11 sposobów, żeby zająć dzieci, kiedy leżysz na kanapie chora lub zmęczona

11 sposobów, żeby zająć dzieci, kiedy leżysz na kanapie chora lub zmęczona

Może jesteś w ciąży, może akurat zachorowałaś albo po prostu jesteś niewyspana, przemęczona i chcesz chociaż kilka chwilę poleżeć na kanapie. Dodam tylko, że masz do tego pełne prawo.

Oczywiście najlepiej byłoby takiego młodego człowieka przekazać w opiekuńcze ramiona tatusia, albo stęsknionej babci - niestety czasem się nie da.

reklama

Oto 11 pomysłów, które pozwolą ci poleżeć:

 1. Daj dziecku koc i krzesła. Zaproponuj, żeby zbudowało namiot. Do tego kilka zabawek, parę książek, latarka i masz chwilę wolnego.
 2. Latarka - genialny wynalazek dla zmęczonych mam. Możesz namówić dziecko, żeby zbawiło się w odkrywcę i pozaglądało w ciemne kąty (bez testu „białej rękawiczki”), możesz również latarką puszczać “zajączki”, zmuszając dziecko do biegania. Kiedy się zmęczy też chętnie poleży.
 3. Możecie pobawić się w lekarza. Ty jesteś pacjentką. Może to mniej komfortowa sytuacja, bo będziesz badana, ale zawsze możesz poprosić “doktora” o wodę, jabłuszko i zaproszenie innych pacjentów do zabawy - w końcu misiom i lalkom też należy się opieka zdrowotna.
 4. Zawczasu wydrukuj albo kup kolorowanki na tzw. moment niemocy. Pozwól dziecku rozwijać się artystycznie.
 5. Poproś o przygotowanie dla ciebie małego spektaklu teatralnego, najlepiej na podstawie znanej wam obydwojgu bajki. Aktorami niech będą zabawki lub np: kredki. Najpierw wysłuchaj fabuły (tylko nie zaśnij). Ustalcie obsadę- resztę zostaw reżyserowi.
 6. Literkowo.Połącz przyjemne z pożytecznym. Leżysz i na plecach dziecka palcem rysujesz literki, które musi odgadnąć.
 7. Pobawcie się z zagadki lub “teraz myślę o czymś, co znajduje się w tym pokoju” - możesz to robić na leżąco.
 8. Może cię uratować rolka papieru toaletowego. Miś lub lalka świetnie nadadzą się na mumie. Może uda się zmumifikować wszystkie zabawki? To powinno zająć trochę czasu
 9. A domowe spa? Pozwól, żeby dziecko zrobiło ci masaż relaksacyjny (tylko najpierw dokładnie określ, co oznacza relaksacyjny).
 10. Klocki lub domino, a jeszcze lepiej karty.  Zabawa w budowniczego jest super - chyba, że doprowadza dziecko do szału, wtedy lepiej zrezygnuj, zanim będziesz musiała naprawiać wybitą szybę lub sklejać karty.
 11. Obejrzyjcie razem film. Wspólny seans też może ci dać chwilę odpoczynku.

W naszym domu świetnie się sprawdzało zapraszanie przyjaciół naszych dzieci. Należało tylko przygotować coś do jedzenia, picia i drobne przekąski, a reszta działa się sama. Potem tylko było nieco więcej sprzątania, ale też staraliśmy się je robić wspólnie - łącznie z małymi gośćmi i przysięgam, że się dało leżeć.

PS

Nie wiem, czy te rady się przydadzą, bo podczas wyszukiwania zdjęcia okazało się, że na hasło "odpoczywająca mama" dostawałam informację "pliki nie istnieją" ;)

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: