reklama

reklama

Wielkanocna kura

Wielkanoc tuż, tuż, więc pewnie przygotowania u Was idą pełna parą ☺ Ciekawa jestem czy wiecie skąd się wzięły tradycyjne elementy tych świąt takie jak jajka, zajączek czy kurczaczek wielkanocny. Jak to zwykle bywa teorii jest kilka, i pewnie każda słuszna.
Podobno tradycja „zajączkowa” przybyła do nas z krajów anglosaskich gdzie zajączek podobnie jak Mikołaj na Święta Bożego Narodzenia przynosił drobne upominki.

Ale czemu to właśnie zając przynosi jajka? Teoria głosi, iż powiązania zająca z Wielkanocą sięgają kilku wieków wstecz, kiedy to odnaleziono pierwsze malunki przedstawiające zająca w otoczeniu jajek wielkanocnych. Najszerzej utrzymywaną opinią jest fakt, iż zając po prostu zwiastuje wiosnę, a w tym czasie rolnicy rozsypywali skorupki poświęconych jajek po polach, aby zapewnić urodzaj plonów, więc połączono jedno z drugim. Z kolei kurczaczek wielkanocny ma oznaczać nowe życie, co też mieści się w przekazie świątecznym.
 Ale, ale… w całej tej „tradycji” zgubiliśmy gdzieś „Matkę Sukcesu” czyli Panią Kurę ☺
Jeśli chcielibyście w przypływie dobroduszności uświetnić również i jej „osobę” mam dla Was pewną propozycję ☺ Sami zobaczcie w galerii.

Szablon kury do pobrania

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: