reklama

Uwaga z kofeiną w ciąży. Badania pokazują, że może wpływać na późniejsze problemy behawioralne u dzieci

Według nowych badań kofeina spożywana podczas ciąży może zmienić ważne szlaki mózgowe, które prowadzą do problemów behawioralnych w późniejszym życiu dzieci. Mowa o trudnościach z koncentracją czy nadpobudliwością.

Naukowcy przeanalizowali ponad 9 tysięcy skanów mózgu 9- oraz 10-latków i ujawnili zmiany w strukturze mózgu dzieci narażonych na działanie kofeiny podczas życia płodowego. U tych, których matki spożywały ją w czasie ciąży, odkryli wyraźne zmiany w sposobie organizacji śladów istoty białej, tworzące połączenia między róznymi obszarami mózgu.

- Obecne wytyczne sugerują ograniczenie spożycia kofeiny w czasie ciąży. Dopuszczalne są nie więcej niż dwie filiżanki kawy dziennie – mówi Christensen. - W dłuższej perspektywie mamy nadzieję opracować lepsze wskazówki dla matek.

Wcześniejsze badania wykazały, że kofeina może mieć negatywny wpływ na ciążę i dziecko. Wiadomo, że płód nie ma enzymu niezbędnego do rozkładu kofeiny, gdy ta przechodzi przez łożysko. To nowe badanie pokazuje, że substancja może również wywierać trwały wpływ na rozwój jego układu nerwowy.

Dotychczasowe analizy wykazywały, że dzieci narażone na działanie kofeiny na etapie ciąży inaczej wypadają w testach IQ. To, co sprawia, że nasze badanie jest wyjątkowe, to fakt, że ustaliliśmy ścieżkę biologiczną, która wygląda inaczej, gdy spożywasz kofeinę w czasie ciąży – mówi Zachary Christensen, doktorant w Medical Science Training Program i pierwszy autor artykułu opublikowanego w czasopiśmie Neuropharmacology. To sprzyja rozpoczęciu kolejnych badań, aby spróbować dowiedzieć się dokładnie, kiedy zmiana zachodzi w mózgu.

- Przypuszczam, że wynik tego badania będzie skutkował zaleceniem, że jakakolwiek dawka kofeiny podczas ciąży prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem. Wprawdzie skutki jej działania są niewielkie (nie powodują przerażających zaburzeń psychicznych) i wywołują minimalne problemy behawioralne, są jednak zauważalne. To powinno skłonić nas do rozważenia długofalowych skutków spożycia kofeiny w czasie ciąży – mówi John Foxe, dyrektor Instytutu Del Monte Neuroscience i główny badacz Adolescent Brain Cognitive Development lub ABCD Study na University of Rochester.

Źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: