat.

Dla wszystkich użytkowników TikToka dostępna jest również opcja ustawienia własnych limitów czasu korzystania z aplikacji na każdy dzień tygodnia oraz wyciszania powiadomień.

Platforma wprowadza również przypomnienie o śnie. O ustalonej godzinie pojawi się okienko z informacją, że czas wylogować się z aplikacji.

Rozszerzona kontrola rodzicielska

Platforma wychodzi także naprzeciw oczekiwaniom dorosłych, rozszerzając funkcję Parowania rodziny. Wspiera tym samym rodziców i opiekunów, którzy chcą monitorować to, co oglądają ich podopieczni oraz odpowiednio dostosować ustawienia prywatności.

TikTok, w ramach funkcji Parowania rodziny, wprowadza takie narzędzia jak:

  • Niestandardowe dzienne limity czasu przed ekranem: opiekunowie będą mogli dostosować dzienny limit czasu przed ekranem dla nastolatka, w tym wybrać różne limity w zależności od dnia tygodnia.

Dzięki temu dorośli mogą skrócić czas aktywności w aplikacji w dni robocze, gdy dziecko chodzi do szkoły, a wydłużyć go w weekendy, święta czy wakacje.

  • Pulpit nawigacyjny czasu przed ekranem: rodzice w jednym miejscu znajdą podsumowanie dotyczące ilości czasu spędzonego w aplikacji, liczbę uruchomień TikToka oraz zestawienie czasu spędzonego na platformie z podziałem na dzień i noc.

Takie dane będą pomocnym argumentem w czasie rozmów na temat konieczności ograniczenia przez dziecko aktywności online.

  • Wyciszanie powiadomień: TikTok umożliwia ustawienie harmonogramu wyciszania powiadomień na kontach nastolatków. Konta użytkowników w wieku 13-15 lat nie otrzymują domyślnie powiadomień push od 21:00, zaś osoby w wieku 16-17 lat mają je wyłączone od 22:00.

Nowa kontrola treści: opiekunowie będą mieć większy nadzór nad treściami oglądanymi przez nastolatków dzięki nowemu sposobowi na filtrowanie filmów za pomocą słów lub hashtagów. To rozwiązanie jest jeszcze w fazie opracowania i testów, ale już wkrótce uzupełni poszerzony pakiet narzędzi w ramach funkcji Parowania rodziny.

źródło: www. stories.prowly.com/231901-tiktok-pomoze-nastolatkom-kontrolowac-czas-spedzany-w-aplikacji-nowe-funkcje-uciesza-tez-rodzicow

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: