Czy wiesz jak rozmawiać z dzieckiem o ekologii?

Czy wiesz jak rozmawiać z dzieckiem o ekologii?

Z jednej strony ochrona środowiska jest poruszana na różnych etapach edukacji, z drugiej widzą nadmierną konsumpcje, często dorosłych śmiecących bez opamiętania. Dzieci uczą się o recyklingu, szanowaniu lasów oraz przestrzeni miejskich, a jednocześnie nie wiedzą co zrobić z papierkiem, jeśli nie ma w pobliżu kosza. Jak pokazywać dziecku, że ekologiczne podejście do życia jest ważne, ma sens oraz realnie wpływa na rzeczywistość nas wszystkich?

Ekologia na co dzień – czyli co?

Przede wszystkim pokaż dziecku radość z przebywania na świeżym powietrzu, wywołaj emocje, które będzie umiało zrozumieć i nazwać. Wyprawa do lasu i szukanie ptaków, zabawa w ogrodnika przy sadzeniu warzyw czy wycieczka za miasto rowerami to okazje, aby dziecko przekonało się jak ważna jest natura. Uspokajający szum drzew, szemrzący strumyk, świeże powietrze i miękka trawa dotykana bosą stopą uczą więcej niż książki i pogadanki.

Kiedy zaczniemy z dzieckiem wypatrywać mrówek oraz biedronek, wyniesiemy na dwór pająka, zamiast go zgniatać lub przeniesiemy ślimaka w bezpieczne miejsce – pokażemy dziecku, że każdemu żywemu stworzeniu należy się szacunek. Nie ważne jak jest małe.

Przedszkolak, który doświadcza zachwytu nad przyrodą, nawet jeśli nie rozumie, takich pojęć jak ekologia, ochrona środowiska, zasoby naturalne. Ono po prostu wie, że śmieci zabiera się ze sobą po skończonym pikniku na łące. A różne zwierzęta i rośliny są pożyteczne, dlatego nie można ich niszczyć.

Pokaż, a nie tylko mów

Rodzic, który wybiera samochód zamiast roweru lub spaceru, aby pojechać po pieczywo, to nie najlepszy wzór do naśladowania. Szczególnie jeśli chcemy nauczyć dziecko postaw proekologicznych. Rodzice są najbardziej wpływowymi istotami w życiu dziecka. To, co mówią nie jest tak ważne jak to, co robią. Wybieranie wielorazowych, reklamówek z tkaniny, mycie słoików i ich ponowne wykorzystanie powie więcej o recyklingu niż suche opowiastki zamieszczone w książkach.

W przypadku kształtowania zachowań ekologicznych, należy zacząć jak najwcześniej, ponieważ wyrabianie nawyków, szczególnie takich, które nie są dla nas wygodne, zajmuje dość dużo czasu. To proces, który należy zacząć już w przedszkolu, albo wcześniej. Gaszenie światła po wyjściu z pokoju, zakręcanie wody w trakcie mycia zębów czy naprawianie zepsutych rzeczy – pokazuje dziecku, że rodzice nie tylko mówią, aby dbać o środowisko, ale rzeczywiście to robią. Takie wychowanie skutkuje przekazaniem dziecku określonych postaw. Może ich nie rozumieć, jednak podejmuje działania, ponieważ chce być jak mama lub tata.

reklama

Ekologia od przedszkola

Im wcześniej zainteresujemy się przekazywaniem dziecku pozytywnych zachowań związanych z dbaniem o środowisko, idei zero waste oraz poszanowania zasobów, tym szybciej je przyswoi jako swoje własne.

Rozmowa przed kupieniem kolejnej zabawki, chodzenie do biblioteki, zamiast kupowanie nowej książki, czy wybór rowerów lub hulajnogi, zamiast samochodu pokazuje dziecku, że jego wybory mają znaczenie nie tylko dla planety Ziemi, ale również dla jego zdrowia, sylwetki. Daje też odczuć możliwości jakie ma bez kupowania kolejnych rzeczy.

Kilka lekcji w szkole nie wystarczy, aby dziecko chciało samo z siebie chronić środowisko. To od rodziców zależy jak bardzo dzieci będą zważały na śmieci, zbierały je i segregowały, bez względu na to czy są nastolatkami na wycieczce, czy przedszkolakami na placu zabaw.

Co można łatwo i szybko zmienić w domu, aby być bardziej eko?

Rower zamiast samochodu – wycieczka rowerowa do przedszkola lub po zakupy to świetna alternatywa dla stania w korkach.

Segregowanie śmieci – realna segregacja śmieci oraz powtórne wykorzystywanie niektórych opakowań pokazuje dziecku, że nie wszystko trzeba od razu wyrzucać. Wpływa to na poszanowane zasobów i inwestowanie w trwalsze rzeczy.

Mniej plastiku – zamiast napojów w plastikowych butelkach postaw na wielorazowe butelki z filtrem, które można używać praktycznie bez końca zmniejszając zużycie plastiku przez całą rodzinę.

Mini ogródek – jeśli masz możliwość załóż z dzieckiem ogródek warzywny, jednak jeśli nie jest to możliwe na parapecie lub balkonie hoduj zioła, pomidorki koktajlowe, kwiaty – pozwól dziecku je doglądać i o nie dbać.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: