7 wyjątkowych książek dla dzieci 3-6 lat

7 wyjątkowych książek dla dzieci 3-6 lat

Warto, by dzieci otaczały się książkami. Te powinny być zawsze dostępne i znajdować się w zasięgu wzroku dziecka, na wyciągnięcie ręki. Ważne jest, by były nie tylko różne, ale i dostosowane do zainteresować i wieku dziecka. Dlaczego to ważne? Jakie książki kupować? Na jakie tytuły zwrócić uwagę?

Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

Czytanie książek dzieciom to nie tylko przyjemność i fantastyczny sposób spędzania wolnego czasu, ale i doskonała okazja do budowania bliskości i silnych oraz trwałych więzi rodzinnych. Nade wszystko jest jednak inwestycją w ich rozwój.

Okazuje się, że czytanie dzieciom od 3. do 6. roku życia

 • pomaga poznać, nazwać i wyrażać emocje, a także pokazuje, jak sobie z nimi radzić,
 • daje nowe wzory osobowe oraz wskazówki, jak postępować w nieznanych dotąd sytuacjach,
 • uczy rozróżniać świat zewnętrzny od świata odczuć i wrażeń,
 • daje dziecku wiedzę o sobie i otaczającym go świecie,
 • usprawnia myślenie, pamięć i mowę,
 • rozwija kompetencje poznawcze,
 • pomaga oswoić trudne tematy i pokonywać lęki,
 • rozwija zainteresowanie słowem pisanym oraz rozbudza w dziecku gotowość do nauki samodzielnego czytania,
 • jest dla dziecka czasem relaksu, pozwalającym na odreagowanie emocji,
 • rozwija kreatywność i wyobraźnię,
 • uczy rozwiązywać problemy oraz wyciągać logiczne wnioski,
 • jest świetnym pretekstem do rozmowy i wyprawy w miejsca związane z jej tematem.

Zobacz 7 wyjątkowych książek dla dzieci 3-6 lat

W biblioteczce dziecka powinny znajdować się różne tytuły i gatunki literackie, książki grubsze i cieńsze, mniejsze i większe, kuszące nie tylko treścią, ale i okładką oraz ilustracjami, które na początkowych etapach życia młodego czytelnika są szalenie ważne.

Wybór książek jest ważny, dlatego kwestii tej warto poświecać sporo uwagi. Poznaj 7 ciekawych książek dla dzieci 3-6 lat wybranych przez naszą redakcję.

1. Co uczucia robią nocą?

Tytuł:  Co uczucia robią nocą?
Autor: Tina Oziewicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwie Siostry
Liczba stron: 64

Poetycki, pełen uważności i czułości tekst Tiny Oziewicz w połączeniu z pełnymi wdzięku ilustracjami Aleksandry Zając wzrusza, zachęca do refleksji i zaprasza do empatycznego przyjrzenia się temu, co czujemy.

Co dzieje się w świecie uczuć nocą? Kontynuacja bestsellerowych książek „Co robią uczucia?” i „Co lubią uczucia?”.

Małe, pękate, puchate, długouche, ogoniaste, z oczami jak koraliki. Co to za stworki? Na pewno je znacie! To uczucia. Co robią nocą? Śpią? Niektóre tak. Na przykład Szczęście ma głęboki sen. W łóżkach? O, niekoniecznie! Beztroska śpi w hamaku. Są też takie uczucia, które nie mogą zasnąć. I mnóstwo takich, które nie chcą spać, bo mają ciekawsze zajęcia!

2. Kiedy bociany wróciły do domu

Tytuł:Kiedy bociany wróciły do domu
Seria: Blisko natury
Autor: Isabella Tree
Wydawnictwo: Świetlik
Liczba stron: 32

"Kiedy bociany wróciły do domu" to wzruszająca historia, która udowodni, że nikt nie jest za mały, żeby dbać o przyrodę.

Beanie kocha ptaki i uwielbia obserwować je z tatą. Kiedy dziewczynka odkrywa, że dawno temu w jej wiosce żyły wielkie bociany białe, chce zrobić wszystko, by znaleźć sposób na ich powrót. Niestety, nie jest to takie proste. Dlaczego?

Bociany mogą przecież latać setki kilometrów, więc wypuszczenie ich na okoliczne tereny nie wystarczy, aby wróciły i zostały na stałe. Czy Beanie wspólnie z przyjaciółmi uda się opracować plan, aby sprowadzić bociany do domu?

3. Pszczelarz Józek

Tytuł:Pszczelarz Józek
Autor:Simona Smatana
Wydawnictwo: Tatarak
Liczba stron: 42

W pewnej dolinie mieszkał krecik Józek. Był trochę samotny i smutny – wokół jego domku panowała pustka: nie mieszkały tu żadne zwierzęta, nie rosły żadne rośliny. Krecik często rozmyślał o przeprowadzce w inne miejsce. Może gdzie indziej udałoby mu się znaleźć przyjaciół?

Pewnego wiosennego poranka wydarzyło się coś niezwykłego – do doliny zawitał rój pszczół! Józek był bardzo podekscytowany. Miał teraz nowych sąsiadów! Wraz z przybyciem pszczół w życiu Józefa pojawiły się nowe wyzwania, nowe zajęcia i… nowi przyjaciele. "W książce znajduje się kod QR z nagraniem. Czyta Mateusz Damięcki".

4. Billy i dziwny dzień

Tytuł:Billy i dziwny dzień
Autor: Birgitta Stenberg, MatiLepp
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zakamarki
Liczba stron: 28

Billy’emu śni się, że jeździ czerwonym autem na pedały, podobnym do tego, jakie widział w sklepie z zabawkami. Kiedy się budzi, przypomina sobie, że to jego urodziny. Może dostanie dziś w prezencie wymarzony samochód?

Niestety paczuszka od mamy jest zdecydowanie za mała, a wszyscy inni najwyraźniej zapomnieli o jego urodzinach… Czy jednak aby na pewno?

Wydawnictwo Zakamarki wznawia serię o Billym. Niezwykle zabawne i świetnie zilustrowane historie z życia tego kilkuletniego chłopca zyskały sympatię czytelników, dlatego Billy powraca.

5. Jesteśmy dla siebie dobrzy

Tytuł: Jesteśmy dla siebie dobrzy
Autor: Lucia Serrano
Wydawnictwo: Wydawnictwo Debit
Liczba stron: 40

Jesteś wyjątkową osobą. Twoi koledzy i koleżanki też. Mogą nam się podobać różne rzeczy. Jedne dzieci ładnie śpiewają, a inne są niesamowite w czytaniu na głos lub szybkim bieganiu. Różnimy się, ale jedno nas łączy - wszyscy lubimy być dobrze traktowani.

"Jesteśmy dla siebie dobrzy" to nowa książki autorki „To twoje ciało” o przyjaźni, szacunku i byciu dobrym dla siebie i innych.

6. Franciszek z kompostu

Tytuł: Franciszek z kompostu
Autor: Simona Čechová
Wydawnictwo: Tatarak
Liczba stron: 42

W najdalszym końcu ogrodu stoi sterta kompostu. Mieszka w niej dżdżownica o imieniu Franciszek. I martwi się, bo nie wie, kim chce zostać. Może siłaczem? Albo muzykiem? A może ogrodnikiem? Czy Franciszek w końcu znajdzie zajęcie dla siebie? Sprawdźcie to sami.

Książka zdobyła Nagrodę Główną (kategoria książki dla dzieci 0-7 lat) w XXI edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku organizowanego przez Komitet Ochrony Praw Dziecka (KOPD).

7. Co robi Frania?

Tytuł:  Co zrobi Frania?
Podtytuł: Asertywność. Współpraca. Życzliwość
Seria: Co zrobi Frania?
Autor: Barbara Supeł
Wydawnictwo:  Świetlik
Liczba stron: 128

„Co zrobi Frania?” to niezwykła seria Barbary Supeł, autorki bestsellerowej „Jadzi Pętelki”. Opowiadania o pięcioletniej Frani pomogą rozwinąć u dzieci umiejętności społeczne.

Historie zawarte w tym wydaniu można znaleźć w trzech poprzednich częściach: "Co zrobi Frania? Asertywność", "Co zrobi Frania? Współpraca" i "Co zrobi Frania? Życzliwość".
 

Dzięki zbiorowi opowiadań o przygodach Frani dzieci dowiedzą się, czym jest asertywność, życzliwość i współpraca. Na dzieci czeka 9 opowiadań, dzięki którym poznają i rozwiną w sobie umiejętności społeczne, tak ważne w życiu każdego człowieka.

W książce nie zabraknie części interaktywnej, w której maluchy spróbują odgadnąć, co wydarzy się dalej. Na dzieci czeka kilka odpowiedzi do wyboru i rozwiązanie zagadki!

Z umieszczonych na końcu książki „Porad Frani” dzieci dowiedzą się: Czym jest asertywność? Czy mamy prawo odmówić i powiedzieć komuś „nie”? Czym jest życzliwość? Czy okazywanie komuś życzliwości zawsze przychodzi nam łatwo? Czym jest współpraca? Jak znaleźć wspólne rozwiązanie, gdy rodzi się konflikt?

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: