reklama

Zazdrościsz mamom niemowląt, które przesypiają noce? I masz czego! Bardziej niż ci się wydaje!

Badanie pokazało, że wiek biologiczny matek, które śpią mniej niż siedem godzin na dobę przez sześć miesięcy po porodzie jest wyższy od trzech do siedmiu lat w porównaniu z wiekiem matek, które przesypiały siedem lub więcej godzin. Dlatego, jeśli w pierwszych miesiącach po porodzie nie sypiasz, czujesz się wykończona i masz ochotę przejść na emeryturę, to widzisz, co może być przyczyną.

Naukowcy z UCLA przebadali 33 matki w czasie ciąży i w pierwszym roku życia ich dzieci, analizując DNA kobiet z próbek krwi, aby określić ich „wiek biologiczny”, który może różnić się od wieku chronologicznego.

Odkryli, że rok po porodzie biologiczny wiek matek, które spały mniej niż siedem godzin na dobę po szóstym miesiącu życia, był o trzy do siedmiu lat wyższy niż tych, które przesypiały siedem godzin lub więcej.

Matki, które spały mniej niż siedem godzin, miały również krótsze telomery w białych krwinkach. Te małe kawałki DNA na końcach chromosomów działają jak nasadki ochronne (jak plastikowe końcówki na końcach sznurowadeł). Skrócone telomery powiązano z wyższym ryzykiem zachorowania na raka, choroby sercowo-naczyniowe i inne oraz wcześniejszą śmierć.

- Pierwsze miesiące życia dziecka, które wiążą się z pozbawieniem snu po porodzie, mogą mieć trwały wpływ na zdrowie fizyczne kobiet – powiedziała autorka badania, Judith Carroll, George F. Solomon, profesor psychobiologii z UCLA. - Z wielu badań wiemy, że spanie mniej niż siedem godzin na dobę jest szkodliwe dla zdrowia i zwiększa ryzyko chorób związanych z wiekiem.

- Odkryliśmy, że z każdą godziną dodatkowego snu biologiczny wiek matki był młodszy – powiedział Carroll, członek Cousins Center for Psychoneuroimmunology przy Instytucie Neuronauki i Zachowania Ludzkiego im. Jane i Terry'ego Semelów na UCLA. - Ja i wielu innych naukowców zajmujących się snem uważamy, że zdrowie snu jest tak samo ważne dla ogólnego stanu zdrowia jak dieta i ćwiczenia.

Carroll nalegał, aby młode matki korzystały z każdej okazji, aby trochę więcej spać. Dobrym pomysłem są na przykład drzemki w ciągu dnia, gdy dziecko śpi, a także przyjmowanie ofert pomocy od rodziny i przyjaciół oraz, jeśli to możliwe, proszenie partnera o pomoc przy dziecku podczas w nocy lub wcześnie rano.

Współautorka Christine Dunkel Schetter, profesor psychologii i psychiatrii na UCLA, powiedziała, że wyniki badań i inne odkrycia dotyczące zdrowia psychicznego matki po porodzie dają impuls do lepszego wspierania matek małych niemowląt w zakresie snu.

Dunkel Schetter dodał, że chociaż przyspieszone biologiczne starzenie się związane z utratą snu może zwiększać ryzyko dla zdrowia kobiet, nie powoduje to automatycznie szkód w ich ciele.

- Nie chcemy, aby przesłanie było takie, że matki są trwale uszkadzane przez opiekę nad niemowlętami i brak snu – podkreśliła. - Nie wiemy, czy te efekty są długotrwałe.

Współautorami badania byli badacze z wydziału psychologii, wydziału psychiatrii i nauk biobehawioralnych oraz wydziału genetyki i biostatystyki człowieka na UCLA oraz z wydziału psychologii na Uniwersytecie Kolorado w Colorado Springs.

źródło

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: